folder Tahribat.com Forumları
linefolder Elektronik / Embedded / Mobil Cihazlar
linefolder 7805 Voltaj Regülatörü Ve Güç Devresi Hakkında

7805 Voltaj Regülatörü Ve Güç Devresi Hakkında

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    volkan
    volkan's avatar
    Erkek

yapacağın iş ödev vs değilse   daha uygun fiyata  Lm2596 çözele bilirsin 
    4-35v arası giriş 1-30v arası çıkış 

LM2596 Ayarlanabilir Voltaj Düşürücü Güç Modülü (4-35V Giriş - 1-30V Çıkış) Uygun Fiyatıyla Satın Al - Direnc.net®

onekine?
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    _PesimisT_
    _PesimisT_'s avatar
    Erkek

Hocam ödev değilde ben elektriğe merak sardım. Delikli pertinaks ile kurcalayacan, veya devreyi baskı alıp üzerine bunları ekleyeceğim :)

_PesimisT_ tarafından 16/May/21 22:55 tarihinde düzenlenmiştir

Bu dahil; tüm genellemeler yanlıştır! Yolcu; Kendi Yolunda.... Şükür biz Allahtan başka sahibi olmayanlarız!
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    siberturq
    siberturq's avatar
    Erkek

Sorduğun soruların cevabı çok olsılıklı hepsini yazamayacağım ama önemli bir kaç noktaya değineceğim.

7805 datasheetini icelemelisin, en az 10 V giriş ister daha altında düzgün çalışmaz yada hiç çalışmaz.

7805 çıkışında kondansatörler 50 v kullanırsan voltaj 5 volttan fazla çıkar, ama yüke binince dengeleyebilir. Bu sebeple 10 v veya 16 v kullanabilirsin, Çokta gerekli değil.

1n4007 yeterli fakat doğrultma yapmaksa amacın köprü doğrultma yapmalısın bu şekildeki çok sağlılı olmaz. Birde 1n4007 ler standart 1A ama sen daha yüksek amperli diyot alabilrsin. Büyük ihtimale 1A işini görecektir.

Bir şeyi gerçekten yapmak isterseniz bir yolunu bulursunuz, istemezseniz de bir bahane bulursunuz.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YeniHarman
    YeniHarman's avatar
    Erkek
    siberturq bunu yazdı

...

7805 çıkışında kondansatörler 50 v kullanırsan voltaj 5 volttan fazla çıkar, ama yüke binince dengeleyebilir. Bu sebeple 10 v veya 16 v kullanabilirsin, Çokta gerekli değil.

...

Bu durumun elektrolit kondansatorlerde yüksek frekanslarda olusacagini biliyorum. Sanmiyorum ldo ile ortaya çıkacağını. Bu yüzden daha önce yazdığım gibi elektrolit olmayan kondansatorlerle paralel bağlanıyor. Elektrolit kondansatore ihtiyaç ise maliyeti ve gereken devre hacmini düşürmek amacli.

İdeal kondansator için voltage rate önemli değil. Bu projede de kapasite çok önemli olmadığı için çalışma gerilimini üstünde herhangi bir değer kullanılabilir fakat maliyet ve kullanılan hacim bakımından optimum olanın seçilmesi iyidir.

Anlaşılacağı üzere 5v gerilimle ve düşük frekansla kondansator bacaklarından 5v üzerinde bir değer elde edileceğini düşünmüyorum. Aksini kanıtlayan bir kaynak var mı yoksa hata yaptığım bir yer mi var? İğneleyici olarak değil gerçekten öğrenmek istediğim için soruyorum. Şu al elektronik öğrenme aşamasındayım ve hep ideal elemanlar üzerinden gidiyorum. Pratikteki durumları öğrenmeye ihtiyacım var.

Olaylara karışmayın!
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    siberturq
    siberturq's avatar
    Erkek
    YeniHarman bunu yazdı
    siberturq bunu yazdı

...

...

Bu durumun elektrolit kondansatorlerde yüksek frekanslarda olusacagini biliyorum. Sanmiyorum ldo ile ortaya çıkacağını. Bu yüzden daha önce yazdığım gibi elektrolit olmayan kondansatorlerle paralel bağlanıyor. Elektrolit kondansatore ihtiyaç ise maliyeti ve gereken devre hacmini düşürmek amacli.

İdeal kondansator için voltage rate önemli değil. Bu projede de kapasite çok önemli olmadığı için çalışma gerilimini üstünde herhangi bir değer kullanılabilir fakat maliyet ve kullanılan hacim bakımından optimum olanın seçilmesi iyidir.

Anlaşılacağı üzere 5v gerilimle ve düşük frekansla kondansator bacaklarından 5v üzerinde bir değer elde edileceğini düşünmüyorum. Aksini kanıtlayan bir kaynak var mı yoksa hata yaptığım bir yer mi var? İğneleyici olarak değil gerçekten öğrenmek istediğim için soruyorum. Şu al elektronik öğrenme aşamasındayım ve hep ideal elemanlar üzerinden gidiyorum. Pratikteki durumları öğrenmeye ihtiyacım var.

Yanlış anlamadım sıkıntı yok.

Pratikte tam dalga doğrultular yaparken bu durumu farketmeştim. 1000 uF 16 v kapasitör bağladığımda çıkışın kapasitör voltaj değerine yaklaştığını farkettim. Dediğim gibi boşta iken böyle yük altında normal seviyesine inebilir.

7805 regüle entegresi evet 5 v verecektir tam olarak ama kapasitör bunu yukarı yönlü baskılayabilir. Ama çok önemli bir husus değil. 

Diğer dediklerine katılıyorum.

Neden yazdım bazı programlanabilir entegreler veya devreler hassas olduğundan bu ufak değişimlerden  etkilenebilir.

Son olarak en iyi kapasitörler tantal kondansatörlerdir. lakin bulması zor ve pahalıdır.

Ama SMD tantal kondansatörler heryerde var.

Bir şeyi gerçekten yapmak isterseniz bir yolunu bulursunuz, istemezseniz de bir bahane bulursunuz.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Realseyler
    Realseyler's avatar
    Erkek

Nasa bir kaç Peltier ve bir iki kilo plütonyum ile radyoizotop termoelektrik jeneratörü yapiyor bir uzay aracina ( perseverance) 10 20 yil yetecek elektirik  sağlıyor. Böyle şeyleri merak et hocam :)

Baktığınız benim gördüğünüz sizsiniz
Toplam Hit: 1676 Toplam Mesaj: 17
7805 voltaj regülatörü