folder Tahribat.com Forumları
linefolder Elektronik / Embedded / Mobil Cihazlar
linefolder Araç 220V İnvertörler Güvenli Mi?

Araç 220V İnvertörler Güvenli Mi?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek

Selamlar.

Merakımdan soruyorum. Gogulda baktım ingilizce kaynağa ulaşamadım ( hep satıştaki cihazlar çıkıyor karşıma. düzgün keyword bulamadım :) )

Bu araç içi çakmak girişlerini 220v prize dönüştüren cihazlar var. Bunlar güvenli mi gerçekten?

Nasıl mümkün oluyor? Örnek cihaz Xiaomi'nin. 110 watt a kadar destekliyor imiş.

Çakmak çıkışı kaç volt/amper ki bunu nasıl yükseltiyor?

Aküyü haşat etmez mi?

Teşekkürler

link : https://www.hepsiburada.com/xiaomi-arac-ici-invertor-12v-220v-yukseltici-p-HBV00000AI0FD

noname tarafından 25/Mar/18 20:58 tarihinde düzenlenmiştir

...said addicted.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Meliksah
    Meliksah's avatar
    Erkek

hacım ne kadar zararlı veya değil bilemem. ama aküye birşey yapacağını sanmıyorum. çünkü araç çalışırken şarj dinamosundan çeker enerjiyi.

zaten siz siz olun kontak kapalıyken değil radyo felan dinlemek, şarj aleti bile takılı kalmasın çakmaklıkta. aküyü 3 sene kullanacaksanız, 2.5 sene kullanırsınız.

aa iyi olmuş lan. güncelleme yapayım imzaya bi ara :W
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Dos_Attach
    Dos_Attach's avatar
    Erkek

akü 12v 60a olarak ele alalım totalde ne yapar 12x60=720watt

bunu şöyle düşün voltajı arttırıyorsun ama akımı düşürüyorsun toplamda çıkış wattı değişmiyor. fakat burda kayıplarıda verimliliğide hesaba katınca ürünün kalitesini anlıyorsun işte.

Dolar Ve Euro zulada elimde çek defteri, bir imzayla işin tamam arabanı çek serseri.!
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kaan
    Kaan's avatar
    Erkek

Mars basarken birşey takili olmasın, onun haricinde birşey olmaz. Zaten çıkış gücü çok düşük, taktığın cihazlarin gücüne bak mutlaka, fon makinesi, su isiticisi takarsan bozarsin birşeyleri. 

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DE5TROY3R
    DE5TROY3R's avatar
    Erkek

Bende bir cihaz var 6 senedir kullanıyorum.

Gittigidiyordan almıştım sonra markasına bakarım. 150 lira felandı.

Xiaomi kalitelidir elbet ama 300 lira pahalı geldi.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tayga
    Tayga's avatar
    Erkek

Çakmaklık maks 6 amper akım verir o da 72 Watt yapar bunun üstünde çakmaklığın kabloları yakarsın.

Akü 60Ah olan araçlarda anlık demarajı 720Watt olarak alabilirsin ama o sana maks 20 dk dayanır .

60 Ah yazan akülerin optimum desarj süresi 20 Hour olarak geçer o da 60/20=3 amperdir.

Yani 12*3=36 Watt güç ile 20 saat dayanır ancak desarj akımı arttıkça dayanma süresi lineer azalmaz daha hızlı azalır.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    obie
    obie's avatar
    Erkek

2 ay önce 3s 2a lipoyu,inverter olmadan çakmaklıktan iki kere şarj ettim.Bilmiyorum alakası var mı ama ;araba marş basmadı,dağın başında kaldık.Geçen hafta akü tamamen gitti,değiştirdik.Yani bu inverterleri araç dururken kullanmak pek güvenli olmayabilir.

Anlayana sivrisinek saz,anlamayana sazı soksan az...
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ShockMan
    ShockMan's avatar
    Erkek

Güvenlikten kastın yangın falansa ki, akü ile ilgili olanı arkadaşlar açıklamışlar, kısaca bende diyeyim, araç çalışmıyorken çakmaklığa bir şey takma.. 

Gelelim yangın falan gibi güvenlik endişelerine, sadece cihazı fazla yükleme gönlünce kullanabilirsin, fazla yüklersen aşırı ısıdan yanar ve yangına neden olabilir..

Net ortamı, tek tük de olsa iyi dostluklar sağlamışsa bile, vefasızlığı ile ünlüdür..!
Toplam Hit: 1138 Toplam Mesaj: 8
invertör çakmak girişi 220v inverter