Kan Şekeri Ve Kilo Alıp Vermek

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek

Selamlar, epey araştırdım ama doyurucu bi bilgiye ulaşamadım. Belki aramızda daha bilenler veya bulabilecekler vardır. 

Bu aralar kilo da vermeye çalıştığımdan kan şekerine falan taktım kafayı. 

Şimdi öncelikle, zayıflayan, diyet yapan insanlarda kan şekeri düşük mü olur? Vücut kan şekeri düştüğünde mi yağları yakmaya başlar? 

Çünkü acıkma hissi veren olayı kan şekerinin düşmesi olarak biliyorum. 

Peki ya kan şekeri düştüğü için mi acıkırız, yoksa acıktığımız için mi kan şekeri düşer?

Mesela kan şekerini yapay olarak ( şeker hastalığı ilaçları vs ) düşürürsek ve peşinden açlık hissedersek, bu açlıkla savaşıp bir şeyler yemememiz, vücudun açlığı telafi etmek için metabolizmayı hızlandıracağı ve yağ vs. yakacağı anlamına gelir mi?

Lütfen ilaçların faydası zararı vs olayına girmeden kan şekeri ve zayıflama/kilo alma kısmımı konuşalım 

...said addicted.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    necroshine
    necroshine's avatar
    Erkek

Hoca 144 kiloydum şu an 130 40 günde. Kalori hesaplayarak yemek yiyin. Aç kalmazsınız. Yakabileceğinin üstünde kalori alma. 

Bir oturuşta yarım tavuk yediğimi bilirim. Ama kaynamış ve derisiz. yarım kilo kaynamış tavuk yaklaşık 500 kalori civarı.

Ispanak pazı vb şeyleri kaynat içine biraz ceviz pul biber nane vs şeyler kat, bir kase yağsız yoğurt enfazla 300 kalori. 

Mesela 200 300 gr kaynamış tavuk, yeşil soğan domates marul kırmızı lahana vs ile birlikte ufak ufak doğrayarak salata yap, üzerine yarım kaşık zeytin yağı, nane zart zurt renklendir. 400 500 kalori almazsın. 

Bir öğünde 1000-1200 kalori korkmadan al. Et balık tavuk gibi şeyler bokunu çıkartmadığın sürece tüket.

Gerçekten aç kalmadım ama kesinlikle ekmek tüketmedim (kepek dahil), onun yerine çok canım çekerse etiform gibi kraker ekmek tükettim. Tabi onun da bokunu çıkarmamak lazım.

pirinç bulgur makarna tüketmedim. şeker kesinlikle almadım. elma portakal vs ile şeker ihtiyacımı aldım. kola sprite fanta hazır meyve suyu vb şeyler kesinlikle almadım.

Zaten bir müddet sonra yiyemiyorsun. Bugün iş arkadaşları 1 kilo mangalda kanat almışlar. Bende hovardalık yapayım dedim, 4 tane yedim salata malata bir dilim ekmek derken tıkandım.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    asiminnesli
    asiminnesli's avatar
    Erkek

Konunun aslı hocam hormonlara gidiyor. Öncelikle kan şekerin düştüğü için vücudun kan şekerini arttıracak glukagon salgılar. Kan şekerin artar. glukagonla birlikte Miden ghrelin diye bir hormon salgılar buda beyinde açlık merkezini uyarır ve seni yemeğe sevk eder. Yemek yemeğe başlamadan hemen önce kanda insulin hormonu pik yapar kan şekerin hızla düşürülür çünkü yemek gelecek sen yemeği yersin yemek kana geçer emilerek tabiki ve kan şekerin tekrar normale çıkar hatta biraz üstüne sonra insulin ile bu fazlalık kısım depoya yollanır (kas ,KC vs. )

Diyet yapanların kan şekeri düşük olur mu? Sorunun cevabi bazen hayır bazen evet. Ymeke yerken sonuçta tüm bu olaylar sadece seker değil yağ ve aminoasitle de alakalı bunun miktarına gore hareket eder vücut bu aşamada

Ve kan şekerini yapay olarak arttıran ilaçlar dediklerin hormonlar üstünde yapıyor bu isi 

En temel 2 tok kalma yolu protein almak ve midenin dolulugu çünkü protein ph tamponlayicidir. Yani Maiden sindirmek içi. Ph i 2 kere çekmeye çalışırken protein yapısı gereği ph i arttırır mide daha fazla çalışır ( kesinlikle zararlı değildir) ve sonuçta mide de fark edilir bi seviyede tokluk hissedersin. Diğer asama ise midenin dolu olması burada yulaf kepeği gibi ( bknz. Dukan diyeti )midede çok kalan ve sindiriminde aman amann enerji vermeyen yiyecekler tok tutar seni.

Son olarak basit karbonhidrat denen ( işlenmiş ürünler , ekmek , pirinç gibi ürünler) glisemik indeks e sebep olur buda yersin bi anda kan şekerini cok çok hızlı yükseltir. Bu seke r vücut cok çok fazla insulin salgılar kan şekerin hızla düşer açlık siniri altina inince açlık merkezi üstünden acikirsin ama bu yalancı bir aldatmadir burada uzun uzun okiyabilecegin ( sevmesemde) karatay diyeti giriyor devreye 

Not: ben duman diğerini yapıyorum su an memnunum 5-6 kilo verdim daha da veririm ama kesinlikle tam anlamıyla uygulama hipertansiyona gider bi sonucu oluyor hafifletmek öyle uygula eğlencelidir. Kolay gelsin

I am Jack's inflamed sense of rejection
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    seadog
    seadog's avatar
    Erkek

Fitwell programini indir uyelik al keyfini cikar 

devlet istatistik ensititüsüne göre kişi başına düşen tuğla öldürüyormuş
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Austen
    Austen's avatar
    Erkek

https://www.hastanerandevu.gov.tr/Randevu/ > Diyetisyen hekimler

Fizyolojine uygun hareket etmediğinde istersen en güvenilir ot ile kilo vermeye çalış sağlıklı kilo vermiş olmayacaksın ve ileride tekrar eskiye dönme şansın bugünkünden de fazla olacak. 

Şeker hastalığı ilaçları ilgili hastalıktan muzdarip insanları bile zorlarken, vücudu yıpratabilirken sen sırf tembellik edip iki hareket etmeden kilo vermeyi planladığın için alırsan kendi kendine zarar verirsin. 

Epey araştırdım dediğin internette nasıl kilo verilir vs. dir diye tahmin ediyorum. Oradaki klon sitelerin hepsi birisinin fantezisinin ürünü. Daha sağlıklı öğrenim istiyorsan üniversite çevrelerindeki (tıp fakülteleri) kitapçılardan tıbba giriş kitaplarıyla işe başlayabilirsin. Tepeden inme bilgiyle aa bu hormon bunu düzenler, metabolizma şudur diyerek bu işleri öğrenemezsin.

Bu sana zor geliyorsa, vaktini tıp öğrenmeye ayıramayacaksan (diğer herkes gibi) uzmana güvenmek mecburiyetindesin.

Gerisi kendi kendine zarar vermen, kurşun sıkmanla aynıdır. Psikolojik olarak ben bu şekilde hareket edenleri kendi sağlığına kasteden insanlar olarak görüyorum, tıpkı sağını solunu jiletle kesenler gibi.

Son olarak her birey farklıdır. Vücutta aynı sistem var, aynı organlar işliyor diye hepsinin aynı potansiyele sahip olup aynı sonuca ulaştıklarını, aynı verileri sunduklarını zannetmemek lazım. En büyük yanılgı bu. Senin bünyen senin annenden de babandan da arkadaşlarından da farklı işliyor. Bu farkı ancak yetkin bir hekim tolere edip gözleyebilir, sana uygun bir çözüm üretebilir. Başkasına yarayan sana, sana yarayan başkasına yaramayabilir. Bir de vücudunda ne döndüğünü bilemeyebilirsin. Bazen doktorlar testler sonucu bile ortaya çıkaramıyorlar. belki alerjin var, belki sisteminde bir aksaklık var. Sen yapacağın hareketle onu tetikleyebilirsin. 

Austen tarafından 16/May/15 10:32 tarihinde düzenlenmiştir
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Daniel-Koo
    Daniel-Koo's avatar
    Erkek

Ben, sporsuz diyetlere ölüm diyeti diyorum çünkü sporsuz diyetleri ömrünüzün sonuna kadar devam ettirmeniz lazım. Eğer devam ettirmez, "tamam kilo verdim" deyip bırakırsanız fazlasını geri alıyorsunuz. Şok diyetler bilmem karnıbahar suyu, tavuk suyu boş işler. 

Önemli faktör, protein + karbonhidrat + az da yağ ile beslenebilmek.. günlük kalori ihtiyacının -500 kalori altında yemek yemek.. Bi de önemlisi, spor yapmak. 

ne diyon?
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MUBARIZ
    TorNaVida
    TorNaVida's avatar
    Erkek
    Daniel-Koo bunu yazdı

Ben, sporsuz diyetlere ölüm diyeti diyorum çünkü sporsuz diyetleri ömrünüzün sonuna kadar devam ettirmeniz lazım. Eğer devam ettirmez, "tamam kilo verdim" deyip bırakırsanız fazlasını geri alıyorsunuz. Şok diyetler bilmem karnıbahar suyu, tavuk suyu boş işler. 

Önemli faktör, protein + karbonhidrat + az da yağ ile beslenebilmek.. günlük kalori ihtiyacının -500 kalori altında yemek yemek.. Bi de önemlisi, spor yapmak. 

Bu arkadasa kesinlikle katiliyorum bunlari yapipta ben zayiflamiyorum diyen kisi ya yanlis yapiyodur yada yalan soyluyodur.

Yaklasik 3 ay icinde duzensiz kardiyo ve spor yaptim ama yediklerime kesinlikle dikkat ettim kalori hesabi ise belli bi sureden sonra alisiyodun  yediklerinin ortalama segerini biliyosun mart ortasindan bu yana 87 kilodan 76 kiloya dustum ve biraz saldim duzenli devam etseydim eminim 70 kadar duserdim.

Kalori hesabi + spor kesin sonuc

47 ermeni köpeğini tek başına geberten KAHRAMAN TÜRK ŞEHİTİ MÜBARİZ İBRAHİMOV.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Daniel-Koo
    Daniel-Koo's avatar
    Erkek
    TorNaVida bunu yazdı
    Daniel-Koo bunu yazdı

Bu arkadasa kesinlikle katiliyorum bunlari yapipta ben zayiflamiyorum diyen kisi ya yanlis yapiyodur yada yalan soyluyodur.

Yaklasik 3 ay icinde duzensiz kardiyo ve spor yaptim ama yediklerime kesinlikle dikkat ettim kalori hesabi ise belli bi sureden sonra alisiyodun  yediklerinin ortalama segerini biliyosun mart ortasindan bu yana 87 kilodan 76 kiloya dustum ve biraz saldim duzenli devam etseydim eminim 70 kadar duserdim.

Kalori hesabi + spor kesin sonuc

Dediğin gibi yapıyorum. Kardiyo ve Ağırlık antrenmanları. 

Yaklaşık 25 gün oldu 5 kilo verdim. Seninki 3 aya göre az olmuş onuda sporun düzensizliğine varsayıyorum. :D 

Daniel-Koo tarafından 16/May/15 12:57 tarihinde düzenlenmiştir

ne diyon?
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    adsizcengaver
    adsizcengaver's avatar
    Erkek

Kilo vermek istiyorsan beslenme için sadece şunu öneririm: Glisemik indeksi düşük olan gıdalar tercih et. Aynı zamanda kan şekeri ile alakalı bir şey...

"Algısız kavramlar boş, kavramsız algılar kördür."
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    bugrahan45
    bugrahan45's avatar
    Erkek

2 ay önce 91 kilodaydım şu an 79 kiloyum.

uyguladığım program.

sabahları 1 adet kaynamış yumurta. iki kibrit kutusu kadar tuzsuz lor. 

ara öğün 2 adet ceviz. yarım avuç çekirdekli kuru üzüm.

öğlenleri herhangi bir çorba 1 dilim ekmek. genelde kelle paça veya mercimek.

ara öğün 2 adet ceviz yarım avuç çekirdekli kuru üzüm.

akşamlarıda evde ne varsa 1 dilim ekmek ile.

şekirdekli kuru üzümü şeker ve çikolata krizini atlatmak için kullanıyorum. cevizde bu şekeri farklı şekle sokuyormuş biryerde okumuştum. ikisi bi arada enerji ihtiyacımı karşılıyor.

büroda arada spor yapmaya çalışıyorum artık ne kadar olursa.

hedef 75.

bugrahan45 tarafından 16/May/15 16:06 tarihinde düzenlenmiştir

.
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Daniel-Koo
    Daniel-Koo's avatar
    Erkek
    bugrahan45 bunu yazdı

2 ayda 91 kilodaydım şu an 79 kiloyum.

uyguladığım program.

sabahları 1 adet kaynamış yumurta. iki kibrit kutusu kadar tuzsuz lor. 

ara öğün 2 adet ceviz. yarım avuç çekirdekli kuru üzüm.

öğlenleri herhangi bir çorba 1 dilim ekmek. genelde kelle paça veya mercimek.

ara öğün 2 adet ceviz yarım avuç çekirdekli kuru üzüm.

akşamlarıda evde ne varsa 1 dilim ekmek ile.

kuru üzüm şeker ve çikolata krizini atlatmak için kullanıyorum. cevizde bu şekeri farklı şekle sokuyormuş biryerde okumuştum. ikisi bi arada enerji ihtiyacımı karşılıyor.

büroda arada spor yapmaya çalışıyorum artık ne kadar olursa.

hedef 75.

Hocam protein alımın az gibi. Çok hızlı vermişsin, bak sorun olmasın. :D 

Öğlen yemeklerine tavuk ve balık katmaya özen göster. Sabahları da 2 yumurta ye :) Yetişkin biri en az 2 yumurta yemeli. 

ne diyon?
Toplam Hit: 2494 Toplam Mesaj: 25