folder Tahribat.com Forumları
linefolder Elektronik / Embedded / Mobil Cihazlar
linefolder 0-30V DC Ayarlı, Kısa Devre Korumalı, Transistörlü Güç Kaynağı Yapımı

0-30V DC Ayarlı, Kısa Devre Korumalı, Transistörlü Güç Kaynağı Yapımı

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    GuArDiAn55
    GuArDiAn55's avatar
    Erkek
    siberturq bunu yazdı

Hiç bakmadım kusura bilakis gülümsettin. Sıkıntı yok yapsaydın boş zamanımda yardım ederdim.

Bu arada sen ArenaTR de var mıydın?

aranacıyız :D

hocam sizin devrede kullandığınız trafo 220v-24v değil mi? 

HACKEROKAN!
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Khan23
    Khan23's avatar
    Erkek
    GuArDiAn55 bunu yazdı
    siberturq bunu yazdı

Hiç bakmadım kusura bilakis gülümsettin. Sıkıntı yok yapsaydın boş zamanımda yardım ederdim.

Arena muhabbeti dönünce dahil olayım dedim :D 

Selamın aleyküm

We are all in the gutter, but some of us are looking at the stars.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    siberturq
    siberturq's avatar
    Erkek
    GuArDiAn55 bunu yazdı
    siberturq bunu yazdı

30 V diye hatırlıyorum.

Ama sen 24 V kullansanda olur devre üzerindeki kondansatör onu 30 yapar. Sadece güçlü bir trafo olsun.

Arena da seni çok sık görüyordum ordan aklımda kalmış. Kaliteliydi tek seed yaptığım siteydi.

@Khan23  a.s

siberturq tarafından 17/Eki/18 20:20 tarihinde düzenlenmiştir

Bir şeyi gerçekten yapmak isterseniz bir yolunu bulursunuz, istemezseniz de bir bahane bulursunuz.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    volkan
    volkan's avatar
    Erkek

bu sema 2008de yaptığım uygulama ödeviydi çok basit  proteus çizimlerini ve dosyaları bulursam atarım  önemli kısmı   potansı alırken watt lı al

onekine?
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Elif - Efe
    rakkoc
    rakkoc's avatar
    Homo

Güzel bir şema, basit, ödev icin yap geçlik bir sey. ama gercek kullanımda akım düşüyor akım cekmeye başlayınca voltaj dengesini kuramıyor vs vs. Hep kullanırım diyorsan siberturq un dediği devre ye baksan daha iyi olacaktir.

birde devreyi çizmeden önce  https://www.altinkaya.com.tr/ adresinden bir kutu bak o kutuya göre tasarim yap ki hocana da hoş gözüksün. başlangiçta calisin da goruntusu nasil olursa olsun diyordum simdi güzel gozuksun de calismasa da olur mantigina gectim cunku piyasa yapan tasarımdır.

Bu aralar fazla yogunum. Unuttugum seyler oluyorsa affola. DM vs atın.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    GuArDiAn55
    GuArDiAn55's avatar
    Erkek
    siberturq bunu yazdı

Profilime bak.

Oradaki herşeyi yapmasanda olur .sadece güç kaynağını yap.

http://www.lehimle.com/2013/08/0-30-v-4a-volt-ayarlanabilir-guc.html sizin devrenizi yaptım. 

@Yucel abi sağolsun kutuyu bedavaya bıraktı kargo parasını da kendisi ödedi. Delikler de tam denk geldi butonlar cuk diye oturdu. :D

Ama trafo dışarıda kaldı. 55'li (Samsun) olmanın getirdiği, içimdeki çılgın müteahhiti susturamadım, artan bakır levhalardan kaçak kat çıktık. :D Hoca imar barışını onayladı sorun olmadı. :D 10 puana anlaştık imar barışında. 90 verdi. %15 etkiliyor proje, 13.5 puan tertemiz. Harf notum direkt bir üste çıkar herhalde. 

@rakkoc hocam içimdeki sanatçı ruhumu konuşturdum ve bakırbox adını verdiğim bu güzide eser ortaya çıktı. :D Tasarımsa tasarım, en kralını yaparız. :D

@siberturq hocam sizin devre çok sağlam çıktı 0.0001V verebiliyor. Şimdilik idare eder çok sağlam yapamadım yazın bi upgrade çekmek lazım.

Hepinize yardımlarınız için çok teşekkürler. Elektronik-II dersini bahar döneminde aldıktan sonra bu devreyi tamamen analiz edebilecek seviyeye gelirim diye umuyorum. Genel olarak devre anlaşılır ama zener diyot ve kısa devre koruması kısmını anlayamadım. Raporda hesaplamaları yaparken atladım o kısımları. :P Birde bakırdaki kararmada nasıl bir kimyasal tepkime meydana geliyor merak ediyorum. Neyse finaller geldi sonra araştırırım.

HACKEROKAN!
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ShockMan
    ShockMan's avatar
    Erkek

Bizzat bir çok defalar yaparak kullandığım 2 amper, 0-30 volt kısa devre korumalı Transistörlü güç kaynağı şemam vardı, ama bulamıyorum, onu bulabilirsem buraya atarım, çok işlek ve bu devreden daha pratik.

Mevcut devrende fena değil, ama biraz fazladan teferruatlı.. Bu ara bir tane kendime yapmam gerek, banada lazım oldu.. 

ShockMan tarafından 31/Ara/18 15:26 tarihinde düzenlenmiştir

Net ortamı, tek tük de olsa iyi dostluklar sağlamışsa bile, vefasızlığı ile ünlüdür..!