Growth Hacking

Selamlar,

Bu dökümanda Growth Hacking'e giriş yapacağız. 
3 ayrı madde de bu dökümanı bölmek istemekteyim öncelikle ve elimden geldigince kısa tutmaya calisacagim.

  • Growth Hacking Nedir?
  • Örnekleri Nelerdir?
  • Kendimi bu konuda geliştirmek için neler yapmalıyım?

Öncelikle Growth Hacking nedir?
Websitelerdeki kullanıcı sayısını ve trafiği arttırmak için türlü -çakallıklar- oyunlar oynanarak yapılan işleme denir. Bu işi yapan insanlara "growth hacker" denir. Aslında bizim tahmin ettiğimiz ve bildiğim "hacker" değil, özetle herşey pazarlama ve satışla alakalıdır.

Wiki'de detaylı bilgi için: http://en.wikipedia.org/wiki/Growth_hacking

Growth hacker'lar aslında dediğim gibi pazarlamacılar, bu insanların online pazarlamada yaptıkları en önemli şey ölçümlemek ve analiz etmek. Analiz bu işin en önemli odak noktası. Big data dediğimiz / denilen kavram zaten buradan gelmekte, bu da mihenk taşlarından birtanesidir.
Örneğin; Facebook likebox olan hangi siteye girerseniz girin, siz facebook ile bir şekilde bağlantılı durumdasınız. Algoritma gereği, network'den dolayı timeline'ınızda gördüğünüz reklamların %90ını bu yol ile karşınızda çıkmaktadır.
Keza aynı şey google içinde geçerlidir. Anayltics kodu olan her sitede karşınıza çıkan Google reklamları /gdn - adwords- adsense/ tamamıyla internet geçmişinizle alakalıdır.

Bu geçmişinizi hızlıca growth hacking ile bağlayalım mı?
Karşınıza çıkan bir ürünün fiyatı 79.90 TL iken kapat butonuna bastınız, algoritmama göre sen bu ürünü şu sebepten dolayı kapattın. %90 oranında fiyat %10 oranında diğer. (diğer her türlü sebep olabilir yanılma payı olarak düşünebiliriz) 
Otomatik olarak senin karşına 79.90 TL'den daha fazla fiyatlı bir ürün çıkarırsam, seni irrete etmiş olurum bu yüzden <79 ilerlemem gerekiyor ki bu ürünü alasın. 
Bir diğer örnek;
Markafoni'de baktığınız bir ürünün gün içerisinde Facebook'da dolaşırken bir anda sağ tarafta box olarak çıkması ve timelinenınzda farklı renkleriyle ortaya çıkması..
Big Data ve Growth Hacking'e hoşgeldiniz...

İnsanoğlu, dünya üzeirine ilk geldiği günden bu yana sadece kendine olan şeyleri görmek ister. Çok basit şu şekilde düşünebilirisiniz; Fiat Punto kullanan bir araç sahibine, Ferrari otomobilinin parçalarını çıkarmak? Mantıklı gelmiyor değil mi.. 

Son 3 ayda facebook üzerinde "anne - sağlık - çocuk - çocuk bezi - çocuk sağlığı" gibi sayfaları ve markaları beğenen evli 25+ kadın'lar...
Bu size neyi ifade etmekte? Ben bu kadına kariyer ile ilgili herhangi bir şey önersem mi ilgisini çeker yoksa "çocuğun olacak hazırlıklı ol"la ilgili birşey mi?
Çünkü kadının hamile olduğunu farkettim, data bunu gösteriyor.
Merhaba dünya, merhaba big data...

Örnekler,
Bu kısımda alıntı yapmam gerekiyor...
Twitter’da da çalışmış önemli growth hacker’lardan Josh Elman‘ın bahsettiği hikayeye göre Twitter yayılmaya başladığında insanlar medyadan ya da arkadaşlarından platformu duyarak yoğun bir şekilde üye olmuş. Daha sonra normal olarak hesaplarını unutan ve platformu ziyaret etmeyen kullanıcıların sayısı giderek artmaya başlamış. Bu duruma çözüm olarak hepimizin aklına reklam yoluyla o kullanıcıları geri kazanmak veya e-posta yoluyla onlara ulaşmak gelebilir. Elman’ın paylaştığına göre ise Twitter bu sorunun üstesinden geriye dönük verileri analiz ederek gelmiş.
Kullanıcılarının alışkanlıklarını analiz eden ekip; platforma ilk üye olunduğunda ilgisini çekecek kişileri takip eden kullanıcıların çok daha uzun sürelerde aktif olduğunu farketmiş. Bunun sonrasında tüm üyelik süreçleri bu doğrultuda güncelleyen Twitter, kullanıcılarını ilk üyeliklerinde ilgisini çekecek kişileri takip etmeye yönlendirerek bu soruna çözüm üretmiş. Bknz: Josh Elman - https://twitter.com/joshelman

Olumsuz örnek,
Google bütün google hesaplarına bir g+ hesabı açtığı zaman g+ üye sayısı bir anda fırlamasına rağmen aktivitede herhangi bir değişiklik olmadı. G+ kapanma evresine yaklaştı diyebiliriz..

 

Kimleri / neleri takip edeyim?

https://twitter.com/SeanEllis
https://twitter.com/danmartell
https://twitter.com/neilpatel
https://www.growthhacker.tv/
https://twitter.com/neilpatel
http://www.quora.com/Growth-Hacking
http://www.reddit.com/search?q=growth+hacking
http://www.reddit.com/r/GrowthHacking/

+Bonus

Daha önce araştırma yapıp sundugum bence en önemli 5 growth hacking yöntemi. İngilizce'nin kusura bakmayiniz :(

  1. Timebomb: At any stage where a user make some kind of critical decision such as about of being a member your product, set a time limit for them and display it visually in a countdown and we can set a text like; “Would you like to know what’s going on inside? You have just 30 seconds to make a decision.” Giving users a limited time to make a decision helps increase conversions. Users will psychologically motivated to move through a process faster.
  2. Can’t go back: On the signup page for your product, disable or remove all navigational elements that would enable a user to go back to the previous page. This includes disabling your site logo, which is often linked to the homepage. Probably some users to complete the process. This can increase conversion rate on the signup page and membership rate.
  3. Built in sharing: We have to allow users to share / like / recommend / embed content. Especially for Twitter and Facebook we can use specific sharing texts.
  4. Google authorship: When you do a search on Google and see the results page, you will notice that some content has the face of the author next to it. This display is controllable by the publisher, you just have to enable it for your site / content. Having a smiling, authoritative face next to content on a Google search result page can lend your content more authority and authenticity than the ones without it. This can help increase organic traffic to your content from Google.
  5. Roadblock: Often on blogs or online media experience an overlay pop-up encouraging you to add your email to a mailing list, or register for the site to receive some other benefit. The overlay appears over the content, forcing you to either read the overlay or close it. The reason this is so prevalent is that it can be effective. The overlay method guarantees that your mailing list signup is seen, as opposed to having the form in a sidebar or footer where it can be easily glossed over.

 

Bu döküman nurk tarafından canı sıkıldıgı icin yazılmıştır. İsteyen kaynak göstererek tabii ki istediği yerde kullanabilir, kaynak göstermesede canı sağolabilir.
26 eylül 2014 - 00.48 / cuma 

Tarih:
Hit: 2793
Yazar: nurkYorumlar


Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.

Yorumlar

Https tarafından yazıldı. Tarih: 29/May/20 21:18
güzel paylaşım, teşekkürler.
ozgunlu tarafından yazıldı. Tarih: 25/Ara/15 16:59
Kelimeye yabancı kalmamak için güzel bir dökümantasyon olmuş, severek okuduk :)
zasox tarafından yazıldı. Tarih: 06/Haz/15 21:53
10/8 görsellik ekle 10 num. olur :D
kvasir tarafından yazıldı. Tarih: 06/Haz/15 18:46
Konuya güzel bir giriş, insanın biraz daha okuyası geliyor fakat döküman bunu gidermiyor yüzden 7/10 :P