folder Tahribat.com Forumları
linefolder Donanım & Driver
linefolder Apu İşlemci İle Gpu Birleştirme Mümkün Mü?

Apu İşlemci İle Gpu Birleştirme Mümkün Mü?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RotKerim
    RotKerim's avatar
    Erkek

NOT: Öncelikle donanımdan hiç anlamam.daha yeni yeni öğrenmeye başlıyorum. Bilgisayarı da zaten burda sağdan soldan öneri toplayarak ekle çıkar yaparak topladım. Yardımcı olurken de daha az teknik terim kullanırsanız sevinirim :)

AMD A10 7860K Soket FM2+ 3.6 GHz 4MB Önbellek 95W 28nm İşlemci + R7 VGA 

Bu işlemcim.

AMD Radeon R7 370 Series

Bu da Ekran kartım.

1) Öncelikle sormak istediğim; 

işlemcimin özelliklerine baktığımda bir siteden, apu yani on-board ekran kartı modelinde de benim Harici ekran kartının modeli yazıyor(AMD Radeon R7). Bu kafama takıldı. Modelin ismi mi aynı yoksa uyumlu olmasıyla ilgili bir bilgi mi bu? CPU-z den baktığımda ekran kartında da aynı isim yazıyor. ve kafam karışıyor acaba ekran kartı yok mu bilgisayarda diye..

2) Sanırım apu ile harici ekran kartı birleştirilip performans artışı sağlanıyormuş, benim donanımla yapılır mı bu? yapılırsa nasıl yapılır zor mudur?

Fuck Mobb Deep Fuck Biggie Fuck Bad Boy as a staff record label and as a mother fuckin crew. En büyük hayalimi sordu geçenlerde birisi Midtown metrosundan inip Broadwayde bir kaç tur attıktan sonra Union Square Park karşındaki Starbucksda bir kahve içmek.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    KotomineKirei
    KotomineKirei's avatar
    Erkek

Ben de apu kullanıyorum çift ekran kartlı şekilde. Sizin işlemciye takabileceğiniz en iyi kart r7 250 olur. Ramler kaç MHz sizde? Dual ram kullanıyorsunuz değil mi? 

They were crying when their sons left. God is wearing black. He's gone so far to find no hope, He's never coming back. They were crying when their sons left. All young men must go. He's come so far to find the truth, He's never going home.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PanxeR
    PanxeR's avatar
    Erkek

amd A serisinin içinde yerleşik ekran kartı var hocam özellikle a10 en üst segment zaten.

https://www.technopat.net/2016/07/29/amd-a10-7860k-apu-incelemesi/

göreceğin üzere sadece işlemci ekran kartı olmadan AAA oyunları ve diğer oyunları rahatlıkla açmakta tabi gidip bf1 i fhd 60 fps açmaz fakat 1080p lol oynarsın cs oynarsın diablo oynarsın

velhesıl böyle gider fakat AAA üst grafikli yapımlarda çözünürlük kısıp kalite düşürmen gerekir 

bu işlemciler özellikle oyun odaklı olmayan fakat arada oyun atayım diyenler için çok iyi veya üst seviye ekran kartı alacaksan AAA oyunlar dışında bu işlemciyi kullanarak hem enerji tasarrufu yaparsın

hemde sıcaklık daha düşükte kalır.

Bir AMD A Serisi APU ile istediğinizden fazlasını elde edin. Çok çekirdekli CPU'nun gücü ile AMD Radeon™ grafiklerini, enerji verimliliği sunan tek bir yongada birleştiren hızlandırılmış masaüstü işlemcilerinde devrim yaparak PC'de oyunun kurallarını değiştirdik.​

screesdasdanshot_1.jpg (679×467)

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    KotomineKirei
    KotomineKirei's avatar
    Erkek

İyi bir soğutucu yok ise düşük sıcaklık yalanına aldanmayın. 

They were crying when their sons left. God is wearing black. He's gone so far to find no hope, He's never coming back. They were crying when their sons left. All young men must go. He's come so far to find the truth, He's never going home.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RotKerim
    RotKerim's avatar
    Erkek

benim istediğim şeye sanırım crossfire diyorlar. nasıl yapılır? biraz baktım google amcadan ama bios falan diyor

Fuck Mobb Deep Fuck Biggie Fuck Bad Boy as a staff record label and as a mother fuckin crew. En büyük hayalimi sordu geçenlerde birisi Midtown metrosundan inip Broadwayde bir kaç tur attıktan sonra Union Square Park karşındaki Starbucksda bir kahve içmek.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    KotomineKirei
    KotomineKirei's avatar
    Erkek
    RotKerim bunu yazdı

benim istediğim şeye sanırım crossfire diyorlar. nasıl yapılır? biraz baktım google amcadan ama bios falan diyor

Apu uyumlu karta para verene kadar üzerine ekleyip  rx460 4gb modelini alın, ömürlük kullanın. 

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RotKerim
    RotKerim's avatar
    Erkek
    KotomineKirei bunu yazdı
    RotKerim bunu yazdı

Apu uyumlu karta para verene kadar üzerine ekleyip  rx460 4gb modelini alın, ömürlük kullanın. 

artık aldık abi 8 ay oldu neredeyse mevcuttan devam etsek :)

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    KAAMOS
    KAAMOS's avatar
    Erkek

https://www.youtube.com/watch?v=sxal0SxI10w

buna benzer birşey yapman gerek

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    KotomineKirei
    KotomineKirei's avatar
    Erkek
    RotKerim bunu yazdı
    KotomineKirei bunu yazdı
    RotKerim bunu yazdı

artık aldık abi 8 ay oldu neredeyse mevcuttan devam etsek :)

Hayır onu demiyorum apu uyumlu ekran kartı zaten çok farkettirmeyecek. Dolar pahalı, r7 250 de az para değil. O yüzden dedim. R7 250 350 civarında olması lazım, rx460 Amazon'da 400 lira civarında. 

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PanxeR
    PanxeR's avatar
    Erkek

Hocalar ikinizinde dediği bambaşka birşey

crossfire ap ayrı bişi uyumlu ekran kartı değil ordaki apu içindeki gpu

crossfire için aynı ekran kartından 2 adet veya daha fazlası gereklidir

bilgisayar aynı anda 2 ekran kartı kullanabilir fakat dahili ekran kartı ile harici ekran kartını aynı anda 

kullanamaz. Dediğin olmaz yani. 

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    KotomineKirei
    KotomineKirei's avatar
    Erkek
    PanxeR bunu yazdı

Hocalar ikinizinde dediği bambaşka birşey

crossfire ap ayrı bişi uyumlu ekran kartı değil ordaki apu içindeki gpu

crossfire için aynı ekran kartından 2 adet veya daha fazlası gereklidir

bilgisayar aynı anda 2 ekran kartı kullanabilir fakat dahili ekran kartı ile harici ekran kartını aynı anda 

kullanamaz. Dediğin olmaz yani. 

Arkadaşın anlamadığı belli, ben de ona göre yapmak istediği işlemi anlattım. Hybrid crossfire oluyor bu işlem. Dahili gpu ile benzer gpu'yu birlikte çalıştırmak. O da bu işlemi sadece r7 240 ve r7 250 kartları ile yapabilir onu anlattım. 

Normal crossfire olayına (aynı karttan 2 tane) hiç gitmedim bile. 

Toplam Hit: 1374 Toplam Mesaj: 11
amd ekran apu