folder Tahribat.com Forumları
linefolder Network - İnternet
linefolder 2 Networkü Birleştirmek ( Win10 )

2 Networkü Birleştirmek ( Win10 )

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    Deleted001
    Deleted001's avatar
    Erkek
    cukurova bunu yazdı
    yalinyalniz bunu yazdı
    cukurova bunu yazdı

valla arkadaşlar topu bana attınızda benimde verebilecek cevabım yok.

Bildiğim kadarıyla; network load balance özelliği windows server ailesinde var ama windows10 da yok. Ağlardan metric değeri yüksek olanı default gataway seçecektir.
    Static route ile belli ip blokları istediği gataway yönlendirir ama buda pratik değil. Donanım dışında yazılımla çözülür mü? bilmiyorum.

mikronun bulut yazılımı sanal sunucuya veya düşük özellikli bir cihaza kurulsa oradan yapılır ama hat birleştirme(1mbps+2mbps=3mbps) diye bir şeyin olmadığını teyitlemeni istemiştim hocma yani download yaparken ilk hat 1. paketi 2. hat 2. paketi alır gibi bir yazılım varsa parçalama yapıyorsa ben bilmiyorum bugünün şartları içinde

Mikrotik de deneyimim çok yok, onların genelde enterprise ürünleri var, isp/dc bazında görmedim, datasheetlerine bakmak lazım.
    Normalde bizde, birden fazla interface bağlantılar link-group altına alınır, bu link-group'larda yine birden fazla interface(fiber) ile yedekli olarak lacp protokolu altında taşınır. Bunlarda en fazla kullanılan 2 dağıtım algoritma var, round robin ve first. round robin her interface'e trafiği eşit olarak pay eder. first ise önce ilk olanı doldurur sonra diğerine geçer ama bu anlattıklarım interface fiziksel hızıdır. Yani ethernet portun 100 mbit ama senin internetin 20 mbit ise burada sadece L2 çözümler işlemez, vlan tanımlayıp ekstradan qos yapmak gerekir.

Ev kullanıcı için deyer mi? Bence deymez. Bir bardak süt için yine bir inek satın almaya döner.

yok hocam genel olarak 1gbps hattın olsa bir de 10gbps hattın olsa cisco veya juniper veya citrix içinde 11gbpsle(burst yapmadan 1gbps+10gbps şeklinde) kullanabiliyor musun onu sormuştum ama anlattığına göre yine olmuyor bildiğim gibi :)

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    dcpromo
    dcpromo's avatar
    Erkek

arabirim ölçüsü dalgası hangisinde düşük ise öncelikle o ağdan nete çıkar. 

Nic Teaming yapsan acaba olur mu bilemiyorum bir dene... \ Loadbalance olur istediğin birleştirme olmaz.

dcpromo tarafından 24/Nis/21 01:07 tarihinde düzenlenmiştir

next next next install
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cukurova
    cukurova's avatar
    Erkek
    yalinyalniz bunu yazdı

yok hocam genel olarak 1gbps hattın olsa bir de 10gbps hattın olsa cisco veya juniper veya citrix içinde 11gbpsle(burst yapmadan 1gbps+10gbps şeklinde) kullanabiliyor musun onu sormuştum ama anlattığına göre yine olmuyor bildiğim gibi :)

@yalinyalniz hocam, eğer bahsettiğin Link aggregation (LAG) ise evet haklısın, bütün interface'ler aynı türe/hıza sahip olmalıdır. 10 gbps portla, 1 gbps portu aynı LAG altına alamazsın zaten, hata verir. 802.3ad standartları sabit.

Ama interface altına vlan tanımlayarak qos ile yapabilirsin. Ondada önce 10 gb yönlendirecektir, o sature olduğunda kalanları 1 gbps hata yönlendirir. (backup olarak çalışır yani)

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    Deleted001
    Deleted001's avatar
    Erkek
    cukurova bunu yazdı
    yalinyalniz bunu yazdı

@yalinyalniz hocam, eğer bahsettiğin Link aggregation (LAG) ise evet haklısın, bütün interface'ler aynı türe/hıza sahip olmalıdır. 10 gbps portla, 1 gbps portu aynı LAG altına alamazsın zaten, hata verir. 802.3ad standartları sabit.

Ama interface altına vlan tanımlayarak qos ile yapabilirsin. Ondada önce 10 gb yönlendirecektir, o sature olduğunda kalanları 1 gbps hata yönlendirir. (backup olarak çalışır yani)

teşekkürler teyitlediğin için hocam; adamakıllı bir yazılımcı bulup bunu yazdırsam mı, paket parçalayıp tüm interfaceleri yönetsin :)

düşünsene hocam 2 tane 10g hat yerine bir tane 20G kullanımın var ama RAID 0 gibi biri giderse hepsi gidiyor o anki transferin :D

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cukurova
    cukurova's avatar
    Erkek
    yalinyalniz bunu yazdı
    cukurova bunu yazdı
    yalinyalniz bunu yazdı

teşekkürler teyitlediğin için hocam; adamakıllı bir yazılımcı bulup bunu yazdırsam mı, paket parçalayıp tüm interfaceleri yönetsin :)

düşünsene hocam 2 tane 10g hat yerine bir tane 20G kullanımın var ama RAID 0 gibi biri giderse hepsi gidiyor o anki transferin :D

Evet haklısın. Hem portlardan birisi giderse trafik devam eder. Hemde 100 gbit portlara sahip bng/bras/mpls kartları aşırı pahalı, şuana kadar tt mpls omurga dışında kullanan isp görmedim. 160 gbps bandwith olan bng ler var, 16x10gbit portlarla çalışıyor şuan.

Ek olarak; yazılımsal olarak farklı bir konu. Bunlar Trafiği değil, gelen session'ları isteklerini (oyun, db, https....) eşit dağıtırlar/dengeler. Load balancer'ların yaptığı budur.  Nedeni; mesela online oyun oynuyorsun, 2 farklı interface var ve route tabloları ve ping süreleri çok farklı, eğer paketleri farklı interface gönderirsen paketlerden biri erken, diğeri geç geleceği için veri bütünlüğü bozulacak, yada cache'lemeden dolayı daha yavaş bir internete sahip olacaksın. Ama oyunlar eth1 kullansın, torrent eth2 kullansın gibi bir ayrım yaparsan trafiği değil ama yükü paylaştırmış olursun. En basitinden çift wan portu olan kaliteli bir xdsl routerda port bazlı kural yazarsan olur.

cukurova tarafından 24/Nis/21 02:27 tarihinde düzenlenmiştir
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    LaNCeLoT
    LaNCeLoT's avatar
    Erkek
    yalinyalniz bunu yazdı
    zalimadam bunu yazdı

mikrotik pahallı olur. 

bunun yerine draytek cihazları satılıyor 2. el bitane denk getirip kafana göre ayar çekebilirsin.

ayarlaması biraz zordur ama bu işler için en etkili çözümlerden biridir.

vigor 2920 den sonralarında 2 interneti birleştirebiliyorsun sanırım.

mesela usb girişine 3 g modem takıp diğer taraftan adsl ile interneti birleştirebiliyorsun.

haaha mikroya pahalı diyip draytek önermek de :D

ikinci el draytek 1k gidiyor, chr os alsan lisansı 400tl(1gbps lisansı) 100tl de cihaz al kullan :D

Mikrotik cüzi çözümleri de olabiliyor , yazılım desteği de çokca iyi 

Draytek yazılımı ücretli + draytek pahalı aq jahsdjahd istikrarlı da değil bozuluyorlar.

Kurtlar tasma takmaz....
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yunusdogan
    yunusdogan's avatar
    Erkek

2 ayrı internet aboneliğini power rangers gibi tek bir bedende toplama işi pc de olmuyor anca load balance mevzusu olur o da kullanıcıları bi ona bi buna paslar.

ama android telefonda indirme guvvetlendirici diye birşey var kendinden o nasıl çalışıyor bakmadım

https://teloji.com/samsung-galaxy-telefonlarda-indirme-hizini-arttirma/

yunusdogan tarafından 24/Nis/21 16:00 tarihinde düzenlenmiştir
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    Deleted001
    Deleted001's avatar
    Erkek
    cukurova bunu yazdı
    yalinyalniz bunu yazdı
    cukurova bunu yazdı
    yalinyalniz bunu yazdı

Evet haklısın. Hem portlardan birisi giderse trafik devam eder. Hemde 100 gbit portlara sahip bng/bras/mpls kartları aşırı pahalı, şuana kadar tt mpls omurga dışında kullanan isp görmedim. 160 gbps bandwith olan bng ler var, 16x10gbit portlarla çalışıyor şuan.

Ek olarak; yazılımsal olarak farklı bir konu. Bunlar Trafiği değil, gelen session'ları isteklerini (oyun, db, https....) eşit dağıtırlar/dengeler. Load balancer'ların yaptığı budur.  Nedeni; mesela online oyun oynuyorsun, 2 farklı interface var ve route tabloları ve ping süreleri çok farklı, eğer paketleri farklı interface gönderirsen paketlerden biri erken, diğeri geç geleceği için veri bütünlüğü bozulacak, yada cache'lemeden dolayı daha yavaş bir internete sahip olacaksın. Ama oyunlar eth1 kullansın, torrent eth2 kullansın gibi bir ayrım yaparsan trafiği değil ama yükü paylaştırmış olursun. En basitinden çift wan portu olan kaliteli bir xdsl routerda port bazlı kural yazarsan olur.

hocam load balance kıytırık cihazlarla da yaparım o sorun değil,  hattı tek hat yapmak çok mantıksız değil ama paket parçalama sürecinde kaybolan zaman ve olası bozunmlara çözüm bulmak lazım :)

Toplam Hit: 5941 Toplam Mesaj: 29
internet birleştirme