folder Tahribat.com Forumları
linefolder Elektronik / Embedded / Mobil Cihazlar
linefolder 74266 Xnor(Özel Veya Değil) Kapısı Entegresi

74266 Xnor(Özel Veya Değil) Kapısı Entegresi

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    herlocksholmes
    herlocksholmes's avatar
    Erkek

Bu entegreyi board da nasıl kullanabiliriz? Diğer entegerleri bağlayıp kullandım fakat bunu bir türlü beceremedim.

Entegre böyle: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/2/22/XNOR_Pinout.png/220px-XNOR_Pinout.png

Buna göre çıkışı q2 ye bağlıyorum. A2 ve B2 ye butonlardan gelen + yı veriyorum. 14 numaralı bacağı + ya, 7 numaralı bacağı - ye bağlıyorum ama 00 ve 11 durumunda çıkışın 1 olması lazım; olmuyor. Butonlar düzgün olarak çalışıyor. Butonları bağladığım ledler butona basınca yanıyor. Ama çıkışı bir türlü alamadım.

Şimdi internette arama yaptım bu entegre sanırım açık kollektör çıkışlıymış(bu ne demek onu bile anlamadım). Hocaya sorunca cevap yok. Bir tek burda buldum anlayamadım: http://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/74266-kullan%C4%B1m%C4%B1.45673/

Hoca sınıfta dirençle ilgili bir şeyler demiş. Bu linkte de direnç bağlanması gerektiği söylenmiş: "Entegre açık kollektör çıkışlı olduğu için çıkışlarına pull-up direnci bağlayarak kullanmalısınız." Bunu anlayamadım. Yaptıklarım dışında ne yapmalıyım.

Özet: Özel veya değil entegresinin bağlantıları nasıl olmalı?

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    pSkpt
    pSkpt's avatar
    Erkek

a

Ben de PIC16F877A kullanmıştım girişlerde pulldown çıkışlarda pullup direnç kullanmıştım. Şu şekilde.

İmza...
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    akmarky
    akmarky's avatar
    Erkek

hocam çıkışa 470R bağlayıp bir de öyle dene olmazsa girişlere 470 bağlayıp dene 

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    aercys
    aercys's avatar
    Erkek

Hocam open collector farklı gerilim seviyelerinde çalışan birden fazla lojik devrenin birbirleri ile sorunsuz çalışabilmesi için kullanılır. Yapı olarak lojik çıkış alınan transistörlerin collectoründe direnç bulunmamasından ibarettir. Dolayısı ile senin bu devrenin çıkışından gerilim elde edebilmen için çıkışına bir direnç bağlaman gerekir. Örneğin bir tane 12v seviyesinde çalışan lojik kapın olsun bir tane de 5v seviyesinde çalışan. Birinin çıkışını diğerinin girişi olarak kullanmak istiyorsun. Eğer çıkış aldığın entegre open collector ise çıkışa bir direnç ve gerilim kaynağı bağlayarak diğer entegrende giriş olarak kullanabilirsin.

0x62 0x75 0x6e 0x75 0x20 0x79 0x61 0x7a 0x61 0x6e 0x20 0x74 0x6f 0x73 0x75 0x6e 0x2c 0x20 0x6f 0x6b 0x75 0x79 0x61 0x6e 0x61 0x20 0x6b 0x6f 0x73 0x75 0x6e
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    herlocksholmes
    herlocksholmes's avatar
    Erkek
    aercys bunu yazdı

Hocam open collector farklı gerilim seviyelerinde çalışan birden fazla lojik devrenin birbirleri ile sorunsuz çalışabilmesi için kullanılır. Yapı olarak lojik çıkış alınan transistörlerin collectoründe direnç bulunmamasından ibarettir. Dolayısı ile senin bu devrenin çıkışından gerilim elde edebilmen için çıkışına bir direnç bağlaman gerekir. Örneğin bir tane 12v seviyesinde çalışan lojik kapın olsun bir tane de 5v seviyesinde çalışan. Birinin çıkışını diğerinin girişi olarak kullanmak istiyorsun. Eğer çıkış aldığın entegre open collector ise çıkışa bir direnç ve gerilim kaynağı bağlayarak diğer entegrende giriş olarak kullanabilirsin.

hocam şimdi anladım.

çıkışa direnç ile + bağlayınca çalıştı. diğer yaptıklarımda sıkıntı yokmuş.

çok sağ olun hocalar sonunda çalıştırabildim.

Toplam Hit: 2647 Toplam Mesaj: 5