folder Tahribat.com Forumları
linefolder Donanım & Driver
linefolder Aldığım Psu Takınca Ekrana Görüntü Gelmiyor

Aldığım Psu Takınca Ekrana Görüntü Gelmiyor

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Meliksah
    Meliksah's avatar
    Erkek

hacılar dün birinden 500wat highpower psu aldım. bendeki baya eskiydi 380w maximum felan.  8gb ddr2 ram var, q6600 işlemci, zotac 9600gt 256bit 1gb ekran kartı var.

eski psu varken 1 tane usb harddisk takınca 2.ye gücü yetmiyordu güç aşımı diyordu. bu 500lüğü taktım kasa komple açılıyor tüm fanları vs çalışıyor ama ekrana görüntü hiç gitmiyor. ekran kartında ek güç için yer yok. sonra çıkardım bunu tekrar eskisini taktım görüntü geliyor.

şimdi bu aldığım psu bozuk mudur yoksa bi uyumsuzluk felan mı var? uyumsuzluk varsa nasıl hallederiz. aldığım adam bende çalışıyor dedi alırken. şimdi herifin de günahını almayayım içinde toz bile yok psunun.

aa iyi olmuş lan. güncelleme yapayım imzaya bi ara :W
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    pesimistzombie
    pesimistzombie's avatar
    Erkek

psular garipleşmeye başladı çok sık görmeye başladım bu psu sorunlarını. aklıma ilk gelen anakarta takılan soketlerin tam mı? mesela cpu 6 pin istiyordur ama sen 4 pin takıyorsundur, anakart 24 pindir ama sen 20 pin takıyorsundur vs. bunları bir kontrol et. Ek oalrak yeni psuda muhtemelen extra gpu güç kablosu da vardır gpu güç kablosunu cpu zannederek takmış olabilirsin (gerçi yuvaya girmemesi lazım ama belli olmaz )

pesimistzombie tarafından 08/May/15 12:37 tarihinde düzenlenmiştir

:|
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    interfector
    interfector's avatar
    Homo

Aldığın psu sıfır değilse bozuk olabilir. Yeniyse yine bozuk olabilir başka bir cihazda test etmeye bak kısa zamanda.

Aldanma insanların samimiyetine, menfaatleri için gelirler vecde, vaad etmeseydi allah cenneti, ona bile etmezlerdi secde..
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Meliksah
    Meliksah's avatar
    Erkek
    pesimistzombie bunu yazdı

psular garipleşmeye başladı çok sık görmeye başladım bu psu sorunlarını. aklıma ilk gelen anakarta takılan soketlerin tam mı? mesela cpu 6 pin istiyordur ama sen 4 pin takıyorsundur, anakart 24 pindir ama sen 20 pin takıyorsundur vs. bunları bir kontrol et. Ek oalrak yeni psuda muhtemelen extra gpu güç kablosu da vardır gpu güç kablosunu cpu zannederek takmış olabilirsin (gerçi yuvaya girmemesi lazım ama belli olmaz )

hocam anakartın cpu için 6 pinli girişi var. eski psuda 4pinli soket vardı öyle takılıydı ve çalışıyordu. sonradan aldığım psunun 6 pinli soketini oraya denesem risk almış olur muyum.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    pesimistzombie
    pesimistzombie's avatar
    Erkek

Kablonun soketine bir bak üzerinde pcie yazıyorsa o gpu güç kablosudur onu hiç bir yere takma. Eğer üzerinde hiç bir şey yazmıyorsa diğer kablolarına da bir bak. Elinde 4 pinli bir kablo ve 6 pinli bir kablo olmak üzere 2 kablo varsa 4 pinli muhtemelen cpu içindir 6 pinli gpu içindir yine 6 pinliyi hiçbir yere takma. Zaten yuvalar ona göre tasarlanır istesende takamazsın. psunun markası modeli nedir?

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Meliksah
    Meliksah's avatar
    Erkek

highpower   HP-500-A12S

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    pesimistzombie
    pesimistzombie's avatar
    Erkek

1 tane 4 pin ve 1 tane 8pin cpu için kablo, 2 tane 6 pin gpu için kablo var gözüküyor psuda. 1 tane 4 pin olanı tak cpu kısmına. Bundan emin durumdaysan ve hala ekran gelmiyorsa pcye başka bir makinada psuyu test edin bozuk olabilir.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yunusdogan
    yunusdogan's avatar
    Erkek

bazı kabloları eksik takmış veyahut tam oturtamamış olabilirsin.. yada ramler statik yaptı yada anakart yandı tabi hepsi ihtimal

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nick6
    0x656e
    0x656e's avatar
    Erkek

Klasik bu sorun bendede vardı sıkıntı power kablomdaymış power kablosunu ne kadar değiştirsemde düzen tutmuyordu bende artık tornavidanın ucunu anakart daki pinlerin 2 sine birden dokundutturarak 1-2 saniye bekliyorum öyle açılıyor :)

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    BenEfsaneyim
    BenEfsaneyim's avatar
    Erkek
    Meliksah bunu yazdı

hocam anakartın cpu için 6 pinli girişi var. eski psuda 4pinli soket vardı öyle takılıydı ve çalışıyordu. sonradan aldığım psunun 6 pinli soketini oraya denesem risk almış olur muyum.

bak bende merak ettim bunu şimdi

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zalimadam
    zalimadam's avatar
    Erkek
    BenEfsaneyim bunu yazdı
    Meliksah bunu yazdı

bak bende merak ettim bunu şimdi

6 pinli girişler hem 4 hemde 6 lı soketlere uyacak şekilde üretiliyor.

tırnağı zaten biraz yanda olur. 4 lü olan yere 6 lı soketi zorlamadan takıp çalıştırabilirsin.

ama şöyle birşey var: 6 lı soketi cpu soketi zannetmiş te olabilirsin. genelde 6 lı soketler gpu için yapılır.

ama 6 lı olup 4 lü cpu soketine takılan soketletli psu da üretiliyor.

24 pinli anakartlara 20 pinli psu soketini taksanızda çalışır.

bu cpu ya giden ile +4 olan girişlerin elektriği aynı yerden gelmektedir. 6 pinli cpu lar ise yeni stanrda göre cpu için fazladan güç sağlamak içindir.

sonuç: 24 pinli bir anakrta 20 pinli soket taksan çalışır. 6 pinli cpu girişine 4 pinli psu girişi bağlasan yine çalışır.

Toplam Hit: 980 Toplam Mesaj: 11