[?] İnternet Down/Up Hakkında

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Meczup
    1049
    1049's avatar
    Homo

Hocalar benim şu internet olayına kafam pek basmıyor. Daha açık olmak gerekirse somut şeylerin çoğuna kafam basmıyor. Bu yüzden bir sorum olacak, eminim bir kısmınıza saçma gelecektir ama merak ettim bunu. 

Şimdi varsayalım ki, 1gbit simetrik internet hattım var. Teorik olarak saniyede 128mb veri aktarımı yapabilirim ben bu internet hızıyla. Sunucu tarafında indirme veya yükleme konusunda herhangi bir kısıtlama da söz konusu değil ancak sunucunun internet hızı 100mbit. Bu durumda ben bu sunucudan yine 128mb/sn ile mi dosya çekerim yoksa 12,5mb/sn ile mi dosya çekerim? Burada bağlayıcı olan unsur nedir?

dudaklarına değen yağmur bir parça rujundan çalar. dudaklarına değen yağmur bile, bir parça rujundan çalar. benim değemediğim o dudaklarına değen yağmur, bir parça rujundan çalar. // bi gün buralarda yeni bir ağaç yeşerecek ve biz gölgesinde mürekkepler tüketeceğiz //
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Meczup
    1049
    1049's avatar
    Homo

Bir diğer sorum da internet hızını oluşturan olay nedir? Bu hızların bir sonu var mıdır da ellibin çeşit tarife var? Yani şöyle diyim 8mbit internet hızıyla 16mbit hızın arasındaki teknik fark nedir? Birini 8, birisini de 16 yapan o temel unsur nedir?

dudaklarına değen yağmur bir parça rujundan çalar. dudaklarına değen yağmur bile, bir parça rujundan çalar. benim değemediğim o dudaklarına değen yağmur, bir parça rujundan çalar. // bi gün buralarda yeni bir ağaç yeşerecek ve biz gölgesinde mürekkepler tüketeceğiz //
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    lazz
    lazz's avatar
    Erkek

bende fazla anlamam ama kabaca dusunursek

senın hızın 1gb olsa bıle kaynagın 100m oldugu ıcın cekebılecegın maksımum hız 100m olur burda etken cokdur ornegın senle beraber kac kısı daha bu verıyı cekemeye calısıcak bunlar hızı dusurur onun dısında maksımum alabılecegın 100m dir

tarıfelere gelınce bu hızları kullanırken tarfıgı meskul ederız teorık olarak bu mesgulıyetın bıze donusu o aylık faturamız oluyor

sole dusunelım

bızım bır omurgamız var 100m diyelim biz bunu 1 m dagıtıyoruz ortalama 100 abone alabılırz ama bunu 10m dan dagıtırsak 10 abone alabılırz ve yenı aboneler ıcın omurgamızı gucelndırmemız lazım bu faturlarda en cok tutan kısım bu yanı mevcut altyapının bıze yetmemesı ote  yandan bu baglantılar omurgayı olusturan faktorlere gore degısır ornegın fiber kablo alt yapısı analog alt yapısı gıbı ve soyle bır konu var 1gb verı hızımız olsa ortalama olarak sanıyede 120mb verı cekerız buda geleneksel dısklı harddısklerın verı yazma hızını gecıyor ve bence 1gb baglantısı olanlar bunu kullanabılmek ıcın ssd dıske  felam gecmelerı lazım dıye dusunuyorum yanlısım varsa affola 

lazz tarafından 14/May/13 16:54 tarihinde düzenlenmiştir
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Maresca
    Maresca's avatar
    Erkek

Aylık trafiğinle orantılı bu olay sunucu kısmında. 1 mbit = 320 GB trafik eder. Buna göre hesapla bağlantı hızını öğren.

Gel bili bili gates
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YekteranBaymedir
    YekteranBaymedir's avatar
    Homo

bilgisayar işlerinde en düşük özellikteki parça hızı belirler.

isterse 10 gbit hattın olsun misal, hdd yazma hızın düşükse hızı ne belirler? hdd.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    EarthQuak3
    EarthQuak3's avatar
    Erkek

128 Mb/s ile çekersin 1 gbit hatta. 100 mb hatta ise 12,8 Mb/s birde şu var 1 gbit simetrik mi yoksa 1 gb kotalımı internetiniz ayrıca dosya çekerken çektiğiniz sunucunun hızıda çok önemlidir karşı sunucunun maks kapasitesi 100 mbit ise eğer sizde dosyayı 100 mbit ile çekersiniz

www.upload.com.tr & www.yukle.in
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Balyoz99
    Balyoz99's avatar
    Erkek
    Ayazz bunu yazdı

Bir diğer sorum da internet hızını oluşturan olay nedir? Bu hızların bir sonu var mıdır da ellibin çeşit tarife var? Yani şöyle diyim 8mbit internet hızıyla 16mbit hızın arasındaki teknik fark nedir? Birini 8, birisini de 16 yapan o temel unsur nedir?

(elektrik-elektronikçi arkadaşlar daha iyi açıklar) Aradaki fark frekans. Örneğin ADSL2+'da 0.4 KHz ile 2.2 MHz arası kullanılıyor. Hızı etkileyen ana unsur ise kablodaki direnç. Frekans yükseldikçe ve mesafe uzadıkça sinyalde zayıflama/bozulma artıyor. Diğer etkenler ise hattın fiziksel kalitesi ve gürültü. 

Tamamen sallıyorum 20mbit'lik hız profilinde 2.1 Mhz kullanılıyorsa, 8mbit'kik profilde 1.7Mhz kullanılıyor(böyle direk olmuyor tabiki). 

adsl

arbeit macht frei
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Olgunisik
    Olgunisik's avatar
    Erkek
    Bir bağlantının hızı o bağlantıyı oluşturan kısımların en yavaşının hızıdır. Yani başında sonunda istersen 10 gb lik fiberin olsun katmanlardan biri 100 mb lik ise tüm bağlantı 100 mb çalışır.
    Tran vagonları gibi düşün. Tüom vagonlar aynı hızdadır. Lokomotif daha hızlı çeksede vagonlardan biri bu yüksek hıza uygun değilse lokomotif dolayısı ile tran daha yavaş gider.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Olgunisik
    Olgunisik's avatar
    Erkek
    Hızı ne belirler diye sormuşsun.
    Güzel ülkemde türktelekom olabildiğince çok para kazanmak için yavaşını belirler.
    Teknikte ise durum farklıdır. Genelde hızı veri iletim hatlarının kayıp ve bozulma değerleri belirler. Mesela cat 6 ve cat 7 de 23awg tam bakır iletken kullansın ama cat 6 da 90 mt. Den sonrası için 1gb garanti edilemezken cat 7 de çok daha uzun (mesela 120 mt.) de 1gb garanti edilebilir zira cat 7 nin parazit ekranlaması daha iyidir. Yada aliminyum iletkenli cat 6 da elektriksel direnç daha fazla olacağından 90 metrede değilde misal 40 mt. De 1gb alırsın, 90 mt de 100 mb ye düşer.
    Kablosuz ağlarda da durum benzerdir. Aktarıcılar arasında beton, dağ vb. Varsa hız ve mesafe düşer ama yoksa mesafe ve hız çok daha iyi sonuşlar verir.
    Fiberde durum biraz farklıdır zira veri elektriksek olarak değil ışık olarak iletilir. Fiber ışık olarak ortamdan izole hatlar içerdiğinden fiberin kablonun hız üzerindeki etkisi daha azdır. Fiberde kablonun cinsi ve başındaki-sonundaki dönüştürücülerin yapısı hızı belirler.
Toplam Hit: 2152 Toplam Mesaj: 9