Giriş Yap Kayıt ol Online Üyeler Aktif Konular Arama Üyeler Forum Kuralları
Tahribat.Com | Çalışan Kişi Şirket Kurabilir Mi?
Tahribat.Com Forumları
Hukuk & Muhasebe & Sigorta Soru - Cevap
      Çalışan Kişi Şirket Kurabilir Mi?
Bu Bölümde yeni konu açmak için tıklayınız. Konuyu cevaplamak için tıklayınız.
Konu 24 Temmuz 2012 (Sali) 21:04 tarihinde açıldı. Kısayol | Alıntı yap | Özel Mesaj
overbite


Kayıt : 13 Agustos 2011
06
Erkek Üye
 

Merhaba arkadaşlar,

1) özel bir şirkette çalışan bir kişi kendisine şirket kurabilir mi? (şahıs şirketi veya ltd.)

2) üniversitelerde araştırma görevlisi olan bir kişi kendisine şirket kurabilir mi? (şahıs şirketi veya ltd.)

bilgisi olan arkadaşların yorumlarını bekliyorum, hayırlı ramazanlar.


ulan bir susar mısın? 
24 Temmuz 2012 (Sali) 21:07 tarihinde yazıldı. Kısayol | Alıntı yap | Özel Mesaj
tagext


Kayıt : 25 Temmuz 2002
Erkek Üye
 

1. madde senin şirketle yaptığın sözleşme ile alakalı.

2. maddeye yorum yapamayacağım. araştırma görevlileri meemur statüsünde mi bilmiyorum.


ftw 
24 Temmuz 2012 (Sali) 21:10 tarihinde yazıldı. Kısayol | Alıntı yap | Özel Mesaj
ibrahimeren


Kayıt : 17 Haziran 2006
Beydağı
Erkek Üye
 

Hocam bende merak ediyodum konu görünce bi google amcaya sordum :

SSK'lı çalışanlar limited şirket kurabilir mi?

Evet mümkün. Bir kişi sigortalı olarak çalışırken limited şirket ortağı olabilir. Eğer sigortasında herhangi bir boşluk yok ise eski adıyla bağkur kapsamında da olmaz. Yani ilk firma sigorta ödemeye devam eder. Ancak arada bir gün bile boşluk olsa artık kenidnizin bağkur ödemesi gerekecektir.
S.M.Mali müşavir
Selçuk Gülten

http://www.hukuki.net/showthread.php?49220-SSKli-calisanlar-limited-sirket-kurabilir-mi

 

Birde daha detaylı açıklama var ama okumaya erindim:http://www.alomaliye.com/657_ltd_ort_olurmu.htm


canısı| Keser gibi olma; hep bana, hep bana. Testere gibi ol Bir sana bir bana...  
24 Temmuz 2012 (Sali) 21:13 tarihinde yazıldı. Kısayol | Alıntı yap | Özel Mesaj
streetw1se


Kayıt : 22 Eylül 2007
Erkek Üye
 

özel bir şirkette calısıyorum ve kendime ait şahıs şirketim var.eğer calıstıgın şirket her ay 30 gun kesintisiz ssk oderse bagkur odemek zorunda değilsin

bildiğim kadarıyla devlet memurları şirket kuramıyor ama ortak olabiliyor sanırım ama tam emin değilim.

(calıstıgn yerle sözleşme yapmıs olabilirsin belki şirket kuramaz gibi ama resmi olarak bi dayanagı yok haberleri olmadıgı sürece kurar ve yürütürsün)


 
24 Temmuz 2012 (Sali) 21:18 tarihinde yazıldı. Kısayol | Alıntı yap | Özel Mesaj
overbite


Kayıt : 13 Agustos 2011
06
Erkek Üye
 

Ben de sigorta olayıyla ilgili kaygılar taşıyordum, cevaplarınız için teşekkürler. Hayırlı kazançlar dilerim.


ulan bir susar mısın? 
24 Temmuz 2012 (Sali) 21:20 tarihinde yazıldı. Kısayol | Alıntı yap | Özel Mesaj
PanxeR


Kayıt : 2 Ekim 2007
Bodrum / Turkcell
Erkek Üye
 

Türkiye de şirket açmak kolay , kapatmak zor derler dorumudur (:


www.premiumregion.com Alldebrid Türkiye / IDM Türkiye yetkili bayi. En uygun fiyatlar. tayfun@alldebrid.com 
24 Temmuz 2012 (Sali) 21:22 tarihinde yazıldı. Kısayol | Alıntı yap | Özel Mesaj
overbite


Kayıt : 13 Agustos 2011
06
Erkek Üye
 

Bildiğim kadarıyla şahıs şirketi bir dilekçeyle kapatılabiliyor fakat ltd. olunca tasfiye sürecine girip 1 yıl beklemek gerekiyor.


ulan bir susar mısın? 
24 Temmuz 2012 (Sali) 21:22 tarihinde yazıldı. Kısayol | Alıntı yap | Özel Mesaj
streetw1se


Kayıt : 22 Eylül 2007
Erkek Üye
 

şahıs şirketi acmak da kapatmak da kolay.

ltd tipteki bir şirketi kapatmak biraz zor.


 
24 Temmuz 2012 (Sali) 21:26 tarihinde yazıldı. Kısayol | Alıntı yap | Özel Mesaj
yawuz


Kayıt : 17 Temmuz 2005
Erkek Üye
 

Şahıs tek başına şirket değil firmadır, sanırım ortaklık oluyor bknz:millet vekilleri


tahribat.com a can feda  
24 Temmuz 2012 (Sali) 22:39 tarihinde yazıldı. Kısayol | Alıntı yap | Özel Mesaj
asa42


Kayıt : 17 Eylül 2009
404
Erkek Üye
 

hadi kurdum diyince kuruluyor mu ? :/


İmkansizla imkan dahilinde olanin arasindaki tek fark, insanin kararlilik derecesidir. Tommy L. 
24 Temmuz 2012 (Sali) 23:24 tarihinde yazıldı. Kısayol | Alıntı yap | Özel Mesaj
RETRET


Kayıt : 16 Eylül 2007
istanbul
Erkek Üye
 

Çalışan kişi şirket kurabilir ssk yerine bağkur a geçmiş olur primlerini kendisi yatırır öte yandan diğer çalıştığı şirket ssk işveren primi yatırmaya devam eder.

2. sorunun cevabını tam olarak bilemiyorum.

Mesaj 24 Temmuz 2012 (Sali) Saat: 23:25'da IRET tarafından düzenlendi.

Görmezden gelmek vicdanı olanların tavrı olamaz. 

[1] [2]   [»] [»»]


Bu Bölümde yeni konu açmak için dıklayın Konuyu cevaplamak için tık...
Allah'a Havale Et Google Bookmark'a Ekle Yahoo'ya Ekle Stumbleupon''a Ekle Facebook'a Ekle Twitter'a Ekle   Google'da Ara : Çalışan kişi şirket kurabilir mi? Favorilerime Ekle Yukarı Çık
Konuda 16 Mesaj Var.
Konu 5173 Sefer Gösterilmiş.