Giriş Yap Kayıt ol Online Üyeler Aktif Konular Arama Üyeler Forum Kuralları
Tahribat.Com | Ne Mutlu Türküm Diyene - Sözünün Açıklaması??
Tahribat.Com Forumları
Eğitim & Ödev & Bilimsel Döküman
      Ne Mutlu Türküm Diyene - Sözünün Açıklaması??
Bu Bölümde yeni konu açmak için tıklayınız. Konuyu cevaplamak için tıklayınız.
Konu 30 Mart 2008 (Pazar) 11:57 tarihinde açıldı. Kısayol | Alıntı yap | Özel Mesaj
drexler


Kayıt : 29 Eylül 2007
izmir
Erkek Üye
 
beyler kardeşime ödev vermiş hocası "Ne mutlu Türküm diyene" sözünün açıklamasını, nedir nme değildir herşeyini istiyor ben bulamadım vala birde sizden yardım isteyeyim

İTİNA İLE torrentleech davetiyesi aranır. ama kefil bulunamaz :) 
30 Mart 2008 (Pazar) 12:22 tarihinde yazıldı. Kısayol | Alıntı yap | Özel Mesaj
gkhn


Kayıt : 8 Haziran 2007
Anadolu
Erkek Üye
 
Ya Ataturk burda turklugu sadece genetik bişi olmaktan cıkarmıstır, kendini bu vatana baglı hisseden, burayı seven herkese turk demistir. Bu soz de burdan gelir, yani burayı seven kendini turk hisseden kisiye ne mutlu demek istemistir. Ataturk milliyetciligini faşizan bi yapıda gostermek isteyenlere de cvap vermis oldum. Bi tasla 2 kus nası:D

I am free of all prejudice. I hate everyone equally  
30 Mart 2008 (Pazar) 12:42 tarihinde yazıldı. Kısayol | Alıntı yap | Özel Mesaj
andidit


Uzaklaştırılmış Üye
Kayıt : 23 Agustos 2005
Ertuğrul Ocağı
Erkek Üye
 

yani bunuda internetten arıyorsanız diyecek bişi yok hocam.

 


Boynumuz yiğit boynu, bükerse sevda büker.
andidit, 7 Mart 2011 (Pazartesi) 14:43 tarihinde Türkiye AB'ye girene kadar uzaklaştırıldı. Uzaklaştırılma Sebebi: T.C. Devleti icin : "Kurulduğundan bugune kadar yıkılma korkusu tasıyan baska rejım var mı?" cumlesi bu sitede barinmaman icin yeterli bir sebeptir. bu sitede Turkiye Cumhuriyetini kucuk dusurecek mesajlara yer verilmez. 
30 Mart 2008 (Pazar) 14:17 tarihinde yazıldı. Kısayol | Alıntı yap | Özel Mesaj
Dina_Kaki


Kayıt : 10 Ekim 2007
PıNarLıŞeHir
Erkek Üye
 
a.q 20 yaşında adamsın bu sözün anlamını açıklayamaıyosun..asalak seni bide utanmadan buraya yazmış. hayat boyu beleşe alışmışsın gidip 2 kitaba baksan sayflar yazarsın..

Ve blok yapılan derslerin tek güzelliği, bir sigara daha içmeyip düşünebilmek seni..A.Redif YANKI 
30 Mart 2008 (Pazar) 14:23 tarihinde yazıldı. Kısayol | Alıntı yap | Özel Mesaj
yolbulucu


Uzaklaştırılmış Üye
Kayıt : 6 Nisan 2007
Erkek Üye
 
sozluk.sourtimes.org

satilik hic bitmeyen hikaye scripti : http://goo.gl/YWvJRO | php, codeigniter, twig, css konularinda pm den biseyler sorabilirsiniz
yolbulucu, 21 Haziran 2014 (Cumartesi) 13:43 tarihinde Türkiye AB'ye girene kadar uzaklaştırıldı. Uzaklaştırılma Sebebi: Kurala Aykırı Hareket : Sekizinci Sınıf Ceza - Üyenin, üyeliğe erişimi engellenir. Uygun görülürse içerik silinir.

 
30 Mart 2008 (Pazar) 14:30 tarihinde yazıldı. Kısayol | Alıntı yap | Özel Mesaj
underzero
(Çömez)


Kayıt : 20 Ocak 2003
Erkek Üye
 

milli egitim bakani Huseyin Celik in oldugu bir donemde boyle bir soru sorulmasi "SKANDAL"

Derhal o ogretmen hakkinda sorusturma acilmali 


pist bak bi ! - bit.ly/dXD5YY - twitter.com/underzerotbt - hataliysam = destek@tahribat.com - Bir sorun-hata-ban-sil konularinda beni ozel mesajla bilgilendiriniz... - vatan haini tanimi : *oncekilerde soyuyordu oncekilerde yapiyordu kardesim* diyerek soygunu mubah gorenlerdir... - tahribatizm akiminin tahribatist muridleri - Ban Golu Canavari 
30 Mart 2008 (Pazar) 14:31 tarihinde yazıldı. Kısayol | Alıntı yap | Özel Mesaj
kiNki


Kayıt : 28 Kasim 2003
Malatya
Erkek Üye
 
pes artık artık ya..

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE.. 
30 Mart 2008 (Pazar) 14:35 tarihinde yazıldı. Kısayol | Alıntı yap | Özel Mesaj
ErsiNnn


Kayıt : 11 Agustos 2005
Hatay
Erkek Üye
 

gkhn759 bunu yazdı:
-----------------------------
Ya Ataturk burda turklugu sadece genetik bişi olmaktan cıkarmıstır, kendini bu vatana baglı hisseden, burayı seven herkese turk demistir. Bu soz de burdan gelir, yani burayı seven kendini turk hisseden kisiye ne mutlu demek istemistir. Ataturk milliyetciligini faşizan bi yapıda gostermek isteyenlere de cvap vermis oldum. Bi tasla 2 kus nası:D
-----------------------------

 

arkadaş 4 4lük açıklamış..Bu memlekette taş üstüne taş koyamamış olsa dahi, bu ülkeye ahde vefa hisseden herkes için söylenmiş bir sözdür..


LAN NERDESİN? 
30 Mart 2008 (Pazar) 16:30 tarihinde yazıldı. Kısayol | Alıntı yap | Özel Mesaj
SpoofU


Kayıt : 21 Mart 2008
1(6)2
Erkek Üye
 
Atatürk ileri görüşlü bir kişi olduğu için ileride yaşanacakları tahmin ederek böyle bir söz söylemiştir, mesela bazı kendini bilmez ırkçılar Türk asıllı olmayan Türk vatandaşlarına sen Türk değilsin şusun busun gibisinden söyler söylüyor, Atatürk diyorki uymayın dinlemeyin onları eğer siz kendinizi Türk olarak benimsediyseniz başkalarının söylediklerinin hiçbir değeri yoktur diyor. vs vs.

Sevmem yazmayı, okumayı sevdiğim kadar. 
30 Mart 2008 (Pazar) 17:25 tarihinde yazıldı. Kısayol | Alıntı yap | Özel Mesaj
Phonecx


Kayıt : 7 Haziran 2007
Erkek Üye
 

Oktay Sinanoğlu'nun bir makalesi..  

 

 

Türk Demek Türkçe Demektir


Bağımsızlık ruhunun temelinde kimlik bilinci, kişilik, onur/haysiyet duygusu, ve özgüven yatar. Bağımsızlık benim karakterimdir diyen Atatürk onun için halkımızın kimlik, kişilik, onur, ve özgüveni üzerinde durdu. Kafalar, gönüller bağımsız olmadan, ülkenin ne iktisâdı, ne savunması, ne de dış siyaseti bağımsız olabilirdi.

Atatürk Türk Kimliğini Türkçe ile tanımlamıştır. Onun için de Atatürk ün Kurtuluş Savaşından sonraki temel dâvâsı Türkçeyi, dolayısıyla Türk kültür ve kimliğini yabancı boyunduruklardan korumak, bunun için de eğitimi her düzeyde Türkçe ile yapmak, halkın yabancı dille, (yâni yabancı misyoner türü) eğitime özenmesini önleyecek tedbirler almak olmuştur. Bakınız Atatürk bu konularda neler diyor:

Türk demek Türkçe demektir; ne mutlu Türküm diyene. (Meğer meşhur sözün birinci kısmı da varmış!).

Millî his ile dil arasındaki bağ çok kuvvetlidir. Dilin millî ve zengin olması, millî hissin gelişmesinde başlıca müessirdir. Türk dili, dillerin en zenginlerindendir, yeter ki bu dil şuurla işlensin.

Ülkelerini, yüksek istiklâlini korumasını bilen Türk milleti dilini de yabancı diller boyunduruğundan kurtarmalıdır. (ve tabii korumalı)

Kat’î olarak bilinmelidir ki Türk milletinin millî dili ve millî benliği bütün hayatında hâkim ve esas olacaktır. [Elbette bütün hayattan kasıt siyaset, hukuk, teknik, bilim, eğitim, sanat, tıp, kültür ve edebiyattır; hayatın her yüzü.

Batı dillerinden hiçbirinden aşağı olmamak üzere, onlardaki kavramları anlatacak keskinliği, açıklığı haiz Türk bilim dili terimleri tesbit edilecektir. (Atatürk bizzat kendisi bu dâvâ uğruna çalıştı. Bugün askerlikte olsun, matematikte olsun kullandığımız birçok terimleri Türkçenin derinliklerinden çıkarıp bize armağan etmiştir. Altmış beş yıldır bu konuda çok ilerleme kaydedilmiş, her yeni bilimsel kavram tam Türkçesiyle ifâde edilebilir konuma gelinmişken ne hikmetse şimdi bazı odaklar bu gelişmeyi ve Türkçeyi hızla yoketmekle uğraşıyor.)

Daha 1924te: Millî eğitimin ne demek olduğunu bilmekte hiçbir tereddüt kalmamalıdır. Bir de millî eğitim esas olduktan sonra onun lisanını, usulünü, vasıtalarını da millî yapmak zarureti münakaşa edilemez.

1938de, vefatından az önce: Türlü bilimlere ait Türkçe terimler tesbit edilmiş, bu suretle dilimiz yabancı dillerin tesirinden kurtulma yolunda esaslı adımını atmıştır. Bu yıl okullarımızda tedrisatın Türkçe terimlerle yazılmış kitaplarla başlamış olmasını kültür hayatımız için mühim bir hâdise olarak kaydetmek isterim.

Ve nihayet Türk bilimci ve eğitimcisine şu vasiyeti: Bakınız arkadaşlar, ben belki çok yaşamam. Fakat siz, ölene dek Türk gençliğini yetiştirecek ve Türkçenin bir kültür dili olarak gelişmeye devamı yolunda çalışacaksınız. Çünkü Türkiye ve Türklük, uygarlığa ancak bu yolla kavuşabilir. ( Atatürk ün sözlerinin kaynağı ve ilâve bilgiler için: Bkz. O. Sinanoğlu, Atatürk ve Türk Bilim Dili, Bilim ve Teknik , sayı 59, sff. 8-11, Ekim 1972).

Görülüyor ki, Atatürkçülükle, yabancı dilden eğitim, hiristiyan misyoner okulu modeli demek olan kolej (veya benzeri Anadolu lisesi) yanlısı olmak kesinlikle bağdaşmaz. O halde Atatürkçülere bugün, her zamankinden çok, büyük bir görev düşüyor: Türkçe bir iki nesil sonra yokolmadan yabancı dille eğitime son verilmeli, onun yerini yabancı dil takviyeli Türkçe Fen liseleri veya Ülken (süper) liseler düzeni almalı. Türkçe bilim ve teknik yayınları (telif ve tercüme, dergi ve kitaplar) Devlet ve çeşitli kuruluşlarca teşvik edilmeli. Unutulmamalı ki, Türk Devleti nin birinci görevi Türk adının, kimliğinin, onun için de Türkçenin ilelebet yaşamasını sağlamaktır.

Prof. Dr. Oktay Sinanoğlu

 

Kaynak: http://64.233.183.104/search?q=cache:wejyAUPTU8IJ:www.fikrimyok.com/Turk-Demek-Turkce-Demektir-t24252.html+ 


 
30 Mart 2008 (Pazar) 19:46 tarihinde yazıldı. Kısayol | Alıntı yap | Özel Mesaj
drexler


Kayıt : 29 Eylül 2007
izmir
Erkek Üye
 
Dina_Kaki bunu yazdı:
-----------------------------
a.q 20 yaşında adamsın bu sözün anlamını açıklayamaıyosun..asalak seni bide utanmadan buraya yazmış. hayat boyu beleşe alışmışsın gidip 2 kitaba baksan sayflar yazarsın..
-----------------------------
lan dangalak çok biliyorsan açıkla işte boş boş konuşma burda, ibne öğretmen 3-5 cümlelik bişey istese yazardık bişyler hödük adam 3-5 sayfa ödev istemiş, tövbe ya insanı çileden çıkarıyorsunuz ha

İTİNA İLE torrentleech davetiyesi aranır. ama kefil bulunamaz :) 

[1] [2]   [»] [»»]


Bu Bölümde yeni konu açmak için dıklayın Konuyu cevaplamak için tık...
Allah'a Havale Et Google Bookmark'a Ekle Yahoo'ya Ekle Stumbleupon''a Ekle Facebook'a Ekle Twitter'a Ekle   Google'da Ara : Ne mutlu türküm diyene - sözünün açıklaması?? Favorilerime Ekle Yukarı Çık
Konuda 17 Mesaj Var.
Konu 11408 Sefer Gösterilmiş.