folder Tahribat.com Forumları
linefolder Gündem - Güncel Konular
linefolder Akkuyu Nükleer Santrali Hayırlı Olsun

Akkuyu Nükleer Santrali Hayırlı Olsun

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    emrah20
    emrah20's avatar
    Erkek
    Rüzgar tükenmez bir enerji kaynağı. Güneş tükenmez bir enerji kaynağı. Akar sularımız tükenmez bir enerji kaynağı. Onlarda tabii ki bazı riskler ve görüntü kirliliği gibi yan etkiler birliğinde getiriyor, ancak Atom'un çekirdeğinin parçalanması kadar riskli ve yan etkili değiller. Çeşitlilik ve düşük risk faktörü önceliğimiz olmalı. Yanlış mı düşünüyorum ?

Kendisini Hacker sanan zibidilerden değilim.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Metanet
    Metanet's avatar
    Erkek

Hocam enerji bir arzdir devlette vatandasin refahi icin bunu saglamakla yukumludur. Vatandasinda caga ayak uydurmasi icin elzemdir.
    Enerji uretimide teknolojiyle paralel bir sekilde gelisen bir sektordur, onceki caglarda odun, daha sonra komur daha sonra sivi
    yakitlar, gazlar diye gidip tekrar daha fazla birim hacimde enerji ureten kati yakitlara gecilmistir.
    Bundan 150 yil once petrol bilinmiyordu lakin enerji ihtiyaci gene karsilaniyordu ama teknolojide ona gore sekillenmisti, simdi petrol bitme
    zamanini 50-60 yil olarak hesapliyorlar, ona gore alternatif kaynak olarak gunes enerjisi, ruzgar enerjisi, biyoenerji vs. cikmaya basladi.
    Yani demek istedigim tam olarak bu teknolojiyle alakali bir durum bir kaynak biter baska bir kaynak baslar, uretim ona kayar,insanlar
    kullanimini ona gore ayarlar.

Neyse konumuza donelim,dunyada kullanilan hic bir yakit sinirsiz degildir, nukleer santralin kullandigi yakitinda
    herhangi bir dongude olmadigini biliyoruz ( Su,O2-CO2,Azot vs dongusu gibi)

Nukleer yakitlarin bitmez tukenmez bir kaynak olmadigini savunmuyorum anlayacagin, gelelim yakit rezervlerine;

DUNYA'DA
    2016 yili petrol rezervi      : 1706 milyar varil ( enerji.gov.tr )
    2016 yili komur rezervi     : 892 milyar ton ( WEC )
    2015 yili dogalgaz rezervi : 2019 trilyon m3 ( OPEC )
    2016 yili uranyum rezervi : 5,718 milyon ton ( OECD NEA&IEAE uranium 2011 resources production and demand )

Genel olarak komur uzerinden gidicem anlatmaya(ulkemizdede bulunan ve kullanilan bir yeralti kaynagi oldugundan) digerlerinide arastirip bulabilirsin istersen.

2016 yili sonu itibariyle ulkedeki komure dayali santral gucu 17316 MW'dir, bu toplam kurulu gucun %22,1 ine denk gelmekte, ve bunun %12,1 i yerli komurden %10'u ithal komurden saglanmakta. ( enerji.gov.tr )

TURKİYE'DE

2016 yili toplam komur rezervi : 26,76 milyar ton ( enerji.gov.tr )
    2017 yili toplam uranyum rezervi : 12614 ton ( MTA )

simdi bunlarin isiginda kaynaklarin arasindaki enerji potansiyellerini karsilastiralim;

1 kg U-235 izotopundan cikan enerji 1,3 milyon kg komurden cikan enerjiye esittir.( IAEA )

icler dislar ile dunyadaki komur ve uranyumun potansiyel enerji miktarini karsilastiralim ;

1 kg uranyum = 1,3 milyon kg komur
    x kg uranyum = 892000 milyon kg komur( dunyadaki toplam komur rezervi )

X~= 686 ton Uranyum ( Dunyadaki toplam uranyum rezervi : 5,718 milyon ton )
    Yani 686 ton uranyumun ortaya cikardigi enerji = Dunyadaki butun komur rezervlerinin cikardigi enerjiye esittir.

Ulkemizdeki durum icin ;
    26,76 milyar ton komurun enerjisi icin ; 20,5 ton uranyum. ( Ulkedeki rezerv : 12614 ton )

Ayrica MWH basina salinan CO2 degerleri icin ( IEA );

Nukleer santral : 25 KG
    Komur santrali : 850 KG

Bunlarin disinda birim enerjide atik madde miktarlari ;

1 kg nukleer yakit icin 300bin kg komur atigi
    1 m3 nukleer yakit icin 75milyon m3 komur atigi olusmaktadir.

Bu bilgiler isiginda bir seyler kafanda olusur umarim.

Benim enerji gorusum ise tamamen dogal kaynaklara yonelmek, dogaya en en en az sekilde zarar verecek kaynaklardan uretim saglanmasi. Ama dunya benden ibaret degil, dedigim gibi bu bir arz ve devletlerde bunu saglamakta yukumlu.

Daha yazmaya devam edecektim, lakin su yorumunu gordukten sonra daha bisey yazmaya gerek kalmadigini dusundum devam etmedim.

oinomaos bunu yazdı

Bugünkü akkuyu sorum şudur gençler cevap aranıyor?

Akkuyu 25 yıl rusya tarafından işletilecek. Size bir komplo teorisi yazıyorum.

Ek bilgi hava savunma sistemlerimiz için uzun kavgalar sonucu rusyadan s400 leri alma sözleşmesi imzalandı.

Şimdi rusya ile herhangi bir sebeple abd savaşa girdi ve rusya dediki Türkiye sende bize destek at.

Bizde atmazsak nolur dedik?

Şimdi burada rusya santral işletme mühendisleri dahil herkesi çekti bizim mal değneği gibi kaldı santral zira daha eğitilmiş adamlarımız falan yok ortada.

hoop tertemiz bir bomba ülkemiz için. işletemezsen patlayacak bir bomba mis gibi güney kıyısını komple 100 yıllık boşaltacak kadar güzel bir bomba.

Evet çok uç bir düşünün istedim.

Metanet tarafından 12/Nis/18 00:16 tarihinde düzenlenmiştir

Burda cok felsefi bir yazi yazdigini dusun , ne sen yorul ne de ben yorulayım.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kaan
    Kaan's avatar
    Erkek
    oinomaos bunu yazdı
    Kaan bunu yazdı
    oinomaos bunu yazdı
    Kaan bunu yazdı

Baraj istemeyiz, termik santral istemeyiz, nükleer istemeyiz. 

Babamizin tarlasinda mi yetişiyor amk bu elektrik. 

Diktatorlerin amk ama bu nükleer işi doğru bir adım oldu. Nukleerle rüzgar enerjisini, güneş enerjisini karsilastiracak arkadaşlar bi siktirip gitsin lütfen. 

Çapsız, sığ ve bilgisiz fikrin için teşekkür ederim. Tam bir kahve kültürü örneği. "Napalım yani"cilik "Petrol vardı biz mi içtik" "Onu yapmayakta napak"çılık.

2 sikindirik örnekle koca fikir çökertmeyle yönetiliyor ülke. Çapsız adamların yapabileceği bu zira biliyor karşındakinin düşünmeyeceğini. Böyle sığ laflarla bir anda malı sığırı arkasına alabiliyor çünkü.

Böyle yorum yapacağına az daha akıllı davranıp desene alternatif öneriniz nedir? diye yok ama mümkün değil çünkü onu sorduğunda biliyorsun ki cevabı alacaksın.

Soramazsın o soruları sorma bir siktir git sadece.

Gerçekten merak ettim şimdi "alternatif enerji kaynaklarını".

Nükleer, termik, hidroelektrik,rüzgar, güneş. başka neler varmış?

Bizi aydınlatır mısın çook yüksek bilgilerinle.

Ee anlamadım şimdi neyi soruyorsun? Benim de bildiğim iki tane daha var(Biyokütle enerjisi, Dalga enerjisi)

Benim amacım şu. Nükleer boktur elimizi sürmeyelim değil. Nükleerle elektrik üretmek büyük risktir. Sonuçları ortadadır. 

Nükleer enerji reklamı yapıldığı gibi milli ve yerli olmayacak. Karlılığı tartışılır durum. Kaynak erişimi (zenginleştirilmiş uranyum) elimizde olan bir şey değil.

E niye nükleer en iyisi en güzeli en sonsuzu diye satmaya çalışıyorsunuz?

Çok güvenli en karlı diye itelemeye çalışıyorsunuz?

Benim derdim bu yalanlar, salak yerine koymalar ve mal gibi peşinde koşarak nükleeri savunanlar.

Her soruya uzun uzun açıklamalarla cevap veriyorum ama nükleer elektrik savunucusu adamlar "bunu yapmayakta napak", "millet yapınca birşey yok biz yapınca vıdı vıdı", "reyise karşı olmak için vıdı vıdı", "zaten herşeye mualifsiniz vıdı"

Kaldıramıyorum işte bunları. O ağzını siktiklerimin bok dolu ağızlarıyla düşünmeden ezberden çapsız çapsız bana laf atmalarını kaldıramıyorum. Verdiğim her cevabı da altını doldurmadan vermiyorum.

Şimdi tekrar soruyorum sen ne soruyorsun? Amacın ne?

Uzun uzun tartışmak isterdim ama diğer postlarını da görünce fikrimi değiştirdim.

Ben nükleeri veriminden ve oturmuş bir teknoloji olduğu için savunuyorum. Diğer saydığın da her haltı biliyor, mühendis olarak yaklaşıyorum.

Bi doktora görün hocam sen, kavram karmaşası yaşıyorsun.

Geçmiş olsun.

Benim hiçbir şey umrumda değil..
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DaSpOnGe
    DaSpOnGe's avatar
    Erkek

Berat albayrak ın doğal enerji kaynaklarına yönelik hiç bir adımı yoksa aksine kömür termik santral vs gibi yatırımlara öncelik tanıyor.

arkadaşım bir italyan firmasında rüzgar güneş sistemleri yapıyorlardı kurulum vs dahil

ancak baktı italyanlar durum olacak gibi değil kapadılar dükkanı türkiyede

You think you've travelled far and never seen the stars :)))
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    oinomaos
    oinomaos's avatar
    Erkek
    Metanet bunu yazdı

Hocam enerji bir arzdir devlette vatandasin refahi icin bunu saglamakla yukumludur. Vatandasinda caga ayak uydurmasi icin elzemdir.
    Enerji uretimide teknolojiyle paralel bir sekilde gelisen bir sektordur, onceki caglarda odun, daha sonra komur daha sonra sivi
    yakitlar, gazlar diye gidip tekrar daha fazla birim hacimde enerji ureten kati yakitlara gecilmistir.
    Bundan 150 yil once petrol bilinmiyordu lakin enerji ihtiyaci gene karsilaniyordu ama teknolojide ona gore sekillenmisti, simdi petrol bitme
    zamanini 50-60 yil olarak hesapliyorlar, ona gore alternatif kaynak olarak gunes enerjisi, ruzgar enerjisi, biyoenerji vs. cikmaya basladi.
    Yani demek istedigim tam olarak bu teknolojiyle alakali bir durum bir kaynak biter baska bir kaynak baslar, uretim ona kayar,insanlar
    kullanimini ona gore ayarlar.

Neyse konumuza donelim,dunyada kullanilan hic bir yakit sinirsiz degildir, nukleer santralin kullandigi yakitinda
    herhangi bir dongude olmadigini biliyoruz ( Su,O2-CO2,Azot vs dongusu gibi)

Nukleer yakitlarin bitmez tukenmez bir kaynak olmadigini savunmuyorum anlayacagin, gelelim yakit rezervlerine;

DUNYA'DA
    2016 yili petrol rezervi      : 1706 milyar varil ( enerji.gov.tr )
    2016 yili komur rezervi     : 892 milyar ton ( WEC )
    2015 yili dogalgaz rezervi : 2019 trilyon m3 ( OPEC )
    2016 yili uranyum rezervi : 5,718 milyon ton ( OECD NEA&IEAE uranium 2011 resources production and demand )

Genel olarak komur uzerinden gidicem anlatmaya(ulkemizdede bulunan ve kullanilan bir yeralti kaynagi oldugundan) digerlerinide arastirip bulabilirsin istersen.

2016 yili sonu itibariyle ulkedeki komure dayali santral gucu 17316 MW'dir, bu toplam kurulu gucun %22,1 ine denk gelmekte, ve bunun %12,1 i yerli komurden %10'u ithal komurden saglanmakta. ( enerji.gov.tr )

TURKİYE'DE

2016 yili toplam komur rezervi : 26,76 milyar ton ( enerji.gov.tr )
    2017 yili toplam uranyum rezervi : 12614 ton ( MTA )

simdi bunlarin isiginda kaynaklarin arasindaki enerji potansiyellerini karsilastiralim;

1 kg U-235 izotopundan cikan enerji 1,3 milyon kg komurden cikan enerjiye esittir.( IAEA )

icler dislar ile dunyadaki komur ve uranyumun potansiyel enerji miktarini karsilastiralim ;

1 kg uranyum = 1,3 milyon kg komur
    x kg uranyum = 892000 milyon kg komur( dunyadaki toplam komur rezervi )

X~= 686 ton Uranyum ( Dunyadaki toplam uranyum rezervi : 5,718 milyon ton )
    Yani 686 ton uranyumun ortaya cikardigi enerji = Dunyadaki butun komur rezervlerinin cikardigi enerjiye esittir.

Ulkemizdeki durum icin ;
    26,76 milyar ton komurun enerjisi icin ; 20,5 ton uranyum. ( Ulkedeki rezerv : 12614 ton )

Ayrica MWH basina salinan CO2 degerleri icin ( IEA );

Nukleer santral : 25 KG
    Komur santrali : 850 KG

Bunlarin disinda birim enerjide atik madde miktarlari ;

1 kg nukleer yakit icin 300bin kg komur atigi
    1 m3 nukleer yakit icin 75milyon m3 komur atigi olusmaktadir.

Bu bilgiler isiginda bir seyler kafanda olusur umarim.

Benim enerji gorusum ise tamamen dogal kaynaklara yonelmek, dogaya en en en az sekilde zarar verecek kaynaklardan uretim saglanmasi. Ama dunya benden ibaret degil, dedigim gibi bu bir arz ve devletlerde bunu saglamakta yukumlu.

Daha yazmaya devam edecektim, lakin su yorumunu gordukten sonra daha bisey yazmaya gerek kalmadigini dusundum devam etmedim.

oinomaos bunu yazdı

Bugünkü akkuyu sorum şudur gençler cevap aranıyor?

Akkuyu 25 yıl rusya tarafından işletilecek. Size bir komplo teorisi yazıyorum.

Ek bilgi hava savunma sistemlerimiz için uzun kavgalar sonucu rusyadan s400 leri alma sözleşmesi imzalandı.

Şimdi rusya ile herhangi bir sebeple abd savaşa girdi ve rusya dediki Türkiye sende bize destek at.

Bizde atmazsak nolur dedik?

Şimdi burada rusya santral işletme mühendisleri dahil herkesi çekti bizim mal değneği gibi kaldı santral zira daha eğitilmiş adamlarımız falan yok ortada.

hoop tertemiz bir bomba ülkemiz için. işletemezsen patlayacak bir bomba mis gibi güney kıyısını komple 100 yıllık boşaltacak kadar güzel bir bomba.

Evet çok uç bir düşünün istedim.

Evet istediğim kıvama geliyor konu.

Öküz gibi "nükleeri herkeşler kullanıyor biz niye kullanmıyoz yae" dan buralara gelmek güzel. Oldukça güzel bir içler dışlar çarpımıyla gelmişsin ve uranyumdan enerjinin kazançlarını hesaplamışsın.

Evet bende tam olarak bunu diyorum. Kendi rezervlerimizle ürettiğimiz ve kendi yönetimimizde olan bir santralle neden olmasın.

Ama tekrar söylüyorum başkasının kaynakları başkasının yönetimi olan bir santral yanlış adım bizim için.

Sert yazıyosun diye bir ton eleştiri geliyor diye azcık geyikli komplo teorisi yazdım hemen bişey demiyorum kıvamına getirmişsin. Bu biraz ayıp oluyor.

Zira sayfalarla yazdım yazıdan sadece bunu alıntılaman tam bir Türkiye habercilik örneğidir.

Anıl
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mycity
    Mycity's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Çok net bişey söyleyecem anlayan anlar başka hiç bişey yazmıycam bu konuda.

Bu santral anlaşmasının tek sebebi rusya türkiye suriye ilişkisi türkiyenin amerika dışında güçlü bir ülkeyi arkasına alması gerekiyordu bu durumda bundan ibaret..

Bazıları sadece konuşur bazıları ise hayalleri ile dünya'ya yön verir.. Mycity
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    oinomaos
    oinomaos's avatar
    Erkek
    Kaan bunu yazdı
    oinomaos bunu yazdı
    Kaan bunu yazdı
    oinomaos bunu yazdı
    Kaan bunu yazdı

Baraj istemeyiz, termik santral istemeyiz, nükleer istemeyiz. 

Babamizin tarlasinda mi yetişiyor amk bu elektrik. 

Diktatorlerin amk ama bu nükleer işi doğru bir adım oldu. Nukleerle rüzgar enerjisini, güneş enerjisini karsilastiracak arkadaşlar bi siktirip gitsin lütfen. 

Çapsız, sığ ve bilgisiz fikrin için teşekkür ederim. Tam bir kahve kültürü örneği. "Napalım yani"cilik "Petrol vardı biz mi içtik" "Onu yapmayakta napak"çılık.

2 sikindirik örnekle koca fikir çökertmeyle yönetiliyor ülke. Çapsız adamların yapabileceği bu zira biliyor karşındakinin düşünmeyeceğini. Böyle sığ laflarla bir anda malı sığırı arkasına alabiliyor çünkü.

Böyle yorum yapacağına az daha akıllı davranıp desene alternatif öneriniz nedir? diye yok ama mümkün değil çünkü onu sorduğunda biliyorsun ki cevabı alacaksın.

Soramazsın o soruları sorma bir siktir git sadece.

Gerçekten merak ettim şimdi "alternatif enerji kaynaklarını".

Nükleer, termik, hidroelektrik,rüzgar, güneş. başka neler varmış?

Bizi aydınlatır mısın çook yüksek bilgilerinle.

Ee anlamadım şimdi neyi soruyorsun? Benim de bildiğim iki tane daha var(Biyokütle enerjisi, Dalga enerjisi)

Benim amacım şu. Nükleer boktur elimizi sürmeyelim değil. Nükleerle elektrik üretmek büyük risktir. Sonuçları ortadadır. 

Nükleer enerji reklamı yapıldığı gibi milli ve yerli olmayacak. Karlılığı tartışılır durum. Kaynak erişimi (zenginleştirilmiş uranyum) elimizde olan bir şey değil.

E niye nükleer en iyisi en güzeli en sonsuzu diye satmaya çalışıyorsunuz?

Çok güvenli en karlı diye itelemeye çalışıyorsunuz?

Benim derdim bu yalanlar, salak yerine koymalar ve mal gibi peşinde koşarak nükleeri savunanlar.

Her soruya uzun uzun açıklamalarla cevap veriyorum ama nükleer elektrik savunucusu adamlar "bunu yapmayakta napak", "millet yapınca birşey yok biz yapınca vıdı vıdı", "reyise karşı olmak için vıdı vıdı", "zaten herşeye mualifsiniz vıdı"

Kaldıramıyorum işte bunları. O ağzını siktiklerimin bok dolu ağızlarıyla düşünmeden ezberden çapsız çapsız bana laf atmalarını kaldıramıyorum. Verdiğim her cevabı da altını doldurmadan vermiyorum.

Şimdi tekrar soruyorum sen ne soruyorsun? Amacın ne?

Uzun uzun tartışmak isterdim ama diğer postlarını da görünce fikrimi değiştirdim.

Ben nükleeri veriminden ve oturmuş bir teknoloji olduğu için savunuyorum. Diğer saydığın da her haltı biliyor, mühendis olarak yaklaşıyorum.

Bi doktora görün hocam sen, kavram karmaşası yaşıyorsun.

Geçmiş olsun.

Hiç öyle mühendislik tokuşturmayalım bende de var o kağıttan.

Kusura bakma ama uzun uzun tartışacak bir şeyin varsa buyur gel postlarımda açıklamalarım sebeplerim ortada neye karşı olduğumu yazmışım.

Üşenmemişim alternatifleri yazmışım eklemişim ama mal gibi alternatifleri savunmuyorum onlarında eksiklieri var zararları var demişim.

Yani anlamayanlara özet:

Akkuyu ya karşıyım (Akkuyu: Yabancı bağımlı kaynıklı yakıt, yabancı yönetimli tesis)

Nükleer e önce alternatiflerle yaklaşma düşüncesindeyim Rüzgar, Dalga, Güneş ancak onlarında çevreye zararlarının olduğunu biliyorum bu sebeple nükleerle karşılaştırılarak totalde kar zarar hesabı sonunda yapılacak bir üretimin destekçisiyim.

Son olarakta sınırlı kaynaklarla sınırsız tüketim karşılanamaz bu sebeple tüketim eğitimi ve yönetimi geliştirilmeli diyorum. Yani bu cümleyi yazdım daha önce ama anlamadınız açıklayayım gibi elektrikli sobayla ısınmak kadar geri zekalıca bir şey yok(kullananlara lafım yok olayın teknik tarafındayım)

elektriği üretmek için önce doğalgazı yakıp elektrik yapıyoruz (kayıplar felan zebil) sonra bu elektriği yakıp ısınıyoruz. Mallığı görebiliyor musunuz? Bu sebeple tüketim alışkanlıkları katı bir şekilde değiştirilmeli. (Kusura kalmayın tek örnek verdim azcık idare edin bununla lazımsa yazarım başka örnekler)

Yani @Kaan valla bırakmam gel yaz uzun uzun. Ben yazdım sende yaz olmaz öyle

Anıl
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    oinomaos
    oinomaos's avatar
    Erkek
    Mycity bunu yazdı

Çok net bişey söyleyecem anlayan anlar başka hiç bişey yazmıycam bu konuda.

Bu santral anlaşmasının tek sebebi rusya türkiye suriye ilişkisi türkiyenin amerika dışında güçlü bir ülkeyi arkasına alması gerekiyordu bu durumda bundan ibaret..

Bravo hacım. Tek neden olduğunu düşünmüyorum ama en temel sebeplerdendir.

Kimse bilmiyor denk gelmediği için ama S400 mevzusu var. Aylardır takip ediyorum defalarca şu konuşmalar yaşanıyor

AB diyor ki s400 bize risktir zira rusya nato da değil haliyle tüm natoya zarar verir bu güvenlik açığı olur.

TR diyor ki alternatif önerin

ABD diyor ki rusyadan s400 almayın amborgo gelir

Rusya diyor ki biz en iyisini yaptık buyrun siz koyun

TR diyor ki bilmiyorum ne yapsam AB versin bişeyler

ABD biz satalım diyor

o oluyor bu geliyor ortamlar geriliyor ama inanın hiç bir tane tv kanalı bu kavgaları yazmadı göstermedi.

Sonuç şansa bakın s400 imzaları atıldı 1 hafta geçmedi akkuyu temeli atıldı. tam denk geldi s400 imzasına. sorsan projelenmişti zaten o gün atılacaktı denecek. o s400 ler alınmasaydı bok atılırdı o temel.

Anıl
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tayga
    Tayga's avatar
    Erkek
    DaSpOnGe bunu yazdı

Berat albayrak ın doğal enerji kaynaklarına yönelik hiç bir adımı yoksa aksine kömür termik santral vs gibi yatırımlara öncelik tanıyor.

arkadaşım bir italyan firmasında rüzgar güneş sistemleri yapıyorlardı kurulum vs dahil

ancak baktı italyanlar durum olacak gibi değil kapadılar dükkanı türkiyede

Berat Reyizi gibi kafa tüketime çalışıyor üretimden anladıkları şey daha çok tüketmek için kaynak bulmak.Güneş rüzgar filan beleş onlara yaramaz para dönmez .)

Elektiriği bunlara beleş ver sana bir kuruş indirmezler aynı fiyattan devam .)

Toplam Hit: 13045 Toplam Mesaj: 148
türkiye akkuyu nükleer santral