folder Tahribat.com Forumları
linefolder Asp - Php - Cgi - Perl
linefolder 50 Bin Çeşit Web Tabanlı Teknoloji

50 Bin Çeşit Web Tabanlı Teknoloji

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    CoolerMaster
    CoolerMaster's avatar
    Erkek

Millet Selam,

Asp.Net ile eskiden birşeyler yazıyordum.

Fakat, bir süredir ilgilenmedim,

Şimdi bi inceliyorum, 

MVC var, MVC Versiyonları var, Razor var, Web Servis var, Web API var, WCF WPF kayboldum gittim amk :S

Bilal'e anlatır gibi birisi anlatsın bunlar nedir, nasıl öğrenmeye başlanır, güncel bir site yapacaksak nasıl yapacaz bi el atın yahu

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

ben bilal'e bi şey anlatamam o yüzden kısa kısa geçeceğim :) 

wpf web tabanlı teknoloji değil, silverlight dır eşleneği ama pek tutulmadı..

asp.net mvc de bir web teknolojisidir, asp.net gibi ama daha farklı bir mantıkla çalışıyor, model-view-controller prensibine göre çalışıyor. Her katmanın kendine ait görevi var. Razor dediğin şey de, html kodu yazdığın tarafta direk programlama dilini kullanabiliyorsun.. @ ile başlayıp yazıyorsun atıyorum c# kodunu..

http://www.abdurrahmangungor.com/asp-net-mvc-razor-view-engine-bolum-1-asp-net-mvc-yazi-dizisi-8/

web api adından da anlaşılacağı gibi bir api servisi, kullanıcılara bu tarz bir api hizmeti sunabilirsin, ya da kendin bir api yaparak tüm platformlarda kullanmalarını sağlayabilirsin..

wcf çok daha kapsamlı bir olay ve daha karışık.. 

web servis deniyor bunlara, restful ve soap olarak ayırıyoruz.. ikisinin de yöntemi farklı.. restful daha basit, get-post mantığı, soap bir paket taşıyor.. Aslında google da araştırarak hepsinin detayını öğrenebilirsin.. Çünkü yeteri kadar döküman var bunlarla ilgili.. bence düzgün bir kitap ya da eğitim seti alarak adım adım ilerlersen yerli yerine oturur.. hepsini tek bir pencereden bakmaya çalışıyorsun

unbalanced tarafından 13/Ağu/15 22:43 tarihinde düzenlenmiştir

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
Toplam Hit: 1061 Toplam Mesaj: 2
mvc razor web servis web api nedir