folder Tahribat.com Forumları
linefolder Derin Konular
linefolder 26 Doz İnsülin Vurulduğu Halde Şekeri Düşmüyor

26 Doz İnsülin Vurulduğu Halde Şekeri Düşmüyor

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    GodKlaus
    GodKlaus's avatar
    Erkek

Hocalar iyi geceler. İnternete yazıp " kansersiniz" sonucu almaktan bıktığım için tahribara yazayım fikir alayım dedim.

Babam 64 yaşında tip2(olduğunu sanıyorum) diyabet hastası. Şekeri en az 350 en fazla 450 arasında gidip geliyor son 1 haftadır.

Doktora gittik dahiliye birimine doktor insülin dozunu arttırıp yolladı geri.

Vurulmadan önce 423'tü şekeri

Bu adam tam 2 saat önce 26 doz insülin vurdu gözümün önünde. İlacıp şırıngadan azaldığını da gördüm yani derisiniden içer girdi.

Üst bacağından vurdu. sonra yattı tv izledi işte. 15 dakika önce şekeri ölçtük 450 çıktı. 26 doz insülin vurulması rağmen nasıl oluyor da bu şeker inmiyor bir türlü ?

Yarın yine doktora gidicez bu sefer ben konuşucam. Yani adamın cesedini mi getirmek lazım bi düzgün işlem yapılsın diye... 2 ay önce insülin vurulduğunda 200lere iniyordu şimdi üstüne çıkıyor aq.

Aranızda benzer durumda olan var mı ? Gece gece sanmıyorum çok insan görsün ama bir yakını vs aynı durumda olan varsa bildiklerinizi paylaşabilir misiniz lütfen ?

Okumak istemeyen için özet : İnsülini vurunca şekeri artıyor. Düşmüyor artıyor. Ne yapmamız lazım ?

Telegram : @CuneytKuscu && Discord : Tyenuc#2679 | İstanbul Avr. Yazılım Mühendisi ve sonunda işim var (:
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Vergilius
    Vergilius's avatar
    Erkek

Doktor değilim, bildiklerim paylaşayım en azından sorarken değinirsiniz belki.

İnsülinin türleri var humalog levemir lantus vs. Humalog kısa süreli etkili yani insülin yaptıktan sonra 2 saat içinde kendini tüketir ve düşüreceği kadar düşürür 3. saate ölçtüğün zaman şekerin ne ise muhtemelen 4. saatte de aynı olur yani. 

Lantus ve türevleri ise uzun etkilidir ve kana karışması da uzun sürer. Kana karışması 3 saat civarı etki süresi iğne yapıldıktan sonra 6-12 olması lazım.

Bir de mix insülinler var kısa-uzun etkili karışık. Bunlar hakkında pek bilgim yok.

Babanıza yapılan insülin türü yanlış olabilir bu bi olasılık. İnsülin bozulmuş olabilir(sıcaklık vs çok etkeni var). İnsülin içine hava almış olabilir. İğne yapılmadan önce 1-2 doz sağa sola sıkın belki iğne ucu tıkalıdır. 

Bacağa yapılan insülin geç etki eder, triceps yani kola yapılan insülin hızlı etki eder. En hızlı etkiyi de karın bölgesinden alırsınız. 

Sürekli aynı bölgeye insülin yaparsanız o bölge duyarlılığını yitirmeye başlar(lipoatrofi). Bi hafta sağ kolsa bi hafta sol kol bi hafta sağ bacak vs gibi dönüşümlü yapmanız en doğrusu olur. 

Çok yağlı besin yediyse şeker yükselmez yükselmez bi anda yükselir. Basit karbonhidat değil kompleks karbohidrat kullanması lazım. 

Yani aklıma bi çırpıda gelenler bunlar ,stres çok önemli ve bunu derken herkes gibi demiyorum stresi azaltın diye. Babanızın en temel hormonlarından birisi yok ve bu yüzden stres arttırkça Kortizolu yükseliyor(kortizol şekeri yükseltir) .Bu kadar kortizolü düşürecek insülin kanda olmayabilir.

Geçmiş olsun dikkat edin mutlaka bu dediklerimi de konuşun.

Nec mora, nec requies
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    GodKlaus
    GodKlaus's avatar
    Erkek
    Vergilius bunu yazdı

İnsülinin türleri var humalog levemir lantus vs. Humalog kısa süreli etkili yani insülin yaptıktan sonra 2 saat içinde kendini tüketir ve düşüreceği kadar düşürür 3. saate ölçtüğün zaman şekerin ne ise muhtemelen 4. saatte de aynı olur yani. 

Lantus ve türevleri ise uzun etkilidir ve kana karışması da uzun sürer. Kana karışması 3 saat civarı etki süresi iğne yapıldıktan sonra 6-12 olması lazım.

Bir de mix insülinler var kısa-uzun etkili karışık. Bunlar hakkında pek bilgim yok.

Babanıza yapılan insülin türü yanlış olabilir bu bi olasılık. İnsülin bozulmuş olabilir(sıcaklık vs çok etkeni var). İnsülin içine hava almış olabilir. İğne yapılmadan önce 1-2 doz sağa sola sıkın belki iğne ucu tıkalıdır. 

Bacağa yapılan insülin geç etki eder, triceps yani kola yapılan insülin hızlı etki eder. En hızlı etkiyi de karın bölgesinden alırsınız. 

Sürekli aynı bölgeye insülin yaparsanız o bölge duyarlılığını yitirmeye başlar(lipoatrofi). Bi hafta sağ kolsa bi hafta sol kol bi hafta sağ bacak vs gibi dönüşümlü yapmanız en doğrusu olur. 

Çok yağlı besin yediyse şeker yükselmez yükselmez bi anda yükselir. Basit karbonhidat değil kompleks karbohidrat kullanması lazım. 

Yani aklıma bi çırpıda gelenler bunlar ,stres çok önemli ve bunu derken herkes gibi demiyorum stresi azaltın diye. Babanızın en temel hormonlarından birisi yok ve bu yüzden stres arttırkça Kortizolu yükseliyor(kortizol şekeri yükseltir) .Bu kadar kortizolü düşürecek insülin kanda olmayabilir.

Öncelikle Allah razı olsun hocam. Bu gece vaktinde beni aydınlattın. Ne muradın varsa versin.

Babamın bacağından yapıldı insülin.

Bugün ilk kez vurdu oradan. Hatta hayatı boyunca ilk kez oradan vurdu. haftalık olarak sıra ile dönüyor. Daha yeni yakın zamanda başlandı tedaviye. 2 ay kadar oldu insülin kullanmaya başlayalı.

Vurulan insülin kutusunda LANTUS yazıyor. Bu da sizin dediğiniz uzun sürede etkisini gösteren oluyor sanırım.

Diyeti çok sıkı ve uyuyor hocam diyenine. Günde 1 adet minik ekmek hakkı var. İstediği öğünde onu yiyor. 2 saatte bir yoğurt vs yiyor. Diyetinde sorun yok harfi harfine uyuyor.

Stress konusuna gelirsek binbir tane dert tasa var babamın aklında. Hani kolunu kes desen keser ama stress yapma dersen yapamaz.

Telegram : @CuneytKuscu && Discord : Tyenuc#2679 | İstanbul Avr. Yazılım Mühendisi ve sonunda işim var (:
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Vergilius
    Vergilius's avatar
    Erkek
    GodKlaus bunu yazdı
    Vergilius bunu yazdı

Öncelikle Allah razı olsun hocam. Bu gece vaktinde beni aydınlattın. Ne muradın varsa versin.

Babamın bacağından yapıldı insülin.

Bugün ilk kez vurdu oradan. Hatta hayatı boyunca ilk kez oradan vurdu. haftalık olarak sıra ile dönüyor. Daha yeni yakın zamanda başlandı tedaviye. 2 ay kadar oldu insülin kullanmaya başlayalı.

Vurulan insülin kutusunda LANTUS yazıyor. Bu da sizin dediğiniz uzun sürede etkisini gösteren oluyor sanırım.

Diyeti çok sıkı ve uyuyor hocam diyenine. Günde 1 adet minik ekmek hakkı var. İstediği öğünde onu yiyor. 2 saatte bir yoğurt vs yiyor. Diyetinde sorun yok harfi harfine uyuyor.

Stress konusuna gelirsek binbir tane dert tasa var babamın aklında. Hani kolunu kes desen keser ama stress yapma dersen yapamaz.

Ne demek hocam bi nebze yardımcı olduysam ne mutlu bana.

Lantus yapıldığına göre sabaha doğru efektif etki alırsınız hocam. 4-5 den sonra ölçtüğünüzde düşmüş olması gerek. Lantus için konuşuyorum sakın yanlış anlama 26 doz çok aşırı değil hocam. Aynı 26 dozu sakın ha humalog ile falan yapmayın bir anda o kadar hızlı düşürür ki komaya kadar rahat yolu var yani lantus 26 doz yaptım diye çok korkmayın olabilir lantus için bu. 

Bacaktan yaptınız ama bacağın neresi bunlar çok önemli, insülin yapılma bölgeleri var internette dikkatli bakıp yapın mutlaka. Bir de insülin iğnesi mmleri var. 4mm,6mm vs bazıları dik kullanım için deriyi elinizle sıkmanıza gerek yok 90 derecelik açıyla yapıyorsunuz(4mm olan bu) . Diyabet hemşiresi olur hastanelerde bu konuyu özellikle konuşabilirsiniz küçük ama önemli detaylar uzun vadede. 

Nec mora, nec requies
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    GodKlaus
    GodKlaus's avatar
    Erkek

Hemen gidip iğneye de bakıyorum. Tam olarak vurulma şeklini ve bölgesini de fotoğraf olarak ekliycem. Sabah 6da uyanıyor babam. Not yazarım uyandığı gibi ölçülür o.

İğne resimdeki gibi hocam. Sağ bacağından mavi renkli noktadan vurdu. Eliyle falan hiç sıkmadı. normal bir şekilde batırdı, insülini yaptı ve 10 saniye o şekilde bekledikten sonra iğneyi çıkarttı. 1 damla kadar kan geldi, onu sıkıntı etmedik hiç.

Edit : bu siteye bakıyorum şuanda bahsettiğiniz dik tutma sıkma vb bilgiler için. bilmem yada araştırmam gereken başka şeyler varsa lütfen yazın hocam. Tekrardan çok çok teşekkürler.

https://www.diyabetevi.com/diyabet/sorularla-diyabet/nasil-dogru-insulin-enjeksiyonu-yaparim

GodKlaus tarafından 03/Ara/20 01:54 tarihinde düzenlenmiştir

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Vergilius
    Vergilius's avatar
    Erkek

Hocam bu süreçte standart hep ne yiyorsa onu yesin ve aynı porsiyonda ,sen insülin dozunu ve yaptığın andaki şekerini bi kağıda yaz bir de sabah kaç onu yaz. 1 ay bu şekilde bilgi topla doktoruna bu şekilde gidersen adam nokta atışı çok rahat ilerler. Her gün aynı saatte insülin yapılmalı sirkadiyen döngüden etkilenir onu da belirteyim. 

Elindeki 4mm insülin yani dediğin gibi kıvrım falan yapmayacak, dik bir şekilde 90 derecelik açıyla 10 sn de bekleterek çekip çıkaracak ve çöpe atacak tek kullanımlık biliyorsun. Çok pimpirikliysen enjeksiyondan önce alkollü bezle cildi silebilirsin de. Kan arada gelebilir çok büyük sıkıntı değil hep olmasın ama. Attığın fotoğraftan tam anlamadım ama attığın site güzel baya temel bahsetmiş ordaki bigileri ezberle(enjeksiyon yerlerine detaylı bak bacak işte diyip geçme). Basitçe diz kapağından 1 karış yukarıda dış bacak bölgesine yapılır. Sakın iç bacağa yapayım deme.

Geçmiş olsun güzel haberleri burada okumak dileğiyle.

Nec mora, nec requies
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    GodKlaus
    GodKlaus's avatar
    Erkek
    Vergilius bunu yazdı

Hocam bu süreçte standart hep ne yiyorsa onu yesin ve aynı porsiyonda ,sen insülin dozunu ve yaptığın andaki şekerini bi kağıda yaz bir de sabah kaç onu yaz. 1 ay bu şekilde bilgi topla doktoruna bu şekilde gidersen adam nokta atışı çok rahat ilerler. Her gün aynı saatte insülin yapılmalı sirkadiyen döngüden etkilenir onu da belirteyim. 

Elindeki 4mm insülin yani dediğin gibi kıvrım falan yapmayacak, dik bir şekilde 90 derecelik açıyla 10 sn de bekleterek çekip çıkaracak ve çöpe atacak tek kullanımlık biliyorsun. Çok pimpirikliysen enjeksiyondan önce alkollü bezle cildi silebilirsin de. Kan arada gelebilir çok büyük sıkıntı değil hep olmasın ama. Attığın fotoğraftan tam anlamadım ama attığın site güzel baya temel bahsetmiş ordaki bigileri ezberle(enjeksiyon yerlerine detaylı bak bacak işte diyip geçme). Basitçe diz kapağından 1 karış yukarıda dış bacak bölgesine yapılır. Sakın iç bacağa yapayım deme.

Geçmiş olsun güzel haberleri burada okumak dileğiyle.

İnşallah hocam. Çok teşekkürler bilgilerin için. Eğer bir sorum olursa pm'den rahatsız edeceğim seni (:

Vallahi gece gece içime su serptin Allah razı olsun (: İyi geceler diliyorum

Edit : Attığım bacak anatomik fotosu. Sağ bacağın kendisi. Alttaki beyaz kısım diz kapağı bölümü. Mavi noktalı kısım dış bacağın dizden yaklaşık 6-7cm yukarısı hocam.

GodKlaus tarafından 03/Ara/20 02:15 tarihinde düzenlenmiştir

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Vergilius
    Vergilius's avatar
    Erkek

Müsterih ol hocam. "Ulan 26 doz insülin yaptık 2 saat geçti adama tık demedi ya la" diyerek panik olmuşsun biraz. 

Hallolur her şey ,yediğine içtiğine dikkat ediyorsa bir şey olmaz. Her zaman yazabilirsin yardımcı olmaya çalışırım.

Editini okudum, enjeksiyon doğru gibi gözüküyor sıkıntı yok. İyi geceler..

Nec mora, nec requies
Toplam Hit: 888 Toplam Mesaj: 8
diyabet artış yaprak sap işler insülin şeker