Ubuntu Kurulumu

isminizi yazın. Oturum açma adı, şifre ve bilgisayar adı kısımlarını kendinize göre doldurun. oturum açma adı ve şifre linux başlangıcında size sorulacaktır şifrenizi unutmayın. Bilgisayar adı kısmı özellikle shell kısmında kullanıcıadı@bilgisayardı şeklinde gözüktüğü için kafanıza göre hoş bi isim de koyabilirsiniz. mesela soyadınız olabilir vs.

Resim X;

Resim Y;

Evet en önemli noktaya geldik…

Bu kısmı dikkatli okuyunuz aksi takdirde başınıza gelecek veri kayıplarından ben sorumlu değilim :)


Bu kısımda eğer harddiskimizi sadece linuxa ayıracaksak Resim X deki ilk seçeneği işaretleyip devam ediyoruz. Eğer windows+linux kullanacaksak ve linuxun kurulacağı kısmı önceden hazırladıysak Resim Y de seçili olan şıkkı işaretleyip devam ediyoruz. Şayet önceden hazırlamadıysak Resim X ve Resim Y de son şıkta belirtilmiş olan Manual yada Bütünleme tablosunu elle düzenle kısmını seçip devam ediyoruz.

Resimde 120 Gb lık bir HDD nin ayrılışını görüyoruz. ilk 19.53 Gb lık bölüm NTFS dosya sistemine sahip ve büyük ihtimalle windows var. Bu kısımdan sonra 300MB lık swap bölümü ve ardından 4Gb lık ve 30GB lık iki linux sürücüsü ext3 dosya sistemiyle (partitionu) ayrılmış halde mevcut. Kalan kısımda yine ntfs.

Böyle bir diskte swap kısmı ve isteğe bağlı oluşturulacak yedek kısım diskin sonuna gelirse daha kullanışlı olacaktır aksi takdirde diskin sonundaki ntfs kısım linuxu sileceğimiz zaman bize zorluk çıkaracaktır.

Yani sıralama 120Gb lık bir diskte;

20Gb NTFS kısım, 66GB NTFS kısım, 4GB ext3 ana kısım, 30GB ext3 yedek kısım, 300MB swap şeklinde olmalıdır. Tabi yedek kısım istemezseniz;

20GB NTFS , 70GB NTFS, 20-30GB arası ana kısım ve 512MB swap yapabilirsiniz.

Bu kısımda forward tuşuna basmadıkça yapılan işlemler geçerli olmayacaktır. Ayrıca yaptığınız tüm işlemleri süpürge tuşuna basarak geri alabilirsiniz yahut hangi işlemi iptal etmek istiyorsanız o işlemin yanındaki iptal tuşunu kullanabilirsiniz.

Diskimizi ayırdıktan sonra forward tuşuna basabiliriz.

Tarih:
Hit: 3069
Yazar: BlackAppleYorumlar


Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.

Yorumlar

0x656e tarafından yazıldı. Tarih: 25/Oca/16 16:34
Eskiden kurmak daha kolaymış :P