folder Tahribat.com Forumları
linefolder Html - CSS - XML - JavaScript - Ajax
linefolder Açılır Listede Diğer Seçeneği Nasıl Yapılır?

Açılır Listede Diğer Seçeneği Nasıl Yapılır?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kofcu
    kofcu's avatar
    Erkek

merhaba arkadaşlar. bunu google'da "html custom input in dropdown" olarak aradım ama bulamadım.

örneğin araba markaları ile ilgili açılır listede "Ford" "BMW" "Renault" "Diğer" olacak. Diğere tıklayınca kullanıcı istediği veriyi girip gönderecek.

nasıl yapılır bu iş? aslında diğer optionı ekleyip onclick hide this show this şeklinde bir şey düşündüm.

yani "diğer"e tıklayınca açılır liste kaybolacak yerine bir text girişi gelecek fakat böyle olmamalı diye düşündüm hem de bazı sorunlar oluşturacak öyle olursa.

sorun 1. diğere tıklayınca açılır liste gidecek kullanıcı vazgeçip listeye bakmak istese bakamayacak. (tabi onun için de yazarız ayarlarız da gereksiz bir iş gibi)

sorun 2. diğere tıklayınca görünecek olan text girişinin id'si vesaire farklı olacak ondan dolayı girişler farklı olacak. (gerçi diğere bi değer atarım formun gideceği yerde eğer değer o değerse text girişine bak diyebilirim ama daha uygun bir yolu olabilir diye düşünüyorum...)(formu ajax ile gönderiyorum o yüzden id)

kendi çapımda sorunumu çözdüm gibi ama bence bu kadar uzun bir yol değildir ya eminim ki çok basit bir yolu vardır ben bilmiyorum....

varsa uygun ve kısa çözümünü bilen paylaşabilir mi?

cevaplar için teşekkür ederim...

ben de sevgiden yanayım...
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nurulmac11
    nurulmac11's avatar
    Erkek

seceneklere diger secenegini ekle, value olarak `-1` ver (kullanmayacagin bisey olsun)

jquery ekle sayfaya (diger konunu da gordum, niye eklemiyosun anlamiyorum)

sonra sununla change oldugunda value ya bak, eger -1 se comboboxu gizle text boxu gorunur yap : https://api.jquery.com/change/

sunucu tarafinda da comboboxa bak, degeri -1 se diger kutusundaki metni al degilse comboboxtaki degeri al

black implies white, self implies other, life implies death.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kofcu
    kofcu's avatar
    Erkek
    nurulmac11 bunu yazdı

seceneklere diger secenegini ekle, value olarak `-1` ver (kullanmayacagin bisey olsun)

jquery ekle sayfaya (diger konunu da gordum, niye eklemiyosun anlamiyorum)

sonra sununla change oldugunda value ya bak, eger -1 se comboboxu gizle text boxu gorunur yap : https://api.jquery.com/change/

sunucu tarafinda da comboboxa bak, degeri -1 se diger kutusundaki metni al degilse comboboxtaki degeri al

takıntı işte hocam :) şuan bir bilgim yok jQuery ile ilgili. en yakın uygun zamanda öğrenmeyi düşünüyorum aslında ama şimdilik bilmiyorum.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kofcu
    kofcu's avatar
    Erkek

eski konularımı kontrol ederken bu sorumu gördüm. çözdüm ben bu sorunu şu şekilde:

örnek html:

<div>
    <select name="secilen">
    <option value="a">a</option>
    <option value="b">b</option>
    <option value="c">c</option>
    <option onclick="newoption(this)">*new*</option>
    </select>
    </div>

<script>
    function newoption (self) {
        self.parentNode.parentNode.innerHTML = '<input type="text" name="secilen">';
    }
    </script>

kofcu tarafından 08/Ağu/16 20:27 tarihinde düzenlenmiştir

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    JerusaLem
    JerusaLem's avatar
    Savaş Madalyası Developer Madalyası Üstün Hizmet Madalyası Bilgi/Destek Madalyası
    Erkek
    kofcu bunu yazdı

eski konularımı kontrol ederken bu sorumu gördüm. çözdüm ben bu sorunu şu şekilde:

örnek html:

< name="secilen"> < value="a">a < value="b">b < value="c">c *new*
    // ';
    }
    // ]]>

olduda "diğer" seçeneğinden vazgeçti, sayfayı yenilemesi mi gerekiyor? :)

ey ulu TÜRK öğün, eşin yoktur altında göğün..!
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ozdemyr
    ozdemyr's avatar
    Erkek
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    iLLuMiNaTi
    iLLuMiNaTi's avatar
    Erkek

http://jsfiddle.net/9sM4d/18/

Toplam Hit: 802 Toplam Mesaj: 7
html dropdown