folder Tahribat.com Forumları
linefolder Network - İnternet
linefolder Adsl Modem Hakkında Yardım

Adsl Modem Hakkında Yardım

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    eyuperol
    eyuperol's avatar
    Erkek

Merhaba arkadaşlar. Ben 3. katta oturuyorum, kardeşim 1. katta oturuyor net e bendeki kablosuz modem aracılığıyla giriyor.

Modem, onun internet kullandığı odanın tam üst katında fakat modemin sinyalinin az gelmesinden şikayetçi.

Bundan dolayı cat5 kablo çekip interneti aşağı katta paylaştırmak istiyoruz.

Elimde iki modem var birisi Edimax AR7284WnA 150Mbps 4Port Wireless nLITE Adsl Modem (Şuan bunu kullanıyorum)  LİNK-edimax

diğeri kullanmadığım IM-300NX 300MBPS KABLOSUZ-N 4 PORT ADSL2+ MODEM LİNK-inca ( bu modem de kendisini arada resetliyor diye kaldırmıştım, bir kaç gündür yazılımını güncellemek için uğraştım ama başarılı olamadım da çalışıyor şuan)

Şimdi sizlere sormak istediğim iki soru var 

1) bu elimdeki iki modemin birisini gene yukarıda (benim yanımda)  koyup diğerini de aşağı kat a kablo ile götürdüğüm interneti dağıtmak için kullanabilirmiyim? modemlerin o özelliği varmı varsa bunu nasıl açarım, nasıl kullanabilirim?

2) eğer yukarıdaki modemlerin birisini birinci sorudaki dağıtma için kullanamazsam bana cat5 le gelen interneti kablosuz olarak dağıtabileceğim iyi bir modem önerisinde bulunabilir misiniz? özellik - fiyat ta önemli tabi :)

İnsanları ( küçük-büyük, yaşlı-genç, tanıdık-tanımadık, eşdost-sevgili vs vs ) sevin, saygınızı gösterin ama kesinlikle insanlara acımayın. Çünkü acıdığınız anda acınacak duruma düşüyorsunuz
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    rebellisch
    rebellisch's avatar
    Erkek

ben elimdeki modemi o şekilde kullandım bir süre. ama nasıl yaptığımı hatırlamıyorum. biri çıkar umarım bilen.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kafkafkaf
    kafkafkaf's avatar
    Erkek

Sorunun cevabı access point. Wriles daağıtımında daha sağlıklı bir yol bilmiyorum. Cat5 ile gelen veriyi kablosuz dağıtamazsın. Birde modemlerin dikey olarak sinyal dağıtımı daha güçsüz olur. modem ile pc arasında ayna kablo demir elektronik aletler bulunmamalı.

http://emorcraft.blogspot.com.tr/
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    BosphorusPasha
    BosphorusPasha's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

modemin markasına bağlı olarak wifi yi açıyorsun alette. (ikinci cihaz)

sonra dhcp yi devre dışı bırakıyorsun.

cat5-6 yı ayar yaptığın cihaza girersen aldığı interneti dhcp kapalı olduğu için yaymaya başlar wifi den. yani ap yapmış olursun cihazı. 

lakin şöyle bir problem var. dhcp yi kapattığın için ayarı yaptığın anda bir daha ap yaptığın yani 2. cihazın arayüzüne erişemeyeceksin. o yüzden wifi ayarlarını falan baştan yap en son dhcp yi kapat. 

ayarlara erişmek istersen aleti resetleyip baştan kurman gereklidir. 

bunlar ana hat olarak bu şekilde. lakin aletlerin arayüzlerini bilmediğim için şurdan şöyle burdan böyle yapman gerekli diemiyorum. 

Kolay gelsin :) 

İmzalar Kaldırılsın!!
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    rebellisch
    rebellisch's avatar
    Erkek
    BosphorusPasha bunu yazdı

modemin markasına bağlı olarak wifi yi açıyorsun alette. (ikinci cihaz)

sonra dhcp yi devre dışı bırakıyorsun.

cat5-6 yı ayar yaptığın cihaza girersen aldığı interneti dhcp kapalı olduğu için yaymaya başlar wifi den. yani ap yapmış olursun cihazı. 

lakin şöyle bir problem var. dhcp yi kapattığın için ayarı yaptığın anda bir daha ap yaptığın yani 2. cihazın arayüzüne erişemeyeceksin. o yüzden wifi ayarlarını falan baştan yap en son dhcp yi kapat. 

ayarlara erişmek istersen aleti resetleyip baştan kurman gereklidir. 

bunlar ana hat olarak bu şekilde. lakin aletlerin arayüzlerini bilmediğim için şurdan şöyle burdan böyle yapman gerekli diemiyorum. 

Kolay gelsin :) 

tam olarak böyleydi evet :)

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    eyuperol
    eyuperol's avatar
    Erkek

Bir haftadır mesaj yazma fırsatım olmadı bu konu ya. 

Bu konuyu açtıktan sonraki gün INCA marka modem sorun verdi ne yaptıysam kendine gelmedi arkadaşa sordum bazı modemlerde arayüzle alakalı sıkıntılar olduğunu dile getirdi.

Neyse bende internetten bu linkteki modemi aldım işimi hallettim. 

Bu inca marka modemde sorun yaşayıp ta çözüm bulabilen varsa önerilerinizi bekliyorum, çözüm bulamazsam çöpe atacağım çözüm varsa problemi çözüp kaldırayım olası modem yanma durumları için.

İnsanları ( küçük-büyük, yaşlı-genç, tanıdık-tanımadık, eşdost-sevgili vs vs ) sevin, saygınızı gösterin ama kesinlikle insanlara acımayın. Çünkü acıdığınız anda acınacak duruma düşüyorsunuz
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    eyuperol
    eyuperol's avatar
    Erkek

Bu arada cevap yazan arkadaşlara teşekkür ettim, hani modem sorun vermeden cevabı okudum tamam buradaki mesajlar benim işimi görmeme yardımcı olacak ayrı bir aparat a ödeme yapmayacağım dedim içimden ki modem gitti :)
    Ha birde modeme girilmiyor ve de üzerindeki dsl internet wps birde usb ışıkları sabit yanıyordu sorun olduğunda ama şuan (08-12-2016  19.18) tekrar bir denemek istedim normal çalışıyor içerisine girebiliyorum :)

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Speedyy
    Speedyy's avatar
    Erkek

Hocam bizim ev büyük, 

2 Pc'nin durduğu odada hattın çıktığı yerde de Airtes Air6271KN var. 

2 Pc'nin durduğu diğer odada yani evin bir ucun da da Airtes RT-205 var 

Evin bir ucundan diğer ucuna her iki modemin de gücü yetmiyordu 
    Ya access point alacaktım. Yada bu diğer modemi değerlendirecektim 

Eski olan modem Airtes RT-205'i access point olarak kullanayım dedim ve google amcaya 

https://forum.donanimhaber.com/m_39946838/tm.htm

Bu link'te ki abimizi resimsiz bir anlatım ile dinledim ve yaptım 

Şimdi evimde ki Airtes Air 6271KN modemden çıkan cat kablosu 
    Evin diğer ucunda ki Airtes RT-205 ( eski ve daha düşük kalite modem
    Bağlı, ve 

Her iki modemin de wifileri açık 
    Ana hat, Airtes Air 6271KN modeline, Bu modemden de çıkan cat kablosu 
    Eski Airtes RT-205 Modeline giriyor, Eski olan bu modem aldığı interneti Wifi ile dağıtıyor 
    Her iki modemden de çıkan wifi ile evin bir ucu internetli bir ucu internetli takılıyoruz 

Bilmem işine yarar mı ama 
    Bu da böyle bir anım :) 

Bu bir parodidir.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    eyuperol
    eyuperol's avatar
    Erkek
    Speedyy bunu yazdı

Hocam bizim ev büyük, 

2 Pc'nin durduğu odada hattın çıktığı yerde de Airtes Air6271KN var. 

2 Pc'nin durduğu diğer odada yani evin bir ucun da da Airtes RT-205 var 

Evin bir ucundan diğer ucuna her iki modemin de gücü yetmiyordu 
    Ya access point alacaktım. Yada bu diğer modemi değerlendirecektim 

Eski olan modem Airtes RT-205'i access point olarak kullanayım dedim ve google amcaya 

https://forum.donanimhaber.com/m_39946838/tm.htm

Bu link'te ki abimizi resimsiz bir anlatım ile dinledim ve yaptım 

Şimdi evimde ki Airtes Air 6271KN modemden çıkan cat kablosu 
    Evin diğer ucunda ki Airtes RT-205 ( eski ve daha düşük kalite modem
    Bağlı, ve 

Her iki modemin de wifileri açık 
    Ana hat, Airtes Air 6271KN modeline, Bu modemden de çıkan cat kablosu 
    Eski Airtes RT-205 Modeline giriyor, Eski olan bu modem aldığı interneti Wifi ile dağıtıyor 
    Her iki modemden de çıkan wifi ile evin bir ucu internetli bir ucu internetli takılıyoruz 

Bilmem işine yarar mı ama 
    Bu da böyle bir anım :) 

Sağol hocam birazdan bir deneyeyim kaybedecek birşeyim yok sonuçta :) 

Şu adımları isleyerek şunları yap diyebilecek birisi varsa modemin kullanım klavuzu burada 

Birde Eğer yazılımını güncelleme konusunda yardımcı olabilecek varsa çok makbule geçer, Modemi kapatıp açmaya korkuyorum çünkü kapatırsam sorun verecek diye :)