folder Tahribat.com Forumları
linefolder Network - İnternet
linefolder 1 Temmuz Saye İnternet Altyapısına Geçiş

1 Temmuz Saye İnternet Altyapısına Geçiş

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ekerci
    Ekerci's avatar
    Erkek
    RotKerim bunu yazdı
    PanxeR bunu yazdı
    RotKerim bunu yazdı
    abdullahazad bunu yazdı
    yalnizturk bunu yazdı

okudum anlamadım operatörler bu altyapıyı 1 temmuzdan sonra kullanabilecekler mi yani?

https://btdunyasi.net/turk-telekoma-fiber-agini-da-paylastirma-yukumlulugu-geliyor/

çukurova ne alaka lan? 3 ilçe olayını anlamadım @abdullahazad

bu bölgelerde rakip firmaların gelişmiş fiber alt yapısı olmasından dolayı.

Adana’nın Çukurova, İzmir’in Karşıyaka ve Balçova

buralar en gelişmiş yerler ve yeni yapılan tüm sitelerde bloklarda fiber var zaten superonline a ait.

he olabilir ilk fiber geldiği zaman çukurovada yaşıyordum. ttnet 16 bile zor verdiği zamanlarda 50mb fiber süperonline kullanıyordum ilk bizim mahaleden başlanmıştı alt yapı calısmalarına. tbt ile yeni tanıştığım zamanlardı @abdullahazad götünü de o zamanlar yeni tanışmıştık. beni niye siklemiyon diye trip atıyordum ahahah

hahahahahhaha :D 

Konu ID: 112846 Konuyu Acan : Ekerci Konu Başlığı : Tahribatın en sevdiği adam ? Silinme Sebebi : 3 sayfadır takip ediyorum beni seven kimse çıkmadı. alacağınız olsun müridler
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ekerci
    Ekerci's avatar
    Erkek
    mkyb bunu yazdı
    RotKerim bunu yazdı

ben kullanıcı olarak karlı veya artan bi faydamız olacağını nedense sanmıyorum. bu btk işin içinde varsa kesin bi ipnelik  oluyor sonrada. akn kalkıyor diye delirdir. çıldırdık. fıttırdık. sonra fiyatlar tavan yaptı. ortalama internet hızları düştü. hala ttnet'de 16 mb hız satılıyor. kotalı geldi bilmem noldu bence gece free akn uygulaması şuandan daha güzeldi.

1. Gece AKK saymama muhabbeti zaten AKK'nin kaldırılması sürecinde bir adımdı.

2. AKK 2016 yılında kaldırılması kararı alındı. O dönem dolar 3 liraydı şuan ne durumda ? İstiyorsunuz ki hiç bir şeyin fiyatı artmasın. Enflasyon diye bir şey var.

3. Türk Telekom fiyatlarını pahalı tutmak zorunda. Rekabet kurumu diye bir şey var. Telekom bugün istese 50 liraya 100 megabit verebilir. Bunu yapabilecek gücü ve parası var. Ancak böyle bir paket çıkarsa kim takar Türknet'i, Netspeed'i vs. Çok sürmez diğer firmalar piyasadan çekilir piyasa Telekom'a kalır. Telekom'da kafasına göre zam yapar. Rekabet kurumu bunun için var. Aynı şey Turkcell içinde geçerli. Turkcell diğer iki operatörden pahalı olmak zorunda.

hocam benim anlamadığım birşey var, ben bin mgbit interneti 70tl ye alıyorum. türkiyedekide kablo buradakide. en son baktığımda benim 70tl ye kullandığım internet tr de 1500tl idi. bu nasıl bi fark kafam kalmıyor. x gideri bu gideri devlet vergisi olsun, taş çatlasa 250 olsun. 70tl nere 1500tl nere

Konu ID: 112846 Konuyu Acan : Ekerci Konu Başlığı : Tahribatın en sevdiği adam ? Silinme Sebebi : 3 sayfadır takip ediyorum beni seven kimse çıkmadı. alacağınız olsun müridler
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek

İşler kızışıyor. Kablonet dolap ve VDSL modem ihalesi açmış. Onlarda artık Telekom altyapısı üstünden hizmet verecek gibi. Kablonet'in piyasaya girmesi çok iyi olur zira fiyatları çok uygun. Tabi ülkenin her yerine girince fiyatları aynı kalırsa...

https://www.turksat.com.tr/tr/satin-alma-ilanlari/kablosuz-vdsl-modem-alimi-satinalma-ilani

https://www.turksat.com.tr/tr/satin-alma-ilanlari/ftth-saha-dolabi-bina-dolaplari-ve-fiber-optik-sistemleri-urun-temini-isi-ilan-1

Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RhiFaT
    RhiFaT's avatar
    Erkek

Hep beraber yoğunlaşarak evrene mesaj gönderip Elon reyizin bir an önce starkinki hayata geçirmesini sağlamalıyız. Yoksa bu lanet ttnet altyapısında hepimiz Network mühendisi olacağız. 

Umarım Türk Telekom’un iflas ettiği günleri görebiliriz 

işte öyle
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek

Saye Ekim ayında ertelendi. Ekim ayından itibaren VDSL ve Eve Kadar fiber dahil Türk Telekom tüm fiber altyapısını diğer ISP'lere herhangi bir limit olmadan açmak zorunda.

Yani altyapınız download veya upload ne destekliyorsa ISP'niz onu verebilecek önünde hiç bir engel kalmayacak Türk Telekom hariç.

Eve kadar fiber geliyorsa 20 Gbit'e kadar hız alabilirsiniz.

VDSL ise 35b profili aktif ise ve modeminiz destekliyorsa 300 mbit download 150 mbit upload'a kadar çıkabileceksiniz

Neden Türk Telekom hariç yazdım çünkü SAYE yükümlülüğüne karşı çıkıyor pek bunu aktif hale getirecek gibi durmuyor .

Türk Telekom satıldıktan sonra zaten berbat bir hizmet anlayışı geldi çok ağır fiber ağı genişledi kasten insanlara eziyet eden bir anlayış var kotalar zar zor gitti bu kez fiyatlar arttı 100 mbit üstü hıza çıkma imkanı kalmadı .

Zaten adsl kullanan kişilerin çoğu hizmeti sonlandırıp superbox yada 4.5G ile idare eder hale geldi 3-4 mbit internet çağ dışı bununda 4 kişilik bir ailenin kullandığını düşünün .

Düzgün hizmet/altyapı sunmadığı/getirmediği (sunamadığı veya getiremediği değil) için Türk Telekom ve diğer ISP'lerde müşteri kaybediyor .

512 portluk yani 512 daireye hizmet verebilecek bir VDSL saha kabinin maliyeti herşey dahil 2000 dolar bile değil .

2.000 dolar verip 1 km çapındaki mahalleye düzgün hizmet sunup, üstüne daha çok gelir elde etmek varken insanlara eziyet etmenin anlamını çözemedim zaten parasını 3-4 ayda çıkarır.

mkyb tarafından 27/Haz/20 16:27 tarihinde düzenlenmiştir

Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cukurova
    cukurova's avatar
    Erkek
    mkyb bunu yazdı

Selamlar,

SAYE hakkında bilgim yok, gelir mi, fiyat avantajı ne olur bilemem ama bu konuda aklıma takılan sorular var.

Burada problem altyapının büyük çoğunluğunun (dslam, gpon, fttx) telekoma ait olması. TT; kendi izin verdiği sınırlarda, al-sat, yapa, vae gibi herhangi bir kiralama modeli ile  kiralıyor.

Peki bu SAYE modelinde;

1. Dslam/gpon/fttx yönetimleri hiyerarşiktir, NMS kontrolu TT'de ve haklı olarak kendi NMS yazılımına doğrudan kullanmana izin vermeyecektir, hiyerarşik yapı gereği bu çokta mantıklı değil. Ancak isp'e belli kurallar ile kiralar oda yine crm gibi belli arabirimler üzerinden. Yine sınırlı olacaktır erişimin, kafana göre dslamı reload edemez, kart ekleyemezsin veya 35b desteleyen firmware atamazsın mesela. Bu durumda diğer kiralama modellerinden farkı kalmıyor.

2. Diyelim ki TT hiç karıştırmadan kendi hız qos profillerini yaratacaksın, abonelerini pop noktası veya lac/lns kullanmadan doğrudan sende sonlanacak, bu seferde yüksek BNG/BRAS ile birlikte AAA server gibi yüksek altyapı maliyetleri getirecektir, aksi halde vae den farkı olmayacak.

Bunun yerine büyük isp'lerin kendi omurga ve access networklerini kurmaları daha mantıklı gibi geliyor.

Bu arada : "512 portluk yani 512 daireye hizmet verebilecek bir VDSL saha kabinin maliyeti herşey dahil 2000 dolar bile değil ." yazmışsın. Sadece için boş bir saha dolabının maliyeti 2500$ civarı, daha bunun için dslam, akü, rectifier vb.... koyacaksın. O kadar ucuz değil yani.

cukurova tarafından 27/Haz/20 20:34 tarihinde düzenlenmiştir
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek

Bu daha dolapları içeriden dışarıdan neye benziyor? 

...said addicted.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cukurova
    cukurova's avatar
    Erkek
    noname bunu yazdı

Bu daha dolapları içeriden dışarıdan neye benziyor? 

Türüne göre boyutları farklı olmakla birlikte;

http://www.bilgeelektronik.com/dslam/tt_dslam.asp

https://www.technopat.net/sosyal/konu/haes-nedir.22607/

Detayları : https://docplayer.biz.tr/27174311-H-aes-isletme-hazirlayan-a-buket-kolcu.html

kaynak : google

Toplam Hit: 13960 Toplam Mesaj: 29
adadsadsad