folder Tahribat.com Forumları
linefolder Hukuk & Muhasebe & Sigorta Soru - Cevap
linefolder 1 Yıl Dolmadan Kiraladığım Evden Çıktım Cezai Yaptırım Olur Mu

1 Yıl Dolmadan Kiraladığım Evden Çıktım Cezai Yaptırım Olur Mu

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nepnesomao
    nepnesomao's avatar
    Erkek
    Yazilimci bunu yazdı
    nepnesomao bunu yazdı

Ben iki ay önceden hem ev sahibine hem de emlakçıya bildirdim zaten, bu süreçte kiracı bulamadıysa onların sorunu diye düşünüyorum. Sözleşme şartlarına uydum sonuçta.

Sözleşmenin süreside bir şart hocam :)

Evet sözleşme 1 yıllık ama bir yıl içinde evden çıkarsam herhangi bir ceza ödeyeceğime dair bir şart yok sözleşme içerisinde :)

Amat Victoria Curam
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Esquire
    Esquire's avatar
    Erkek

Aidattan ev sahibi sorumludur.

boş
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Yazilimci
    Yazilimci's avatar
    Erkek
    nepnesomao bunu yazdı
    Yazilimci bunu yazdı
    nepnesomao bunu yazdı

Ben iki ay önceden hem ev sahibine hem de emlakçıya bildirdim zaten, bu süreçte kiracı bulamadıysa onların sorunu diye düşünüyorum. Sözleşme şartlarına uydum sonuçta.

Sözleşmenin süreside bir şart hocam :)

Evet sözleşme 1 yıllık ama bir yıl içinde evden çıkarsam herhangi bir ceza ödeyeceğime dair bir şart yok sözleşme içerisinde :)

Hocam sözleşmede olmaması kanuna uygunsuz hareket edebileceğin anlamına gelmiyor malesef :) . Borçlar kanunu 325. maddeyi okumanı öneririm. Bununla ilgili yargıtay emsal kararlarıda mevcut küçük bir araştırma ile bulabilirsin. Muhtemelen ev sahibin dava açtığında (açarsa tabi) kazanacak. Bu sefer avukat, mahkeme vs giderleride ödemek zorunda kalacaksın. Tayin gibi geçerli bir sebebin var ise durum değişebilir tabi.

Edit: Senin için araştırman gerekenide yapmış olayım buyur hocam. Linkte içtihatlarda mevcut (Yargıtay kararları) http://www.turkhukuksitesi.com/mevzuat.php?mid=10622 

Yazilimci tarafından 27/May/19 18:35 tarihinde düzenlenmiştir

Titanyumun gücü adına!!!
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kaptanankara
    kaptanankara's avatar
    Erkek

BORÇLAR KANUNU MADDE 26- Taraflar, bir sözleşmenin içeriğini kanunda öngörülen sınırlar içinde
    özgürce belirleyebilirler.

Siz belirli süreli bir sözleşme akdetmişsiniz ve bu sözleşmede de 2 aylık ihbar süresi belirlemişsiniz. Bu süreye riayet ederek de taşınmazı boşaltmışsınız. Bu açıdan herhangi bir sorun yok. 

Aidat borcunuz eğer depozitodan az ise, depozitonuzdan kalan kısmı da talep edebilirsiniz.

Yine de kira sözleşmesinin bir örneğini görmek uygun olur. İyi çalışmalar dilerim.

Avukat (Ceza ve Hukuk Davaları), Marka Vekili (Marka, Patent, Tasarım Tescili)
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kral.
    C-force
    C-force's avatar
    Erkek
    kaptanankara bunu yazdı

BORÇLAR KANUNU MADDE 26- Taraflar, bir sözleşmenin içeriğini kanunda öngörülen sınırlar içinde
    özgürce belirleyebilirler.

Siz belirli süreli bir sözleşme akdetmişsiniz ve bu sözleşmede de 2 aylık ihbar süresi belirlemişsiniz. Bu süreye riayet ederek de taşınmazı boşaltmışsınız. Bu açıdan herhangi bir sorun yok. 

Aidat borcunuz eğer depozitodan az ise, depozitonuzdan kalan kısmı da talep edebilirsiniz.

Yine de kira sözleşmesinin bir örneğini görmek uygun olur. İyi çalışmalar dilerim.

Konuyu görmedim ama doğrusuda budur zaten...

Bazen Varsın , Bazen Yoksun...
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    driveshaft
    driveshaft's avatar
    Erkek

çok arıza biri değilse bir sıkıntı olacağını sanmıyorum(ama en azından faturaları ödemeli işi depozito ile siz halledin olayına bırakmamalıydın). hatta vaktinden önce çıkan kiracı ev sahiplerinin faydasına oluyor daha fazla bir kira ücretine kiralayabilme imkanları doğuyor. mahkemeye gitse adam haklı çıkar o da ayrı konu.

driveshaft tarafından 02/Haz/19 12:23 tarihinde düzenlenmiştir

"Sen doğru dur, eğri belasını bulur"
Toplam Hit: 2638 Toplam Mesaj: 17
kira kira sözleşmesi cezai şart