folder Tahribat.com Forumları
linefolder Elektronik / Embedded / Mobil Cihazlar
linefolder ACİL Elektirk Devre Projesi Hakkında Yardım

ACİL Elektirk Devre Projesi Hakkında Yardım

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    inshadow_
    inshadow_'s avatar
    Erkek
    beyler bana ödev olarak şu verildi :

SCR(tristör),Triyak,Darlington transistör,Mosfet,IGBT,GTO,MCT gibi devre elemanlarından en az birini bulunduran ısı ,ışık ,hareket,devir vb. denetleyip 220v besleme ile çalışan en az 100 watt gücünde ve AVO metredışında özel bi ölçü düzeneği gerektirmeyn devre çizimi (güç elektroniği dersi) lazım

konuyla bilgisi olan ve yardım etmek isteyen arkadaşlar lütfen yazssın ....teşekkürler....
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    osman1571
    osman1571's avatar
    Erkek
    www.eproje.com
    bir bak
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cxa1191s
    cxa1191s's avatar
    Erkek

Önce söyliyim IGBT yi unut. acayip pahalı olabiliyorlar. Ayrıca senin devrede gerekte yok.

Yaptığın tarife göre aklıma gelen en basit şey fotosel röle yapman. Yani LDR ile ortam işığını algılayıp ışık azaldığında Triyak ile 220 veya 380 lik bir devreyi çalıştıran; en basitinden aydınlarma direklerindeki lambaları yakan bir devre olabilir. Başka kolay yol otomayik ısıtıcı yapabilirsin. Mesala akvaryumlarda kullanılan bağzı devreler varır. Akvaryum ısızı azalınca ısıtıcıyı çalışyırır. Isıyı NTC vya PTC ile algılar yine tristörle olmassa triakla ısıtıcıya enerji verirsin. Aslında bu ilem bimetal malzeme ile mekanik olarak yapılabilir ama elektronik ödevi olmasını istiyorsan söylediğim gibi yapabilirsin. Başka aklıma gelen sınır anahtarı yapabilirsin. asansörlerde kabinin duracağı yeri, otomatik kapılarda kapının kapalı ve açık durumunda bariyetin yerlerini vb kontrol etmek için kullanabilirsin. Liste uzun yani..

Not: bunu okuayn bazı arkadaşlar ohaa 2003 yılında yazılmış diyebilirler. Aktarılan sorun arama yapılırken sık kullanılmayan kelimeleri içeriyor. Arama yapanların cevapsız kalmasını istemedim. 

Ahanda adresim www.bdy.gen.tr
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    amele_2
    amele_2's avatar
    Erkek

cxa1191s hacı

takriben bi 4 sene geçmiş la konunun üstünden

ayıkmısın? 

Ardından yüz köpek havlamayan kurt, kurt sayılmaz..
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Asker
    Asker's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    :D:D:D:D:D::DD:D
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cxa1191s
    cxa1191s's avatar
    Erkek
    Yazımın sonunda belirttim zaten, biliyorum eski konu olduğunu. Yazıyı bir okusanız kim ayık kim sarhoş çıkacak ortaya

Ahanda adresim www.bdy.gen.tr
Toplam Hit: 1995 Toplam Mesaj: 6