folder Tahribat.com Forumları
linefolder Android - IOS Programlama
linefolder Android Studio - Dokunulduğunda Plaintext'i Yukarıya Kaydıran Kod Parçacığı ?

Android Studio - Dokunulduğunda Plaintext'i Yukarıya Kaydıran Kod Parçacığı ?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    banneduser
    banneduser's avatar
    Erkek

Merhaba hacılar konu başlıktaki gibi.

Yeni başlıyprum ve bunu ingilizce arattığımda sonuç bulamadım. Bilenler bana konuyu direk sunmayıp nasıl yapmam gerektiği yönünde bilgilendirebilir mi? Sonuçta öğrenmeye çalışıyorum.

Edit; Arama çubuğu yapacağım. kullanıcı tıkladığında veya birşey yazıp arattığında plaintextin yukarıya kayıp en üstte durmasını sağlayacağım, altta da arama sonuçları yer alacak.

Plaintext ilk başta tam ortada yer alacak.

banneduser tarafından 19/Kas/18 21:55 tarihinde düzenlenmiştir

ride or die..
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    manyaki
    manyaki's avatar
    Erkek

Hocam merhaba. Klavye açıldığında ekranın yukarı itilmesinden bahsediyorsunuz sanırım. AndroidManifest'te Activity taglerinin içine şunu eklerseniz düzelecektir.

android:windowSoftInputMode="ajustNothing"

manyaki tarafından 19/Kas/18 17:10 tarihinde düzenlenmiştir

since 2005 // tbt
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    banneduser
    banneduser's avatar
    Erkek

Yok hocam, arama çubuğu yapacağım. kullanıcı tıkladığında veya birşey yazıp arattığında textboxın yukarıya kayıp en üstte durmasını sağlayacağım, altta da arama sonuçları yer alacak.

Edit: Textbox ilk başta tam ortada yer alacak.

banneduser tarafından 19/Kas/18 21:44 tarihinde düzenlenmiştir

ride or die..
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek
    banneduser bunu yazdı

Yok hocam, arama çubuğu yapacağım. kullanıcı tıkladığında veya birşey yazıp arattığında textboxın yukarıya kayıp en üstte durmasını sağlayacağım, altta da arama sonuçları yer alacak.

Edit: Textbox ilk başta tam ortada yer alacak.

android:fitsSystemWindows="true"

Andolsun kuşluk vaktine ve dindiği zaman o geceye ki, Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı! Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır. ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın! O, seni bir yetim iken barındırmadı mı? Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı? Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi? Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)! El açıp isteyeni de azarlama! Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    banneduser
    banneduser's avatar
    Erkek

Eyw. Hocam yeni öğrendim adnroidde auto complete text view varmış. Dizi içeriğini aramaya göre sıralıyormuş. Merak ettiğim her bir klavyeye basışta açılan arama sonuçları beni farklı bir activity sayfasına yönlendirebilir mi? Bu farklı sayfaları dizi içinde nasıl yazabilirim?

ride or die..
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    manyaki
    manyaki's avatar
    Erkek
    banneduser bunu yazdı

Eyw. Hocam yeni öğrendim adnroidde auto complete text view varmış. Dizi içeriğini aramaya göre sıralıyormuş. Merak ettiğim her bir klavyeye basışta açılan arama sonuçları beni farklı bir activity sayfasına yönlendirebilir mi? Bu farklı sayfaları dizi içinde nasıl yazabilirim?

autocompleteTextView.addTextChangedListener(new TextWatcher()){

burada onTextChanged, afterTextChanged, beforeTextChanged fonksiyonlarını Override ederek her değer değişmesini yakalayıp o değere göre işlem yaptırtabilirsiniz hocam. Yalnız isteğinizi yanlış anlamadıysam Activity yerine Fragment'lar ile çalışmanız daha mantıklı duruyor. Fragment'lar ve kullanımını araştırmanızı tavsiye ederim.

}

since 2005 // tbt
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    banneduser
    banneduser's avatar
    Erkek
    manyaki bunu yazdı
    banneduser bunu yazdı

autocompleteTextView.addTextChangedListener(new TextWatcher()){

burada onTextChanged, afterTextChanged, beforeTextChanged fonksiyonlarını Override ederek her değer değişmesini yakalayıp o değere göre işlem yaptırtabilirsiniz hocam. Yalnız isteğinizi yanlış anlamadıysam Activity yerine Fragment'lar ile çalışmanız daha mantıklı duruyor. Fragment'lar ve kullanımını araştırmanızı tavsiye ederim.

}

teşekkürler hocam araştıracağım :)

ride or die..
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek

Yeni mi başladın hocam ne zamandır yazıyorsun ? birde dil ne kotlin mi java mı ?

Andolsun kuşluk vaktine ve dindiği zaman o geceye ki, Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı! Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır. ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın! O, seni bir yetim iken barındırmadı mı? Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı? Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi? Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)! El açıp isteyeni de azarlama! Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    banneduser
    banneduser's avatar
    Erkek

Hocam çok yeniyim az çok yazılıma aşinayım ama java üzerinden çalışıyorum.

ride or die..
Toplam Hit: 1515 Toplam Mesaj: 9
edittext android studio