Photoshop Nedir, Nasıl Kullanılır?

Photoshop Nedir? Nasıl Kullanılır?

Yeni Başlayanlar için Photoshop'un nasıl bir program olduğunu ne işe yaradığını Araçlarının kullanımını ne işe yaradıklarının anlatımı... umarım yararlı bir dokuman olur.

Photoshop Nedir ?

Photoshop grafiklerinizi ve fotoğraflarınızı " şekillendirebileceğiniz " bir resim editörüdür. Dijital ortamdaki herhangi bir sabit görüntüyle ilgili renk ayarlarını yapabileceğiniz dünyanın en popüler programıdır.
Elinizdeki fotografik metayla ilgili satürasyon, kontrast, ışık gibi görüntüdeki renklerin tüm özellikleri ile ilgilenebilmenizi sağlamaktadır. Bu üstün özellikleri sayesinde bu alanda bir standart olmuştur. Basım yayın organları başta olmak üzere renk ve resimlerle uğraşan her alandaki kuruluş için Photoshop alanında tek ve değişilmez programlardan birisidir.

Niçin Photoshop Kullanmalıyız ?

İnternet Dünyasında milyonlarca tanıtım, siteler, duyurular vs. birçok temeli tasarıma dayanan planlar veya projeler hazırlanmaktadır. Bunların amacı insanların dikkatini çekmektir. Dikkat çekmek ise güzel bir tasarım ve insanları gözlerini kamaştıracak türden şekiller olmalıdır. Bunlar içinde günümüzde grafik tasarımlı programlar kullanılmaktadır.

Photoshop tam bunlar için hazırlanmıştır. Örneğin; bir banner veya logo tasarımı yapıyoruz.Normal paintle yaptığımız logo ile Photoshop ta hazırladığımız logo kesinlikle bir olamaz. Photoshop çok güzel sonuçlar verir. İşte bunun için kaliteli, şık, güzel, tasarımlar oluşturmak ve yayımlamak istiyorsak Photoshop vazgeçilemeyecek bir kaynaktır.

Fotoğrafçılık unsurları arasında en önemli programların başında gelir Nasıl ki fotoğraf çektirdikten sonra Ben rütüşlu istiyorum diyorsunuz işte o rütüş nasıl mı oluyor işte bunun cevabı Photoshop. Dünyada kullanım açısından en çok kullanılan resim düzenleme editörü olan Photoshop'un sunduğu bu faydalardan biz neden yararlanmayalım dimi arkadaşlar.

Neden Photoshop ? Başka Program Yok mu Bunun gibi ?

Tabi ki Photoshop gibi Programlar piyasada mevcut. Örnegin : Corel , Paint Shop Pro Vs... gibi.

Ancak bunların yanı sıra Photoshop'un kullanımının daha kolay ve özelliklerinin daha fazla olmasıyla herkesin ilgisini çekmiştir. Hayal gücünüzü kullanarak Çok güzel şeyler ortaya çıkabilirsiz. Bence Neden mi Photoshop ? Çünkü Arkadasın da ADOBE gibi Bir Firma oluğu için.

Photoshop'u açtık Soldaki Menü Nedir ? Ne işe Yarar Üzerindekiler ne ?

Photoshop'umuzu Kurduktan Sonra Açtığımızda hemen Solumuzda bir tane Menü Bar olduğunu göreceksiniz. Bu menü barın üzerindeki işaretlerin ne olduklarını Aşağıdaki Resimde işaretlediğimiz sayılara göre teker teker açıklamaya çalışacağız. Ancak Resim Photoshop 6.0 a aittir. Photoshop'un Son versiyonu olan CS2 dede Fazla bir değişiklik yoktur onun için endişelenmeyin.

Unutmamamız gerekenler :

* Araç kutusu özelliklerinin bazılarının sağ alt köşelerinde ok () simgesi bulunmaktadır. Bu sembol, özelliğin birden fazla işlevi olduğunu göstermektedir. Özelliğin üzerine gelerek mouse’un sol tuşunu basılı tutarsanız, diğer seçenekler de karşınıza çıkacaktır. Buradan istediğiniz seçimi yapabilirsiniz.

* Her farklı özellik seçildiğinde araç kutusunun hemen üst kısmında bulunan seçenek menüsü de değişmektedir. Yapacağınız işlemler sırasında bu menüde çok işimize yarayacaktır.

* İşlemlerimizin birçoğunu mouse’un sol tuşu ile yapacağımızı unutmayın.

1 - İşaret aracı (Rectangual Marquee Tool) : Resim üzerinde istediğimiz alanı seçmemizi sağlar. Kısa Yol tuşu (M)

Dört farklı seçenek sunar :

* Seçim işlemini yapabilmek için, özelliği seçili hale getirin. Mouse’un sol tuşunu basılı tutarak seçmek istediğiniz alanı tarayın.

1- Dörtgen İşaretleme Aracı (Rectangual Marquee Tool) : Kare, dikdörtgen gibi şekil seçimleri yapabiliriz.
2- Elips Şekilli İşaretleyici Araç (elipticall Marquee Tool) : Elips, daire gibi şekil seçimleri yapabiliriz.

* Mouse’un sol tuşuna resim üzerinde bir kez tıklayın.

3- Tek Sıra İşaretleme Aracı (single Row Marquee Tool) : Tek sıra çizgi seçimleri yapabiliriz.
4- Tek Sütun İşaretleme Aracı (Single Columb Marquee Tool) : Tek sütün çizgi seçimleri yapabiliriz.

İşaret Aracı, keskin seçimler yapmanızı sağlar.

İPUCU : “Dörtgen İşaret Aracı” nı kullanırken ‘Shift’ tuşunu basılı tutarak seçim işleminizi gerçekleştirirseniz ‘kare’ şeklinde, “Elips İşaret Aracı” nı kullanırken ‘Shift’ tuşunu basılı tutarak seçim işleminizi gerçekleştirirseniz daire şeklinde seçim alanı oluşturmuş olursunuz.

2 – Taşıma Aracı (Move Tool): Katmanları ya da seçili alanı taşımanızı sağlar. Özelliği seçtikten sonra mouse’un sol tuşu basılı tutularak katman istenilen yere taşınır. Kısa Yol Tuşu (V)

Resmin istediğiniz bir alanını seçin, sonra taşıma aracı özelliğini seçerek mouse ‘un sol tuşunu basılı tutarak alanı taşıyalım. Mesela arkadaşınızın gözünü seçin, katmanı başka bir yere taşıyın ya da katmanı silin. Boşalan alana da bir koyun gözü kopyalayın. Nasıl , şimdiden yaratıcı fikirler kafanızda dolaşmaya başladı mı? Durun acele etmeyin daha öğreneceğimiz çok şey var!

3 – Kement Aracı (lasso Tool) : Seçim işlemi yapar. İşaret Aracıyla aynı işlevi yürütür. Yalnız keskin seçimler yapmanıza gerek yok. Pikselleri bile tek tek seçebilirsiniz. Dağınık seçim yapabilirsiniz. Kısa yol tuşu (l)

Üç farklı seçenek sunar :

1- Kement Aracı (lasso Tool) : Mouse’un sol tuşuna basılı tutarak istediğiniz alanın belli bir noktasından başlayarak seçiminizi yapın ve seçiminizi başladığınız noktada bitirin.
2- Çokgen Kement Aracı (Polygonal lasso Tool) : Mouse’un sol tuşu ile resim üzerinde tek tek tıklamalar yaparak seçim alanınızı oluşturun.
3- Manyetik Kement Aracı (Magnetic lasso Tool) : Piksel tanıma yöntemine göre çalışır. Aynı renk pikseller üzerine seçim yapar. Yapmanız gereken tek şey, seçim alanınızı belirledikten sonra mouse’un sol tuşu ile bir alana tıklayıp mouse’u isteğiniz doğrultusunda hareket ettirmek (sol tuşa basılı tutmanıza gerek yoktur) ve başladığınız noktada bitirmek.
4– Sihirbaz Çubuğu Aracı (Magic Wand Tool) : Seçim işlevi yapar. Piksel tanıma yöntemine göre seçer. Örneğin tüm siyah renkleri seçmek istiyorsanız, bu özelliği seçili hale getirip mouse’un sol tuşu ile siyah bir renge tıklayın. Resim üzerindeki tüm siyah renkler seçilecektir. Kısa Yol tuşu (W)

Tarih:
Hit: 3664
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.