2. El Alım Satımda Hukuki Durum

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    dcpromo
    dcpromo's avatar
    Erkek

Merhaba müridler, elimdeki telefonu satıyorum. Henüz 1 yıldan fazla da garantisi var. Sattığım kişi kullnırken sıça bulaşırsa mesela bylockcu çıkarsa ya da o tarz işler yaparsa ileride ben sıkıntı yaşar mıyım ? İmei benim üzerime direk topun ucunda ben oluyorum ama hani ne yapmak lazım. Sattığıma dair belge mi imzalatmak lazım ya da ne yapılabilir ?

next next next install
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Atlas
    Atlas's avatar
    Erkek

Hocam bu zamana kadar bir sürü telefon sattım bana olmadıysa kimseye olmaz öyle bir durumda cihaz sahibine değil kullanılan data hattını inceliyorlar yada bağlı olduğu wifi nerden bağlanmışsa oraya onun peşinden giderler

-
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    GoQaN
    GoQaN's avatar
    Erkek
    ilteris bunu yazdı

Merhaba müridler, elimdeki telefonu satıyorum. Henüz 1 yıldan fazla da garantisi var. Sattığım kişi kullnırken sıça bulaşırsa mesela bylockcu çıkarsa ya da o tarz işler yaparsa ileride ben sıkıntı yaşar mıyım ? İmei benim üzerime direk topun ucunda ben oluyorum ama hani ne yapmak lazım. Sattığıma dair belge mi imzalatmak lazım ya da ne yapılabilir ?

Selam dostum,

IMEI noları kullanan hatlar üzerinde hergün operatörler tarafından kayıt altına alınıp BTK ya iletiliyor. Dolayısı ile IMEI ve GSM No eşleşiyor. Diyelim telefonu bugün bana sattın ve ben de şu saat itibariyle hattımı takıp kullanmaya başlıyorum, artık seni bağlamaz .. Bu konuda yasal bir zorunluluk da yok ..

Bir sorun olacağını düşünmüyorum ..

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    futurist
    futurist's avatar
    Dişi
    Atlas bunu yazdı

Hocam bu zamana kadar bir sürü telefon sattım bana olmadıysa kimseye olmaz öyle bir durumda cihaz sahibine değil kullanılan data hattını inceliyorlar yada bağlı olduğu wifi nerden bağlanmışsa oraya onun peşinden giderler

sırf böyle düşünen biri 9 ay hapiste yattı. haklısın ama bunu bulana kadar sana olan oluyor.

önce gel bakalım diyorlar sen derdini anlatıyorsun ama inanmıyorlar. içeri alıyorlar incelemek için. tabi tek dava senin mi?

senin dava dosyana gelene kadar içerdesin. sonra 4 ay sonra bakıyorlar ki "aaa senin evden gelmiyor sinyal".

"eee diyorsun salın beni" . olmaz diyorlar. biz emin olalım rehbere bakalım falan filan diğer mahkeme 5 ay sonra.   5 ay sonra "hakikaten seninle alakası yokmuş" diyorlar . hadi git diyorlar.

sonuç "benim bunca zamanım heba oldu. çoluğumdan çocuğumdan ayrı kaldım"  diyorsun.

eğer iyi günlerindeyse özür dileriz derler. yok değilse fazla uzatma tarzında bir açıklama yapıp seni uğurluyorlar.

gecikmiş adalet adalet değildir.

hukukçular tabi daha iyi bilir ama satttığına dair bence imza al. bu telefonu şu şahısa sattım. sonrada nasıl üzerinde düşürürsün bilemem. hiçbir kayıt kalmasın.

Arkadaş uğruna ölmek kolaydır, ama uğruna ölünecek arkadaş bulmak çok zordur
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    oinomaos
    oinomaos's avatar
    Erkek
    futurist bunu yazdı
    Atlas bunu yazdı

sırf böyle düşünen biri 9 ay hapiste yattı. haklısın ama bunu bulana kadar sana olan oluyor.

önce gel bakalım diyorlar sen derdini anlatıyorsun ama inanmıyorlar. içeri alıyorlar incelemek için. tabi tek dava senin mi?

senin dava dosyana gelene kadar içerdesin. sonra 4 ay sonra bakıyorlar ki "aaa senin evden gelmiyor sinyal".

"eee diyorsun salın beni" . olmaz diyorlar. biz emin olalım rehbere bakalım falan filan diğer mahkeme 5 ay sonra.   5 ay sonra "hakikaten seninle alakası yokmuş" diyorlar . hadi git diyorlar.

sonuç "benim bunca zamanım heba oldu. çoluğumdan çocuğumdan ayrı kaldım"  diyorsun.

eğer iyi günlerindeyse özür dileriz derler. yok değilse fazla uzatma tarzında bir açıklama yapıp seni uğurluyorlar.

gecikmiş adalet adalet değildir.

hukukçular tabi daha iyi bilir ama satttığına dair bence imza al. bu telefonu şu şahısa sattım. sonrada nasıl üzerinde düşürürsün bilemem. hiçbir kayıt kalmasın.

Hacı @futurist in dediği gibi bir belge ahanda bu. İki tane nüsha olarak karşılıklı imzalarsınız. Hem adam içinde lazım bu. Sen yarın "telefonum çalındı şu adamdan şüpheleniyorum" dersen sonra polis gidip o adamda bu telefonu bulursa hoop hem telefonu alırsın hemde adam g. altına gider.

Aşağıdaki belgeyi imzalat kenarda dursun.

https://forum.donanimhaber.com/store/0a/3b/49/0a3b49046ba6ecbb0843163af0547a7f.jpg

Anıl
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hayalet Avcısı
    TaRuZ
    TaRuZ's avatar
    Erkek

Soru Bylock üzerinden gittiği için şöyle bir cevap verelim; tamamen emin olana kadar kurtuluşunuz olmaz. İstediğiniz kadar satış sözleşmesi yapın, noter onaylı olsun vs. fark etmez. Sizinle bir irtibatı olmadığına kesin olarak kanaat getirilene kadar gözaltında kalır, gerekirse tutuklanırsınız. Bu tip sorunlarla sürecin başlarında çok yaşandı ancak şuan bir seyre girdiği için ispat vasıtalarınızı ileri sürüp itham altından kısa sürede kurtulabilirsiniz. Zaten başlarda böyle şeyler çok yaşandığı için, bu yönde bir beyanınız varsa 1-2 gün içerisinde sıkıntı gideriliyor.

Yapmayın demiyorum, zaten sözleşme yapmadan böyle bir satışı gerçekleştirmeyin, aranızda bile olsa iki satır yazı yazıp imza alın. Ama konu fetö olunca, sıkıntı çekmek kaçınılmaz.

Errare Humanum Est
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    do_som
    do_som's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

okadar paranoyaksan ürünü satmaya calıstıgın ilanın kopyasını tut kargoya kagıdınıda tut tamam :D

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    essan
    essan's avatar
    Erkek

Ben her telefon alıp sattığımda mutlaka sözleşme imzalatırım. İmzalamazsa o telefonu almamda satmamda işine yararsa ;)

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek

İkinci el telefon satan için değilde alan için problem asıl. İlk sahibi bi boklar yediyse ihale size kalabilir. Bylock muhabbetini artık gereksiz buluyorum zaten yazışmalar ve imei numaraları deşifre edildi. İkinci el telefon alırken aldığınız kişide kimlik fotokopisi ve xxxxx imei numaralı xxx marka ve model cihazımı xxxx tutarına sattığımı beyan ederim deyip ıslak imzalı kağıt alın. Zira yarın öbür gün garanti problem çıkartırsa tüketici hakem heyetine giderseniz para iadesi alamazsınız. Zira fatura sizin adınıza değil. Sadece sıfırıyla değişim alırsınız onda da kutusunu açmadan Sahibinden'e sıfır fiyatından koyup satarsınız parasını öyle alırsınız vs uğraşırsınız anlayacağınız.

Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
Toplam Hit: 1448 Toplam Mesaj: 9
hukuk güven suç fikir danışma teşkil