Firewalların genel özellikleri ve görevleri

    Kişisel Güvenlik Duvarları (firewall), bilgisayar dünyasındaki araba alarmlarıdır. Çoğu zaman işlerimize gereksiz yere karışsalar ve bizi rahatsız etseler de, bir kablo modeminiz, DSL`niz veya bilgisayarınızın her zaman Internet üzerinde olmasını sağlayan diğer 'herzaman-online' Internet bağlantılarından birine sahipseniz, güvenlik duvarları vazgeçilmezinizdir.

    Symantec`in 'Personal Firewall'u (www.symantec.com), Zone Labs`ın ZoneAlarm`ı (www.zonelabs.com) ve Microsoft`un Windows XP için olan Internet Bağlantı Firewall`u, uzaktaki kullanıcıların bilgisayarınıza sızmasını engeller. Bugünlerde bu büyük bir risktir, - ve birisi PC`nizi 'kırdıktan' sonra, sizin özel dosyalarınızı okuyabilir, sisteminizi çökertebilir ya da arkasında sessizce çalışan bir program bırakarak sizi takip edebilir veya sisteminizi başka sistemlere saldırmak için kullanabilir. (Birçok sebepten dolayı, Windows işletim sistemini kullanan sistemler, en büyük risk altında olan gruptur, bu sebeple de bu yazı onlar üzerine odaklanmıştır).

    Güvenlik duvarları, sisteminize girmek isteyen davetsiz misafirleri, onların sizin ağ portlarınıza erişimini bloklayarak engeller.

    Fiyatlar, Symantec`in 40$`lık yarı-profesyonel programı ya da Zone Labs`ın basit güvenlik duvarı veya Microsoft XP`nin güvenlik duvarı bileşeni gibi bedava olarak dağılmaktadır. Bedava olmayan programlar, evde bir ağınız varsa ya da Internet bağlantınızı başka bilgisayarlar ile paylaştırıyorsanız daha yararlı gibi gözükmektedir.

    Maalesef, hem bedava hem de ticari güvenlik duvarları, kolayca sizin Internet programlarınızın kullanımını ve hatta Internet`i kullandığı konusunda hiçbir fikriniz olmayan programları bile bloklayabilirler.

    Bir güvenlik duvarı ile yapılacak ilk iş, Internet uygulamalarınızın bir listesini çıkartmak olacaktır. Bunlar Web tarayıcınız, e-mail istemciniz, mesajlaşma sistemleriniz vb programlardır. Daha sonra, güvenlik duvarınızın kurulum klavuzunu harf harf takip ederek bu programların yanlışlıkla Internet`ten kopmasını engellemeyi sağlamalısınız. Kurulum sırasında, bir seçim yapmanız istendiğinde, sadece 'enter' tuşuna basıp geçmeyiniz.

    En önemli seçim, genel koruma seviyesi ile ilgili olandır. Bazı programlar, standart olarak en yüksek seviyedeki güvenlik seçimini uygularlar ve bu sebeple de bazı ihtiyaç duyduğunuz program ve servislerin kullanımını engellerler. Bunun yerine, orta seviyede bir koruma sizin ihtiyaçlarınızı karşılayacaktır.

Tarih:
Hit: 2610
Yazar: DemonsGodYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.