Ntfs, Fat32, Fat Dosya Sistemleri ve Özellikleri...

           NTFS, FAT ve FAT32 arasında seçim yapma

    Windows XP yüklü bir bilgisayardaki disk bölümleri için, üç dosya sistemi arasından seçim yapabilirsiniz: NTFS, FAT ve FAT32. Dosya sistemlerini birbiriyle karşılaştırmak için aşağıdaki bilgilerden yararlanın.

NTFS, neden önerilmektedir?

 • NTFS dosya sistemi, FAT veya FAT32 dosya sistemlerinden daha güçlüdür ve Active Directory(Bununla ilgili ayrıntılı bilgiliyi ve Dökümanları Tahribat.Com Döküman arşivinden edinebilirsiniz.) ve önemli bazı başka güvenlik özelliklerini çalıştırabilmek için gerekli özelliklere sahiptir. Active Directory ve etki alanı tabanlı güvenlik gibi özellikleri yalnızca NTFS dosya sistemini seçerseniz kullanabilirsiniz.
  renegadealien -- www.tahribat.com -- Tüm Hakları Saklıdır
 • Disk bölümlerinin NTFS dosya sistemine dönüştürülmesi kolaydır. Disk bölümlerinizde ister FAT, ister FAT32, ister NTFS'nin daha eski sürümleri kullanılmış olsun, Kur programı dönüştürmeyi kolaylaştırır. Bu dönüştürme türünde dosyalarınız (bir bölümü biçimlemenin aksine) olduğu gibi kalır. Dosyalarınızı korumanız gerekmiyorsa ve kullandığınız dosya sistemi FAT veya FAT32 sistemiyse, disk bölümünü FAT veya FAT32’den dönüştürmek yerine NTFS ile baştan biçimlendirmeniz önerilir. Disk bölümünün biçimlendirilmesi sırasında o bölümdeki tüm veriler silinir ve temiz bir sürücüyle başlarsınız.

  Bölüm baştan NTFS ile biçimlendirilse de, convert komutuyla dönüştürülse de dosya sistemi olarak NTFS'nin seçilmesi en iyisi olur. Converr komutunun nasıl kullanılacağı aşağida ayrıntıları ile incelenecektir.
   

 • Dosyalar ve klasörler üzerinde erişim denetimi uygulayabilmek ve sınırlandırılmış kullanıcı hesaplarını desteklemek için NTFS kullanmalısınız. FAT32 kullanırsanız, hesap türleri ne olursa olsun (yönetici, sınırlı veya standart hesap), tüm kullanıcılar sabit diskinizdeki tüm dosyalara erişebilecektir.
   
 • Büyük disklerle en rahat çalışabilen dosya sistemi NTFS’dir. (Büyük diskler için ikinci iyi dosya sistemi FAT32'dir.)

    FAT veya FAT32 sistemini dosya sistemi olarak seçmek isteyebileceğiniz tek bir durum olabilir. Bilgisayarın bazen daha önceki bir Windows sürümüyle, bazen de Windows XP ile çalıştırılması gerekiyorsa, sabit diskinizin birincil (başlatma) bölümü FAT veya FAT32 bölümü olmalıdır. Daha önceki çoğu Windows sürümü, NTFS'nin son sürümüyle biçimlendirilmiş disk bölümlerine erişemez. Bunun iki istisnası, Windows 2000 ve Service Pack 4 veya sonraki bir sürümü yüklü Windows NT 4.0'dır. Service Pack 4 veya sonraki bir sürümü yüklü Windows NT 4.0, NTFS sisteminin son sürümüne erişebilmekle birlikte bazı kısıtlamara tabidir. Windows NT 4.0 kullanıma sunulduğunda varolmayan NTFS özellikleri kullanılarak saklanmış olan dosyalara erişemez.
renegadealien -- www.tahribat.com -- Tüm Hakları Saklıdır

    Birden çok işletim sisteminin kullanılması dışındaki tüm durumlarda önerilen dosya sistemi NTFS'dir.

Önemli : Bir sürücüyü veya disk bölümünü NTFS'ye dönüştürdükten sonra yeniden kolayca FAT veya FAT32'ye dönüştüremezsiniz. Bu ancak 3. parti bir program ile yapılabilir. Aşağıda bunun nasıl yapılacağı ayrıntıları ile incelenecektir.

Not : Ntfs dosya sisteminin bir diğer özelliğide kota ve erişim haklarınını tanımlanabilmesidir. Kotalar bilgisayara oturum acan herhangi bir kullanıcının bir diskte kullanabileceği maximum alanı belirtebilemekte; erişim hakları ise hangi kullanıcının hangi klasör/diske erişim hakkı verilip verilmeyeceğinin ayrıntılı olarak tespit edilebilmesine yarar. Erişim hakları Nt tabanlı işletim sistemleri herhangi bir domain/etki alanı altında calışmıyorsa gizlenmiş durumdadır. Domain altında calışılmadan diskteki belli kaynaklara erişim hakları vermek için Bilgisayarım=>araçlar=>klasör secenekleri=>Basit dosya paylaşımını kullan seceneğini kaldırınız. Bundan sora Ntfs disklere sağ tuş tıkladığınızda Paylaşım ve güvenlik sekmesine yeni özellikler geldiğini göreceksiniz. Gerekli ayarları buradan yapabiliriniz.(ne döktürdüm gene yaw :D)

    Aşağıdaki çizelgede, her dosya sisteminin değişik işletim sistemleriyle uyumluluğu gösterilmiştir.

NTFS FAT FAT32
Windows XP veya Windows 2000 yüklü bir bilgisayar, NTFS bölümündeki dosyalara erişebilir. Service Pack 4 veya sonraki bir sürümü yüklü Windows NT 4.0, bazı dosyalara erişebilir. Diğer işletim sistemleri erişime izin vermez. MS-DOS, tüm Windows, Windows NT, Windows 2000, Windows XP ve OS/2 sürümleriyle erişilebilir. Yalnızca Windows 95 OSR2, Windows 98, Windows Millenium Edition (ME), Windows 2000 ve Windows XP ile erişilebilir.

renegadealien -- www.tahribat.com -- Tüm Hakları Saklıdır
    Aşağıdaki çizelgede, her dosya sisteminde kullanılabilecek disk ve dosya boyutları gösterilmiştir.
 

NTFS FAT FAT32
-Önerilen en küçük birim boyutu yaklaşık olarak 10 megabayttır (MB).

-2 terabayttan (TB) çok daha büyük birimler mümkündür.

-Disketlerde kullanılamaz.

-Disket büyüklüğünden 4 gigabayt (GB) büyüklüğe kadar olan birimler.

-Etki alanlarını desteklemez.

-512 MB ile 2 TB arasındaki birimler.

-Windows XP ile FAT32 birimleri, en çok 32 GB'ye kadar biçimlendirilebilir.

-Etki alanlarını desteklemez.

Dosya boyutu, yalnızca birimin boyutuyla sınırlıdır. En fazla dosya boyutu 2 GB'dir. En fazla dosya boyutu 4 GB'dir.

Not : Bazı eski programlar NTFS'de çalışmayabilir; o yüzden, dönüştürme işleminden önce, kullanmakta olduğunuz yazılımın gereklerini araştırmalısınız.

    Sonuc olarak Nt tabanlı(Windows Nt, windows 2000 ailesi, Windows Xp ailesi Windows 2003 ailesi) bir işletim sistemi kullanıyorsanız ve Özellikle tek işletim sistemi kullanıyorsanız kesinlikle tercih etmeniz gereken dosya sistemi Ntfs'dir.

    Bir diskin hangi dosya sistemini kullandığını anlamak için diske sağ tuş ile tıklayıp özelliklerine bakabilirsiniz.
renegadealien -- www.tahribat.com -- Tüm Hakları Saklıdır
            Bir Diskin Ntfs dosya sistemine çevirilmesi

   
Microsoft işletim sistemlerinde Standart olarak Fat32 Dosya sistemini Ntfs e cevirecek bir araç sunmuştur. Şimdi Bu aracın nasıl kullanıldığın inceleyelim. Disklerimizden d:\ yi Ntfs dosya sistemine cevirelim.

Başlat=>Calıştır=>Cmd yazıyoruz.

Acılan Komut istemi penceresine

----------------------------
convert d: /fs:ntfs /v
-----------------------------

   
Komutunu giriyoruz. Program bizden birimin ismini istiyor. Birim ismini yazdığımızda. Sistem d:\ deki dosyaları test ediyor ve dönüştürme işlemi başlıyor. Sistemin hızına bağlı olarak bir kac dakika sürecek bu işlem sonrasında D: diskimiz Fat32 dosya sisteminden Ntfs dosya sistemie dönüştürülmüş olacak.

    Daha öncedende dediğim gibi, Ntfs dosya sistemini fat32 sistemine cevirmek; fat32 dosya sistemini convert komutuyla Ntfs dosya sistemine cevirdiğimiz gibi kolay olmayacaktır. Çünkü bunun için Bill Gates amcamız bize bir program sunmamış. Bunu yapmak için kullanabileceğimiz en güzel program PowerQuest PartitionMagic  programı. Programın kullanılması gayet kolay olduğu gibi bir disk üzerinde yapabileceğiniz herşeyi bu program sayesinde yapabilirsiz. Fakat şu andaki konumuz dosya sistemleri olduğu için ben sadece dosya sisteminin değiştirilmesini anlatacağım.
renegadealien -- www.tahribat.com -- Tüm Hakları Saklıdır

Başlat=>Programlar=>PowerQuest PartitionMagic=>PowerQuest PartitionMagic

    Dosyasını calıştırıyoruz.

    Dikkat : Sistemin güvenliği acısından Partition magic programını calıştırmadan önce bilgisayarınızı yeniden başlatın. Herhangi bir internet bağlantınız varsa kapatın. Antivirüs programlarınızı Msn Messenger , İcq gibi programlarınızdan cıkın. Çünkü Partition magic programında meydana gelecek herhangi bir kitlenme yada hasar geri dönüşü olmayacak hatalara sebebiyet verebilir.

    PartitonMagic çalıştığında önümüze gelen arayüzde Fat32'ye dönüştüreceğimiz Ntfs dosya sistemli birime sağ tuş ile tıklayıp Convert'i seçiyoruz. Gelen menüden Fat32 yi ceçiyor ve Ok. tuşuna tıklıyoruz. Daha sonra Programın sol tarafında oluşan Apply tuşuna tıklıyoruz ve program sistemin hızına bağlı olarak birkac dakika içinde işlemlerini bitiriyor. Sisteminizi restart ederek kullanabilirsiniz.

-------------------------------------------------
Bu Dükümanın tüm hakları Microsoft Corp. ve renegadealien'a aittir. WwW.TaHRiBaT.CoM için yazılan bu dökümanın; izin alınmadan herhangi bir bölümünün kopyalanması yayınlanması kesinlikle yasaktır.

Renegadealien
icq# 702720
-------------------------------------------------

renegadealien -- www.tahribat.com -- Tüm Hakları Saklıdır

Tarih:
Hit: 10981
Yazar: renegadealienYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.