Giriş Yap Kayıt ol Online Üyeler Aktif Konular Arama Üyeler Forum Kuralları
Tahribat.Com | Elektrik Kesilmesinden Dolayı Zarar Gören Eşyalar Yetkililer Tarafından Ödenmesi Mecburidir...
Tahribat.Com Forumları
Genel
      Elektrik Kesilmesinden Dolayı Zarar Gören Eşyalar Yetkililer Tarafından Ödenmesi Mecburidir...
Bu Bölümde yeni konu açmak için tıklayınız. Konuyu cevaplamak için tıklayınız.
Konu 10 Subat 2008 (Pazar) 21:08 tarihinde açıldı. Kısayol | Alıntı yap | Özel Mesaj
Kehanet


Kayıt : 8 Mart 2007
- Aslan -
Erkek Üye
 

Tüketici Yasası’nın 4. maddesinde, ayıplı malın değiştirilebileceği veya tamir ettirilebileceği düzenleniyor. Aynı zamanda "ayıplı mal" veya "hizmetten" dolayı uğramış olduğunuz zararın tazminini de isteme yolunuz var. Örneğin, bir koltuk aldınız, ayağı kırık, düşüp kolunuzu kırdınız. Kolunuzla ilgili sağlık harcaması yaptınız. Koltuğu değiştirme hakkına sahip olduğunuz gibi "ayıplı mal" niteliği taşıyan koltuk yüzünden düşüp kolunuzun kırılması nedeniyle yaptığınız sağlık harcamalarını da firmadan tazmin etmeniz mümkün. Tüketici Yasası’na göre "kalitesiz elektrik"te, "ayıplı hizmet" niteliği taşıyor.

Bu konuya Tüketici Hakları Derneği Genel Başkanı Turhan Çakar’la da konuştum. Çakar, elektrik kesintisi, voltaj yüzünden bozulan ev aletinin, bu nedenle arıza yaptığına ilişkin servis raporu alındıktan sonra zararın tazmini için önce ilgili kuruma örneğin Ankara için Başkent Elektrik Dağıtım A.Ş’ye (BEDAŞ) başvurulmasını öneriyor. Kurumun "red" yanıtının ardından ise il ve ilçe hakem heyetlerine başvurulup zararın tazmin edilmesinin istenmesi ya da Tüketici Mahkemleri’ne dava açılması gerekiyor. Çakar, servis raporunda, eşyanın bedelinin yeralmasının yerinde olacağını da ekliyor. Bu konuda son dönemde çok sayıda şikayet geldiğini de vurgulayan Çakar şu değerlendirmeleri yaptı:

"Tüketicilerin elektiriği kesintisiz, düzenli ve kaliteli bir şekilde kullanma hakkı vardır. Yetkililerin de bunu sağlama sorumluluğu bulunmaktadır. Elektrik kesintileri, yüksek ve düşük voltaj nedeniyle tüketicilerin herhangi bir zarara uğramasına neden olunması ayıplı bir hizmettir. Ayıplı elektirik hizmetinin neden olduğu zararlardan dolayı Tüketicinin Korunması Hakkında Yasa gereğince tüketicilerin zararının karşılanması hakkı bulunmaktadır. Tüketiciler bu gibi durumlarda zaman geçirmeden oluşan zararlara ilişkin tespit yaptırıp rapor düzenlettirerek, önce elektirik kurumundan zararının karşılanmasını istemelidir. Eğer kurum kabul etmezse, tüketici sorunları hakem heyetlerine ya da tüketici mahkemelerine başvurarak, doğan zararın iadesine karar verilmesi talep edilmelidir"

YARDIM İSTEYEBİLİRSİNİZ

Çakan, 2 milyar üstü zararlar için il hakem heyetlerine altında kalanlara ise ilçe hakem heyetlerine başvurulması gerektiğini de belirtiyor. Tüketici Hakları Derneği bu gibi konularda tüketicilere yardım da ediyor. Bilgi edinmek ve yardım almak isteyenler için derneğin Ankara telefon numaraları da 425 15 29 ve 417 93 34.

KESİNTİ YAPANLARA KÖTÜ HABER

Son bir not daha. Gölbaşı’nda elektriklerin sık sık kesilmesi sonucu vatandaşların şikayeti üzerine konu Kaymakamlık İnsan Hakları toplantısında da gündeme gelmiş ve tutanaklara da yansımıştı. Gölbaşı Kaymakamı Hakkı Uzun, yapılan şikayetleri dikkate alarak, gerekli yerlere bildirileceğini belirtirken, Gölbaşı Cumhuriyet Savcılığı da harekete geçerek TEDAŞ Gölbaşı İşletme Müdürlüğü yetkilileri hakkında inceleme başlatmıştı. Savcılık inceleme sonunda gerekli görürse; önce "soruşturma" sonra da "görevi kötüyle kullanmak" ya da "ihmalden" sorumlularına dava açabilecek.

Yargıtay’ın düşen avizeleri yenilendi

YARGITAY’a yangın alarm sistemi kurulmasına sağlayan Yargıtay Genel Sekreteri Ahmet Ceylani Tuğrul, 1935 yılından beri başkanlık katındaki koridorları aydınlatan avizeleri de yeniletti. Yargıtay’ın yapıldığı dönemde takılan klasik avizeler artık düşüp altından geçen kişileri yaralama tehlikesine karşı yenileri ile değiştirildi. Tuğrul avizeler gibi Yargıtay koridorlarını kaplayan kırmızı halıları da değiştirdi. Bazı koridorlardaki ayak sesleri yüzünden duruşma bile yapamaz hale gelen hakimler de bu seslerden kurtuldu.

Benimkisi kuvvet,zevk ve kudret. Benim adım "Kehanet" !!! 
10 Subat 2008 (Pazar) 22:06 tarihinde yazıldı. Kısayol | Alıntı yap | Özel Mesaj
blue_dream


Kayıt : 4 Mart 2007
se7en
Erkek Üye
 

gecen bi pc getirmişlerdi, elektrik kesilmiş bi daha acılmıomus pc, bi suru masraf cıkmıstı. bi ton sovmustu sahipleri :D

ama harbiden cok kıl bişe, programlama kasarken kaydetmeden gidince hele kafayı yiyorum :| ups almak lazım :| 


 
11 Subat 2008 (Pazartesi) 00:13 tarihinde yazıldı. Kısayol | Alıntı yap | Özel Mesaj
oRJiNaL


Kayıt : 15 Haziran 2006
Erkek Üye
 
hiç bi hakkımızı bilmiyorum bilgilendirme için çok teşekkürler..

Ne geçmiş vardır ne gelecek sonsuz bir "şimdi" vardır hiç bitmeyecek. 
11 Subat 2008 (Pazartesi) 00:21 tarihinde yazıldı. Kısayol | Alıntı yap | Özel Mesaj
Ayro


Kayıt : 8 Agustos 2005
Eskişehir İstanbul
Erkek Üye
 

bu gün tvde izledim şimdi bir ton adam elektirik kesilmesinden bozulsada bozulmasada gider.Eğitim şart.

ama bilgilendirdikleri iyi oldu bizde gidelim mq yıllardır sinir ettiler.Amerikada 6 saat elektirik kesildi adamlar varya ortalığı mahfetti bizde günlerce gidiyor SAÇMALIK.... 


Güç Sahibi Olmanın 48 Yasası : http://www.emrecetinblog.com/guc-sahibi-olmanin-48-yasasi-robert-greene/ 
11 Subat 2008 (Pazartesi) 03:15 tarihinde yazıldı. Kısayol | Alıntı yap | Özel Mesaj
ShockMan


Kayıt : 29 Eylül 2004
Buralardanım
Erkek Üye
 
Buna Elektrik kesintilerinin Esnafın Zarar etmesinide ekleyebiliriz Sanırım, Kışa girdiğimizden beridir Saat olarak Bazı Günler 9 Saati bulan kesintilere Maruz kalan işyerim Top Atma derecesine geldi. Zararımı nasıl tazmin edebilirim acaba. Zararım günlük 50 ytl.

Savaşma <--> Seviş.! 
11 Subat 2008 (Pazartesi) 03:55 tarihinde yazıldı. Kısayol | Alıntı yap | Özel Mesaj
coLin


Kayıt : 17 Temmuz 2005
K-PaX
Erkek Üye
 

Keşke elekt. kesilse bu gene iyi : ) benim bilgisayara yıldırım girdi 1 ay önce çok yakına yıldırım düştü ve pc gümledi 5 sn şok içinde kalmıştım hemen elekt. kesmiştim.

Pc açılmaz oldu ne monitör ne kasa elekt. gelmiyordu. Ertesi gün öğrendim apartmandaki florasanlar artı digiturk çanaklar mefta uzatmadan sadede geleyim : )

Kasanın sadece power sub yanmış eh sıra geldi monitöre garanti var ama yüksek voltajdan kaynaklanan sorunlar garanti dışıyordu klavuzunda ben gene aradım aldılar 10 gün sonra getirdiler..

Neymiş sorun dedim?

Ya arıza yazan fişi şirkette kaldı kusura bakmayın

Önemli değil : )

demek ki olayı çözememişler bu işi beleşe getirdim ve monitörü yaptırmaya para çıkmadı cepten...


 
11 Subat 2008 (Pazartesi) 10:48 tarihinde yazıldı. Kısayol | Alıntı yap | Özel Mesaj
HacKeR_tr


Kayıt : 13 Temmuz 2006
İstanbul-Antalya
Erkek Üye
 

bi aralar antalya da fırtına çıkmıştı.rüzgarlar uçuruyordu ortalığı.elktrikler gidip geldi sonra bilgisayarı yeniden açtım neyse devam ettim oyuna bu sefer voltaj azaldı sonra bi baktım ampul güneş gibi yine elektrik gitti bende hmn bilgisayarın fişini çektim.bir kaç gün sonra hava düzeldi bilgisayarı bi açiyim dedim açılırken ötüyodu ve açılmıyodu. hmn bilgisayarcı çağırdım (tanıdık)  bi baktık ki bu voltaj yüzünden ram bozulmuş iki tane 256 lık vardı bi tanesi gitti ayrıca ramı takma yeride bozulmuş anlayacağınız bir dünya masraf tabi bilg. performansı yarı yarıya düştü garanti süreside bitmişti.Ben böle işin taa .. 


Hatalarımla varım, hatta hatasızlıkla gurur duyacak kadar alçalmadım. 

[1]


Bu Bölümde yeni konu açmak için dıklayın Konuyu cevaplamak için tık...
Allah'a Havale Et Google Bookmark'a Ekle Yahoo'ya Ekle Stumbleupon''a Ekle Facebook'a Ekle Twitter'a Ekle   Google'da Ara : Elektrik kesilmesinden dolayı zarar gören eşyalar yetkililer tarafından ödenmesi mecburidir... Favorilerime Ekle Yukarı Çık
Konuda 7 Mesaj Var.
Konu 2336 Sefer Gösterilmiş.