folder Tahribat.com Forumları
linefolder Bilim Teknik Teknoloji
linefolder Sensörler Hakkında Bilgi. Mühendis Ve Teknikerleri Alalım Buraya

Sensörler Hakkında Bilgi. Mühendis Ve Teknikerleri Alalım Buraya

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Nitrous
    Nitrous's avatar
    Erkek

Merhaba müridler,

bir proje var elimde bana öyle bir sensöz lazım ki

karşıdaki cismi tarıyacak 2 boyutlu olarak getirecek ekrana

ekrana gelen şekillerden hangisine doğru ilerlemesi gerektiğini söyleyeceğim o da gidecek mantık olarak bu. 

cisme olan uzaklığını da bilecek ve ona göre ileri o kadar hamle yapabilecek

ekrana gelen cismin  enini yani kalınlığını ölçebilecek bunlardan en büyüğüne ben seçim yapmasamda yönelecek bir nevi otomatik olarak tarayıp büyüğü bulup ona gidecek.

hedef cisimle sensör arası mesafe 2 3 metre falan olacak ve sağda solda etrafta uzakta bulunan diğer cisimleri taramayacak onlardan etkilenmeyecek yani bakıç açısında olan en yakın cisim topluluğunu tarayacak. 

mesela altta çizdiğim şaheserden anladığınız kadarıyla alt kısımda bulunanlar yakın üsttekiler uzak.

ben resmin en altına sola yerleştirdiğim zaman sensör gidip sol alttaki cisim topluluğunu tarayıp önüme koyacak ben seçeceğim yöneleceği noktayı ayrıca otomatik olduğu zamanda kendisi tarayıp en kalın olan yani en altta dik olarak duran bölümü bulacak ve o yöne yönelecek.

böyle bir teknoloji var var da mümkün mü nasıl bir sensör gerek ne şekilde programlanıyor vaktim çok öğrenirim ne yapmam gerektiği konusunda bir yerden yardım almam gerekiyor  o konuda yardımcı olun bana inşallah maşallah.

ha bunun üstesinden gelemezsem yani atom parçalamak gibi birşey derseniz o zaman bana şunun cevabını verin:)

şimdi bu cisimlerin üzerine bir hedef nokta belirlesem ve oraya sensörün algılayabileceği bir alıcı diyeyim artık onu yerleştirsem sensörde onu bulup bi göz kırpsa sonra yanına yanaşsa ha bu daha kolay galiba? bunun için ne yapmam gerek ne tür cihazlar ve teknolojiler kullanılıyor yardımlarınızı bekliyorum.Teşekkürler.

<< Nitrous@TahriBaT.com >>
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Nitrous
    Nitrous's avatar
    Erkek

la bari kolay gelsin deyin bakıp bakıp çıkıyonuz:)

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    iLLuMiNaTi
    iLLuMiNaTi's avatar
    Erkek

kolay gelsin :|

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Cradle-Of-Filth
    Cradle-Of-Filth's avatar
    Erkek
    Ben daha nedir anlamadim, yapacak olan einsteina basarilar

WELCOME TO THE INTERNET! -The men are men. -The women are usually men. -15 year old girls are FBI agents.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zone
    zone's avatar
    Erkek

konuyu gizleyeydin.. 

http://www.obitet.gazi.edu.tr/obitet/sensorler/algilayici.htm

vaktin bol madem bu dökümana bak ozmn derim

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    wert
    wert's avatar
    Erkek

Nitrous bunu yazdı:
    -----------------------------

bir proje var elimde bana öyle bir sensöz lazım ki

karşıdaki cismi tarıyacak 2 boyutlu olarak getirecek ekrana

ekrana gelen şekillerden hangisine doğru ilerlemesi gerektiğini söyleyeceğim o da gidecek mantık olarak bu. 

cisme olan uzaklığını da bilecek ve ona göre ileri o kadar hamle yapabilecek

ekrana gelen cismin  enini yani kalınlığını ölçebilecek bunlardan en büyüğüne ben seçim yapmasamda yönelecek bir nevi otomatik olarak tarayıp büyüğü bulup ona gidecek.

hedef cisimle sensör arası mesafe 2 3 metre falan olacak ve sağda solda etrafta uzakta bulunan diğer cisimleri taramayacak onlardan etkilenmeyecek yani bakıç açısında olan en yakın cisim topluluğunu tarayacak. 

mesela altta çizdiğim şaheserden anladığınız kadarıyla alt kısımda bulunanlar yakın üsttekiler uzak.

ben resmin en altına sola yerleştirdiğim zaman sensör gidip sol alttaki cisim topluluğunu tarayıp önüme koyacak ben seçeceğim yöneleceği noktayı ayrıca otomatik olduğu zamanda kendisi tarayıp en kalın olan yani en altta dik olarak duran bölümü bulacak ve o yöne yönelecek.

böyle bir teknoloji var var da mümkün mü nasıl bir sensör gerek ne şekilde programlanıyor vaktim çok öğrenirim ne yapmam gerektiği konusunda bir yerden yardım almam gerekiyor  o konuda yardımcı olun bana inşallah maşallah.

ha bunun üstesinden gelemezsem yani atom parçalamak gibi birşey derseniz o zaman bana şunun cevabını verin:)

şimdi bu cisimlerin üzerine bir hedef nokta belirlesem ve oraya sensörün algılayabileceği bir alıcı diyeyim artık onu yerleştirsem sensörde onu bulup bi göz kırpsa sonra yanına yanaşsa ha bu daha kolay galiba? bunun için ne yapmam gerek ne tür cihazlar ve teknolojiler kullanılıyor yardımlarınızı bekliyorum.Teşekkürler.

"bir proje var elimde bana öyle bir sensöz lazım ki

karşıdaki cismi tarıyacak 2 boyutlu olarak getirecek ekrana"

hacı biz bu sensöre günlük hayatta kamera diyoruz yav :|

uzaklık öğrenmek içinde şöyle bişey yapılabilir

cisimleri gördük ikisininde büyüklük değerlerini kaydettik(ekranın %20sini ve %30zunu dolduruyor gibi)

arabayı belli bir mesafe cisimlere kadar ilerlettik (atıyorum 1 metre fix)(artık gidicek diyince bir araba olduğunu düşünüyorum)

bu sefer gene cisimlerin büyüklük değerini alıp (ekranın %25i ve %40 dolduruyor gibi)

1 metrede nekadar büyüdüğünden açıdan tanjanttan falan filan uzaklık ve yükseklik değerini bulabilirsin gibi geliyor :D

bulamayabilirsinde kalem kağıtla çizip hangi değerleri bulabilirsin bakmak lazım

nesne ekranın sağındaysa sağa çevir

solundaysa sola çevir

ortadaysa düz git gibi komutlar :|

|sadece aptalların başarısı ders notu ile ölçülür|
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Nitrous
    Nitrous's avatar
    Erkek
    @zone Hocam çok sağolasın hatmedeyim şunu ben bi. Ayrıca sen yetkili bir abiye benziyorsun profesyonel destek olayı oluyor mu sizde:) @wert Hacım sùpersin yeni ufuklar açtın bende şimdi ben oraya kamera koyduğumu farzet arabanın tepesine kamera ekrana versin görüntüyü ben ekrandan mause yada parmağımla seçeyim gideceği noktayı oda bassın gitsin bunu nasıl yaparız acaba. Şöyle düşünün ama arabanın ucunda bir kol var o kol atıyorum kamerayla 2 elektrik direğini kesıyorum sağ tarafta olanın 3 metre yukarısını ekrandan işaretlıyorum araç gidıyor dırege koluda kaldırıyor 3 metreye bunu yapmam gerek sayın aynıştayınlar. Diğer iyidilekte bulunan arkadaşlara da teşekkürler.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zone
    zone's avatar
    Erkek

Nitrous bunu yazdı:
    @zone Hocam çok sağolasın hatmedeyim şunu ben bi. Ayrıca sen yetkili bir abiye benziyorsun profesyonel destek olayı oluyor mu sizde:)

ben sadece araştırmacı mühendisim o kadar hocam e-mail at son güncelleme tarihine bakim.. evet baktım 2011 haziran 13 diyor ama mailini alırsa cevap veriri yetkililere ulaşırsın ;) sen bilemediğin yerde sor basitten araştırayım ben bilmem bu teknik işleri ama ancak yol gösterme olarak ayarlarım

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Nitrous
    Nitrous's avatar
    Erkek
    anladım hocam sağolasın tekrardan otobüsteyim telefondan okuyorum şu an fena girmedim olaya haftaya asimoğlunun seri üretimine geçerim bu hizla.tamam rahatsız ederim beyin fırtınası amacıyla.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    habitrail
    habitrail's avatar
    Erkek

hocam en basitinden araca bir kamera, iki motor(actuator) koyarsın bağımsız olarak ve de bir uzaklık sensörü mesela ultrasonic sensör. çalışma mantığıda kamera bir nevi görüntü işleme yapar. belirli bir yazılımla cisimlere karşı duyarlı hale getirirsin. aracın iki tekerine bağlıyacağın 2 adet motorda aracın rahatca yol almasını ve yön değiştirmesini sağlar. mesela kamera cismi solda görür o zaman araç sağ motoru çalıştırır ve aracı yönlendirir sonrada iki motora birden güç verir. ardından ultrasonic sensör mesafe ölçümü yapar ve gerekli (kullanıcı tarafından tanımlanan mesafeye gelindiğinde durur yada başka bir işlem yapar işte...)

hocam kusura bakma bu vakitte anladığıma karşılık bu kadar yazdım sorun olursa yada daha açık yazarsan cevaplayabilirim:D:D

Düşünmeden öğrenmek vakit kaybıdır.
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Nitrous
    Nitrous's avatar
    Erkek
    teşekkürler hocam hedefi belirledikten sonrakı işlemler kafama yattı.daha ayrıntılı ve açıklayıcı anlatımı ilerleyen günlerde proje olgunlaşırken vereceğim şimdi ben bile ne istediğımı tam bılmıyorum karar aşamasındayim. Şimdi az çok birşeyler öğrendim en büyük pürüz kafamda kamerayla aldığım görüntüyü ekrana yansıttım elimdeki tablete mesela bu arayüzden hedef cismin hedef noktasının x ve y koordinatlarını girdim tabi uzakliğıda ultrasonik yada kızılötesi sensörle bulup o değeride ekranda gördüm. Ve dedimki robota birader 2 metre ilerde 30 cm sağda 50cm yukarda bir yer var seni oraya alalım dedim. Bunun yapılabilıtesi nedir hadi uzaklık bulunur git derim de bu sağ sol ve yüksekliği kameradan ekrana sayısal düzleme gecirebirmıyız bunun icın nasıl bir kamera ve arayüz lazımdır? Aradığım özellık yüz takıbı yapan webcamlarda bıle var aslında ordakı sistem nedir?

Toplam Hit: 2873 Toplam Mesaj: 23