Alanında İş Bulamayanlar +90

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek
    ComputerWolf bunu yazdı

Sorun su ki, muhendislik farkli bir sey programlama veya teknik eleman olmak farkli birsey. Ulkemizde muhendislik fakultelerinin kacinda muhendislik egitimi veriliyor o ayri bir soru. Ayrica muhendis olarak mezun olanlarin kaci muhendislik kapsaminda islerde calisiyorlar bu ayri bir soru. Muhendislik veya herhangi bir bolume giren ogrencilerin bolumu tamamlayip mezun olma orani neden ulkemizde bu kadar yuksek bu da apayri bir soru ! Son 10 yildir net sekilde herhangi bir bolume girip bolumu zorlugundan dolayi birakan ogrenci sayisi bir elin parmaklarini gecmez. Bolume gir oyle veya boyle mezun ediliyorsun. Kanirtarak mezun olunan donemler bitti malesef. Dogrusu ulkede yuksek egitimi gectim ilkogretimden liseye komple egitim bitik durumda.

Hocam Elazığ Fırat Üniversitesi böyle değil. 3-4 hoca dışında sınavından geçme notu almaya oynuyorsun.

Hele ki 2-3 hoca var. Eli öpülesi.

Adamdaki zihniyete bak.

A Firması geliyor diyor ki hocam sen alanında uzmansın (Gerçekten alanında uzman uzun yıllardır yurt dışı vs çok fazla işlerle meşgul piyasanın dibine inmiş.) bize danışmanlık yapar mısın diyor.

B Hocasıda diyor ki. Evet yaparım ama her yıl en az 20 öğrencimi A Firmasında staj yaptırmak zorundasın.

A Firması bunu kabul ediyor.

Hoca bize derste şunu söylüyor. (4. sınıf dersi bu ha) Öyle yan gelip yattınız belkide çoğu dersi bedavaya geçtiniz hocaya yalvarark. Ama bu adamlar bende takılacak 49 bile alsanız 1 puan eklemem kapıma gelmeyin kapıma gelirseniz 1 sene okulu uzatırsınız diyordu.

Nitekim Geçme oranı %10-15. Bende zor bela geçmiştim dersi. Bir çok kişi okulu uzattı. Fırattan senesinde mezun olan sayısı gerçekten çok azdır (Mühendislikten bahsediyorum.) Diğer üniversiteleri bilmiyorum ama bizim canımıza kastettiler yıllarca :D

Öyle dersler vardı ki. (2. sınıf dersi) Vizesine Finaline 700-800 öğrenci giriyordu. Alttan alanlar mı dersin. Okulu uzatanlar mı dersin. O Sene vermeye çalışanlar mı dersin.

Adam 3-4 tane dangalak burdan mezun olup gidip bu firmalardan bu okulun adını kirleteceğine. Hiç mezun olmasınalr diyordu. Ki haklıydı da. Bir çok kişi halen mezun değil. Benim sınıfımın gördüğüm kadarıyla mezun sayısı 7 maksimum 10. Geri kalanı okulu uzattı.

5 sene okuyorsun zaten ingilizce ile. Bir sene daha uzatıyorsun adama koyuyor :D Bende direkten dönmüştüm 1 tane ders vardı onu bütünlemede vermiştim 5-6 kişi verdi o sene o dersi. Gerisi tek derste falan vermiştir.

Fırat Makina ve Fırat Mekatronik mühendisliği Herkesin dilindedir. Çekmeyen bilmez :D Bizim bölüm gene iyiydi. Benim ev arkadaşım Mekatronik mühendisliği okuyordu bu dönem mezun oldu. Dönemin başında o döneme ait bütün derslere çalışmaya başlıyordu. Yalan söyleme demeyin kendileri bu forumda mürit :D Ama geçemiyordu :D Sorular öyle böyle değil yani. Adamı ağlatacak cinsten :) Sınavdan sonra yeni küfürler öğreniyordum arkadaşlardan :D

MhmdAlmz tarafından 03/Şub/20 08:25 tarihinde düzenlenmiştir

Andolsun kuşluk vaktine ve dindiği zaman o geceye ki, Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı! Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır. ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın! O, seni bir yetim iken barındırmadı mı? Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı? Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi? Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)! El açıp isteyeni de azarlama! Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hermes
    abdullahazad
    abdullahazad's avatar
    Erkek
    ComputerWolf bunu yazdı

Sorun su ki, muhendislik farkli bir sey programlama veya teknik eleman olmak farkli birsey. Ulkemizde muhendislik fakultelerinin kacinda muhendislik egitimi veriliyor o ayri bir soru. Ayrica muhendis olarak mezun olanlarin kaci muhendislik kapsaminda islerde calisiyorlar bu ayri bir soru. Muhendislik veya herhangi bir bolume giren ogrencilerin bolumu tamamlayip mezun olma orani neden ulkemizde bu kadar yuksek bu da apayri bir soru ! Son 10 yildir net sekilde herhangi bir bolume girip bolumu zorlugundan dolayi birakan ogrenci sayisi bir elin parmaklarini gecmez. Bolume gir oyle veya boyle mezun ediliyorsun. Kanirtarak mezun olunan donemler bitti malesef. Dogrusu ulkede yuksek egitimi gectim ilkogretimden liseye komple egitim bitik durumda.

ya bi kere sen kimsin de konusuyorsun compu?

sen fransada yasayan bur vatan hayinisin!!!!!111111

az insan çok huzur.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    İnce Memed
    ComputerWolf
    ComputerWolf's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

Mercedesle gelip köprülerden dombra eşliğinde geçip, helal olsun reyize ülkemiz çoh eyi, ehonomi uçuyor diyip paylaşacağım. 

Hep denedin. Hep yenildin. Olsun yine dene , yine yenil ama daha iyi yenil !
Toplam Hit: 6382 Toplam Mesaj: 44