folder Tahribat.com Forumları
linefolder C#, Asp.Net, .Net Core
linefolder 500K Ve 1M Random Sayı Sıralama Süreleri ?

500K Ve 1M Random Sayı Sıralama Süreleri ?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    GodKlaus
    GodKlaus's avatar
    Erkek

Herkese merhaba. Hoca ödev verdi 5 adet sorting algorithm ( Insertion , Selection , Bubble , Merge , Quick) ve bu algoritmalar 500k ve 1m adet random sayıyı sıralayacak ve sıralama sürelerini yazacak.

Kodu yazdım çalışıyor süreleri yazdırıyor fakat 500k ve 1m adet sayıyı sıralarken haliyle zorlanıyor. 

Bende dünya çapında sonuçlar yakın çıkar diye düşünüp size sorayım dedim.

İnternete bakıyorum şuanda. Eğer elinde bir tablo halinde sanuçları olan varsa çok iyi olur :)

Telegram : @CuneytKuscu && Discord : Tyenuc#2679 | İstanbul Avr. Yazılım Mühendisi ve sonunda işim var (:
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    alli
    alli's avatar
    Erkek

Okuldayken böyle bir ödevimiz vardı diye hatırlıyorum ama bulamadım. 

Belirrtiğin algoritmaların "worst case" de karmaşıklıkları sırasıyla;

İnsertion n^2

selection n^2

bubble n^2

merge nlogn

quick nlogn

Bunların işlem sürelerini şöyle tahmin edebilirsin  misal karmaşıklığı n^2 olan bir algoritmada eleman sayısını iki katına çıkartırsan işlem süresi dört kat artar. Bunun için de daha küçük bir test verisini (10 bin) "sort" edip çıkan süreyi (500 bin /10 bin) ^2 ile çarpıp tahmini süreyi bulabilirsin. 

Diğer algoritmalar da nlogn grafiği olarak artar.

https://i.imgur.com/lCgZ0V0.jpg
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    telekom
    telekom's avatar
    Erkek
    alli bunu yazdı

Okuldayken böyle bir ödevimiz vardı diye hatırlıyorum ama bulamadım. 

Belirrtiğin algoritmaların "worst case" de karmaşıklıkları sırasıyla;

İnsertion n^2

selection n^2

bubble n^2

merge nlogn

quick nlogn

Bunların işlem sürelerini şöyle tahmin edebilirsin  misal karmaşıklığı n^2 olan bir algoritmada eleman sayısını iki katına çıkartırsan işlem süresi dört kat artar. Bunun için de daha küçük bir test verisini (10 bin) "sort" edip çıkan süreyi (500 bin /10 bin) ^2 ile çarpıp tahmini süreyi bulabilirsin. 

Diğer algoritmalar da nlogn grafiği olarak artar.

Eyv. hocam, gune guzel bir bilgi ogrenerek basladim.

vatandaşa kafam girsin!..
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    LynXMaSTeR
    LynXMaSTeR's avatar
    Erkek

konusu açılmışken ben de şunu sorayım.

excelde belirli bir basamaktan sonra sayılar E+27 gibi bir biçimde görünüyor.

hücre biçimlendirden sayıyı seçince düzelmiş gibi görünüyor fakat son rakamları hep sıfırlıyor.

mesela 2^52 ye kadar sorun yokken 2^53 te son basamağı sıfırlıyor.

bunu nası çözebilirim?

excel harici 1000 ve daha üzeri basamaklarla hatasız çalışabileceğim bir program öneriniz var mı?

LynXMaSTeR tarafından 04/Nis/17 12:12 tarihinde düzenlenmiştir

goo.gl/qBNZmW
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    GodKlaus
    GodKlaus's avatar
    Erkek
    LynXMaSTeR bunu yazdı

hücre biçimlendirden sayıyı seçince düzelmiş gibi görünüyor fakat son rakamları hep sıfırlıyor.

bunu nası çözebilirim?

excel harici 1000 ve daha üzeri basamaklarla hatasız çalışabileceğim bir program öneriniz var mı?

SQL olabilir mi acaba ? Hani ondaki satır sütun sayıları filan böyle binlerce basamak olur diye tahmin ediyorum.

Sonuçta "select * from Table_Name where Column_ID = 1001 " yazdığında 1001. sütunu getirecek. Basitçe aklıma bu geldi ama bundada excel'de kullandığın o kodları yapabilirmisin bilmiyorum :D Trigger filan var ama ?!?!

Telegram : @CuneytKuscu && Discord : Tyenuc#2679 | İstanbul Avr. Yazılım Mühendisi ve sonunda işim var (:
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Çömez
    underzero
    underzero's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek
    LynXMaSTeR bunu yazdı

bunu nası çözebilirim?

hucre bicimlendire gel

number (sayi) sec, ondalik kismini 0 yap, ayrac da bulunan kutucugu bos birak

ok de

genel formatli rakam secili oldugu icin 12 karakterden sonrasinda +11 diye yazmaya baslar.

pist bak bi ! - Ban Golu Canavari
Toplam Hit: 1601 Toplam Mesaj: 6
c# time sorting