Mac Hakkında Yararlı Bilgiler

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ayro
    Ayro's avatar
    Erkek

Bir benzerini linux için açmıştım mac içinde ekleyelim.UFak taktikleri falna yazrız.Öncelikle

--

Yeni başlayanlara ;

http://www.sihirlielma.com/yeni-baslayanlar-icin-mac/

http://turkmac.com/forum/index.php?topic=5655.0

--

kext yükleme : kextler biraz problemli gibi olabilirler.PEki ne bu kextler ? 

Mac os için sürücü kütüphaneleri diyebilriz.

/System/Library/Extension 

klasörünün içindedir.USb çalışmıyordu bende VoodooPs2Controller kurdum.3 yolla yapabilirsiniz bunları ; bir kurulum dosyası varsa onunla (pkg)

2- kextleri indirip kext utilty yada kext helper gibi programlarla (osx86tools var o biraz daha kapsamlı)

yada 3. olarak elle.Dediğim klasörlere kextleri kopyalıyoruz yada atıyoruz, şifre soruyor ve şifreyi girip hallediyoruz.Daha sonra dock barda application kısmından utilites kısmına ordan disk utulity kısmına girin.

Diskinizin olduğu bölüm vardır.Orayı seçip repair permissions gibi birşey var ona tıklayıp bekleyin ve tekrar açın.Bazıları açarken seçeneklerden -f -v yapın dedi.Ben yaptım fakat dondu.Tekra başlattım herşey günlük güneşlikti.Dondu dediğim amvi ekran geldi kaldı.Yapmaya gerek varmı bilmiyorum ama bir denersiniz

----

program kurulumu:

genelde direkt dosyalarını bulabilrisiniz.MEsela chrome yada firefox'a gidip indirdiniz.KEndisi çalışmazsa soldan indirilenler kısmından bakıp çalıştırın.Ve simge ile Applications klasörü görünür ve ok vardır.Tek yapmanız gereken o simgeyi klasöre sürüklemek.Ve programınız kuruldu.Sonra applications kısmından istersneiz dock bar'a sürükleyebilirsiniz.

download manager: maalesef düzgün bir download manager yok.Bizde ne yapıyoruz ? firefox'u indirip (ki idnirmek kolay, kurmak daha kolay ) firefox'u idnirdikten sonra down them all eklentisi ile işinizi halledebilirsiniz.

Yarın yolculuğum var o yüzden detaylı yazamayacağım.Okul başlıyor malum.Eğer yazan olmazsa , eklemeler yapıcam.MSn için hangisi, editör için hangisi.Güzel bir konu olması dileği ile :)

özendirici resim (şaka maka çok güzel, koyu linuxçu biri olarak açık kaynakl ve özgür yazılıma rağmen mac tasarımını takdir ettim ve beğendim);

http://i52.tinypic.com/9qgsaq.png

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    lordvader89
    lordvader89's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Mac için Excell var mı elinizde?

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    guru
    guru's avatar
    Erkek

apple iwork'unu kullanabilirsin

http://thepiratebay.org/search/iwork/0/99/0

vazgecmem microsoft yapmis olsun diyosan

http://thepiratebay.org/search/office/0/99/302

..
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    halogen
    halogen's avatar
    Erkek

mac ile konuların dahada artmasını umuyorum. eline sağlık zumsuk

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ayro
    Ayro's avatar
    Erkek

iatkos ile bazı ufak problemler vardı onları yazmak istedim ;

öncelikle kextleri yükledik falan filan.FAkat kendi girişi var belli süre bekliyorsun.Eğer seçenek ile girmek istiyorsan enter'a basıyorsun.Hehe o seçenek girişinde genellikle kextler falan darma duman oluyor.

Ubuntu yükledim grub geldi ve alttan seçtim.O yüzden kextler çalışmıyor şimdi.Biraz karman çorman iş var.Problemli olabilir.

Fakat tamamen mac yada tamamen linux kurup sanal makinalar yardımı ile diğer işletim sistemlerini içinde barındırabilirsiniz.Bir türlü virtualbox için mac oturtamadım.Düzgününü bulursam tamamen geçiş yapıcam.MAc'i lisanslı kullanmak mantıklı olacak sanırım.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ayro
    Ayro's avatar
    Erkek

Öncelikle bende yeni geçtim, şu an düzenliyorum (tekra tekrar uğraştım ama düzgün kuruldu iatkos)

kullandıklarımı yazmak isterim

tarayıcı - chrome

video oynatıcısı - VLC Player

resim düzenleme - GİMP 

mail istemcisi - üstünde gelen

twitter istemcisi - tweetie (bulursunuz mac için)

localhost server - MAMP (kolay e güzel)

Dosya düzenleme aracı - Espresso var fakat o deneme sürümü veriyormuş.Şimdi aptana studio indiriyorum olmadı netbeans..Oda olmadı MacVim var kral gibi. 

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Espo
    Espo's avatar
    Erkek

1 tane hdd im gitti. hala kuramadım bu mereti. en azından 20 kez format atıp 5 tane cd değiştirmişimdir.

Yeni bir iş, yeni bir aş, yeni bir hayat. Sil baştan başlamak gerek bazen modunda. Artık buralarda yokum :) Hepinizi seviyorum, muck.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ayro
    Ayro's avatar
    Erkek
    Gharzvog bunu yazdı:
    -----------------------------

1 tane hdd im gitti. hala kuramadım bu mereti. en azından 20 kez format atıp 5 tane cd değiştirmişimdir.

-----------------------------
    casper var, nvidia var herşey tamam
Toplam Hit: 1479 Toplam Mesaj: 8