folder Tahribat.com Forumları
linefolder Programlamaya Giriş
linefolder Programlama Hocamızın Söylediği Laf

Programlama Hocamızın Söylediği Laf

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    u235
    u235's avatar
    Erkek

Ben yazılım mühendisliği okuyorum ama nedense bizim bölüm Uygulamalı Matematik fakültesine bağlı.Bize programlama hocamız Javada program yazdırıyor daha yeniyiz ama adamın yazdırdığı programlar hep matematik üzerine.Karşı fakültedeki bilgisayar bölümünde adamlar hesap makinesi yazıyor bizde adam geometri problemi cözen sinus cosinus bulan program yazdırıyor.

Kısacası

Bende matematikden anlamadığım için matematiksel programları cok anlamıyorum.En sonunda patladım bizim hocaya dedim ki matematiksel mantık vardır ama matematiğin siz kendisini kullandırtıyorsunuz direk bize dedim o da bana dedi ki matematiğin zaten kendiside var.Bende dedim ne yani matematik bilmeyenden programcı olmaz mı?

O da bana

"arada öyle istisnalar var ama genel olarak matematik olmadan programlama koltuksuz arabaya benzer tam randıman alamazsın o yüzden temel matematik bilmen lazım" dedi.

Ben bu adamın olayını anlayamadım adam ya gerçekden cok iyi biliyor yada öğretmeyi bilmiyor veyahut programlamayı kendisi iyi bilmiyor.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SinusX
    SinusX's avatar
    Erkek

Doğru söylemiş matematik bilmeyen birisinin yaptığı yazılımlar pek verimli olmuyor. Şuan bildiğin kadarıyla düşünüyorsun ama büyük projelerde çok fazla matematik kullanılır

Si vis pacem para bellum.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Castaway
    Castaway's avatar
    Homo

Matematik bilmeden programlamadan randiman alamazsin. En basitinden algoritma. 

...
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Gizem
    sLeymN
    sLeymN's avatar
    Erkek
    hocam yolun yakınken uğraşmaya başla matematikle. Sayısal analiz, soyut matematik vs çok ama çok önemli şeyler. Ben mezun olacam ama hala eksik hissediyorum kendimi bu yüzden

Cehennemin dibine kadar yolum var daha.. || Nasılsa her yalnız kendine sürgündür Asmera unutma.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zeybekustasi
    zeybekustasi's avatar
    Erkek

Algoritma için matematik çok önemli kağıt üzerinde çok uğraştığımız oluyordu daha etkin nasıl yapabiliriz diye. Bir sürü işlemi kısaltmak için sayısal verileri kullandık.

https://www.youtube.com/watch?v=WC3-71NKwPw
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Allura
    Allura's avatar
    Erkek

ya gidip visual basic ile bile istedigin programı yaparsın istersen atomu böl ama o programın randımanlı çalışması için matematiksel denklemler lazım sana

1+1 = 2 işlemini almak için basit bir matematiksel denklemden yaralanıp 2 kod çalıstırıp sonucu almak varken 5000 satır kod çalıstırıp randıman alamadan 2 sonucunu almak gibi 

"
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    CEO
    CEO's avatar
    Erkek

matematik bilmeden tabikide programlama olmaz hacı.

Sonuçta herşey bir hesaplama olarak döndüğü için programlamada. 

Hea yaparsın yapmasına ama adamında dediği gibi matematiksiz bir programlama, koltuksuz arabaya benzer..

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ReyiZ
    ReyiZ's avatar
    Erkek

Hocam matematikten anlamiyorum demissiniz yazilim muh. nasil kazandiniz.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DrKill
    DrKill's avatar
    Erkek

Temel matematiksiz programlama hocanın dediği gibi koltuksuz arabaya benzer.

Bu imzayı her gördüğünüzde 4gb kotanızın 0,00000358559191226959228515625 azalmaktadır. Bilerek ve istenerek bu imza yapılmıştır. Amaç kotanızı sömürmektir
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    trampfd
    trampfd's avatar
    Erkek

Bırak programlamayı, sosyal hayatta da "öküz" sıfatından çıkamaz ki bir insan eğer "temel" matematiği bilmiyorsa..

O yüzden söz yanlış değil.

Ehl-i Byte
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    karakutu
    karakutu's avatar
    Erkek

sen en iyisi o bölümden ayrıl 

Mevzu derin | Papikolas Planet
Toplam Hit: 10423 Toplam Mesaj: 93