Aracı Muayeneden Geçirememek

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    LhaNeT
    LhaNeT's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Spyware__007 Hocam sen en iyisi, şaşmaz ve iskitler sanayilerini güzelce gez ve dükkanlara tek tek yanaşıp derdini anlat. Mutlaka bir yol bulunur ama bu iş için vaktin olmalı ve sabırla gezip aramalısın.

Büyüklük odur ki hiç kimseye iltifat etmeyeceksin, hiç kimseyi aldatmayacaksın, memleket için gerçek ülkü neyse onu görecek, o hedefe yürüyeceksin. Herkes senin aleyhinde bulunacaktır. Herkes seni yolundan çevirmeye çalışacaktır. İşte sen bunda karşı koyuşları yok eden olacaksın. Önüne sayılamayacak güçlükler yığacaklardır. Kendini büyük değil küçük, zayıf, araçsız, hiç sayarak, kimseden yardım gelmeyeceğine inanarak bu güçlükleri aşacaksın. Ondan sonra sana "büyüksün" derlerse, bunu diyenlere de güleceksin. Atatürk'ün Söylev ve Demeçleri, s. 112 - Zafer, zafer benimdir diyebilenindir. - Mustafa Kemal Atatürk 1881 - ∞
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    weskeyy
    weskeyy's avatar
    Erkek
    PanxeR bunu yazdı
    Spyware__007 bunu yazdı
    PanxeR bunu yazdı

soru aracı tekrardan otomatiğe geçirme maliyeti bu yapacağın tüm maliyetlerden daha mı yüksek ?

ikisininde maliyeti neredeyse eşdeğer

sorun aslında devletin bu yönde yanlış bir tutum sergilemesi 

abs nin ne olduğunu bile bilmeyen kuş grupları hala sokaklarda gayette deli paralara satılıyorken abssi olan bir aracın sırf şanzımanı değişti diye abs testine tekrar girmesi ve bu testin zaten şanzıman parasına nerdeyse eşdeğer olması..

hocam türkiye'de vergilendirmeden tutun da muayeneden araç yakıt türü değişimine kadar çok büyük eksiklikler var.

amerikada adam garajında araba / motor yapıp 100 200 dolar ödeme yapıp plakasını alıp trafiğe çıkabiliyor

benzeri birşey burada mümkün değil.

keza eski model araçların elektrik motoruna çevrilerek trafiğe çıkartılması

amerika ve avrupada başlanan projeler bunlar fakat ülkemizde malesef yok.

araba ile ilgili şöyle bir durum geldi başımıza.

1993 model suzuki aracımız vardı1997 yılında aracı satın aldık (ailem aldı) fakat o an noterde bir sıkıntı çıkmış (tabi bilgisayar vs olmadığı yıllar) sıkıntı neydi bilmiyorum ancak aracın direk satışını yapmak yerine aracı satış vekaletini veriyorlar bize yani istediğimiz zaman istediğimiz kişinin üstüne verebilelim diye.

yıllar geçti biz tembelliğimizden ve masraf çıkmasın diye 2015 yılına kadar bu şekilde devam ettik.

2016 başında babam aracı satmak için biri ile anlaşıyor ve satış bedeli 4.000 TL nin %50 sini peşin alıp aracı başkasına veriyor, aracı alan kişi arabaya birtakım masraflar ediyor sanaiyede koltukları ses sistemini vs değiştiyor.

adam bu işlemleri yaparken babam rahatsızlandı ve kısa bir süre sonra kaybettik.

tabi babam hayattayken söz verdiği ve kapora aldığı için bu olaylardan 3 ay sonra aracı satmak için notere gittiğimizde aracın asıl sahibinin (vekaleti bize veren) vefat ettiğini ve bu sebeple vekaletin geçersiz olduğunu öğrendik

işin bir diğer kötü kısmı kadının türkiye'de yaşayan bir akrabası olmaması sebebiyle mirasçısıda olmadığı için araba sahipsiz kaldı.

Araç için kapora ödeyen adama bu aracın artık sahipsiz olduğunu muayene devir ruhsat işlemlerinin hiç birini yapamayacağımızı isterse kaporası dahil ettiği tüm masrafları karşılamayı teklif ettim fakat adam aracı çok beğendiği için almak istediğini yineledi.

sonra aracı kağıt üstünde sahipsiz olduğu için satamayacağımı ama isterse alıp götürebileceğini, karşılığında ise kalan tutarı benden istememesini söyledim kabul edip gitti.

fakat tekrar uyardım bu araç sahipsiz , hiç bir ruhsat muayene vb işlemleri yapılamaz yarın öbürgün polis durdurur veya satmaya kalkarsın beni arama çünkü araç benim değil dedim. tamam dedi gitti.

aradan 1 sene geçti bir gün aradı beni ben bu araç ile kaza yaptım ne yapacağım dedi, dedim ki yapacak hiç biişi yok beni de arama benim o araba ile alakam yok dedim.

aradan 2 sene geçti bir gün tekrar aradı ve ben bu aracı satıyorum dedi , yine söyledim o aracın bir sahibi yok bende değilim sende değilsin ne istiyorsan yap dedim.

bu olayların üstünden yaklaşık  5 sene geçti ve ne ses var ne seda. buda böyle bir olay işte.

Gözlerim açık okudum kevgir gibi kanunlar var memlekette lanet olsun.fi tarihinden kıytırık borç için başına dikilen devlette var .

O araçtan biz de aldık bir tane 97 Suzuki dağıtım için katır gibi sağlam bişeymiş bayandan onunda annesinden fişmekan gerçek bir dozer ufacık şey kazandırıyor .

Bedenin BAKİRE olmasi onemli degil,Yeterki ruhun OROSPU olmasin!!!
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Seminerist
    Seminerist's avatar
    Erkek

Küçük ilçelerin muayene istasyonundan randevu al dene . Masrafı olucaktır belki bi şansınız dene. Bizim şahin vardı , tüp tarihinin geçmesinden tut plakaların delik deşik olmasına kadar araba etiketti. Adam babamın şivesinden aynı memleketli olduğumuzu anladı.Önden verdik arabayı arkadan aldık.
    Benim h100 ü soktum , herşeyi tamam . Bir tane civata(Koltuk sabit durması için takılan Parça)  yok diye muayeneden kaldı.İnsiyatif personelde

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Spyware__007
    Spyware__007's avatar
    Erkek

inanın bildiğiniz gibi yürümüyor işler 

arkadaşlar herkes genel olarak muayenede rüşvet mantığından gidiyor

fakat araçta böyle bir kusurun kalacağını biliyor olsam zaten hertürlü geçirtirdim gerek dahi duymadım direk soktum keşke değişen kanuna baksaydım

araca bir şanzıman ayarladım fakat şanzıman 6 kere revize edilmiş pek düzen tutmayacak birşey aracın şanzıman beyni ıvırı zıvırı var fakat tesisat kablosunu falan herşeyini kesmişler

yapacak elektrikçi bulamıyorum 5 bin lirayada sökme bi şanzıman daha var alıp ikisinide teke birleştirip sağlam parçalarını kullanıp montajlatma fikri var kafamda

biryandanda mahkemeyemi versem acabası var

şanzıman bulundu sadece montaja 5bin istendi elektrikçisi vırrığı cırrığı gene 7 8 hatta eksik parçaları için 10 k yı gözden çıkarttım

eğer şanzıman arızalıysa tekrar revize masrafı 10 bin olarak düşünülüyor

arızalı değilse bu şekilde satarım muayeneden geçirip tutki arızada yaparsa bu sefer adamın bana mahkeme açma hakkı doğar kaldıki 30 senelik araba

yukardada yazdığım gibi 2. bir şanzıman alıp parçalarını birleştirmek veya şanzımanların 2 sinide ustasına gösterip hangisi daha çok işimize yarar noktasında hareket etmek ve aracı hatasız duruma getirmekte mantıklı geliyor

proje ıvır zıvıra hiç girmiyorum zorlasam belki o testlerden geçirtirim ama yine kafadan 15k yiyeceği için şanzımandan yana şansımı denemek daha mantıklı geliyor

bu saçma yönetmeliğin usulsüz olduğuna dair yazılar okudum sağda solda değişecek diyen birkaç kesim var değişirmi değişmezmi bilinmez

nereye elimizi atsak herkes astronomik rakamlara uçuyor ya şu işini ehlince yapan bitane usta yokmudur 11 tane şanzımancı gezdim.

mahkeme noktasına gitsen en kötü başlangıç parası 5 k araç yatacak falan uzun hikayeler.

sonuç olarak kazık öyle birşeyki kımıldadıkça mevzu ortada.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    pompaci
    pompaci's avatar
    Erkek
    Spyware__007 bunu yazdı

inanın bildiğiniz gibi yürümüyor işler 

arkadaşlar herkes genel olarak muayenede rüşvet mantığından gidiyor

fakat araçta böyle bir kusurun kalacağını biliyor olsam zaten hertürlü geçirtirdim gerek dahi duymadım direk soktum keşke değişen kanuna baksaydım

araca bir şanzıman ayarladım fakat şanzıman 6 kere revize edilmiş pek düzen tutmayacak birşey aracın şanzıman beyni ıvırı zıvırı var fakat tesisat kablosunu falan herşeyini kesmişler

yapacak elektrikçi bulamıyorum 5 bin lirayada sökme bi şanzıman daha var alıp ikisinide teke birleştirip sağlam parçalarını kullanıp montajlatma fikri var kafamda

biryandanda mahkemeyemi versem acabası var

şanzıman bulundu sadece montaja 5bin istendi elektrikçisi vırrığı cırrığı gene 7 8 hatta eksik parçaları için 10 k yı gözden çıkarttım

eğer şanzıman arızalıysa tekrar revize masrafı 10 bin olarak düşünülüyor

arızalı değilse bu şekilde satarım muayeneden geçirip tutki arızada yaparsa bu sefer adamın bana mahkeme açma hakkı doğar kaldıki 30 senelik araba

yukardada yazdığım gibi 2. bir şanzıman alıp parçalarını birleştirmek veya şanzımanların 2 sinide ustasına gösterip hangisi daha çok işimize yarar noktasında hareket etmek ve aracı hatasız duruma getirmekte mantıklı geliyor

proje ıvır zıvıra hiç girmiyorum zorlasam belki o testlerden geçirtirim ama yine kafadan 15k yiyeceği için şanzımandan yana şansımı denemek daha mantıklı geliyor

bu saçma yönetmeliğin usulsüz olduğuna dair yazılar okudum sağda solda değişecek diyen birkaç kesim var değişirmi değişmezmi bilinmez

nereye elimizi atsak herkes astronomik rakamlara uçuyor ya şu işini ehlince yapan bitane usta yokmudur 11 tane şanzımancı gezdim.

mahkeme noktasına gitsen en kötü başlangıç parası 5 k araç yatacak falan uzun hikayeler.

sonuç olarak kazık öyle birşeyki kımıldadıkça mevzu ortada.

hocam uğraşma o zaman sat gitsin üzüldüğünle kalırsın.

bizim elantra 6 ay yattı kapıda şanzımandan dolayı tamir eden yok, çıkması sıfırından az aşağı, bi aradığın adam 7 diyo bi sonraki sefer arayınca 8 diyo fiyata evrakda oynayalım diyenler, rüşvet verelim diyenler bizim kafa gitti tabi. ankara yıldız sanayiye bile geldim düşün atatürk sanayide buldum bi şanzımancı benim hurda otomatiği aldı manueli verdi tüm parçalarıyla, akşam arabanın başına oturduk sahurda kalktık, gittik muayeneye ne şanzıman soran oldu ne bişey ön kapıdan girdik arka kapıdan çıktık. tabii bu dediğim 5-6 sene önceydi. şimdi desen ki ha bu arabayı manuel yapalım hassiktir lan ordan der satar önüme bakarım. can yakar hocam kaç tel beyazladı çeşitli yerlerden bilmiyorum.

hayat boş pompala çoşşş :):)...
Toplam Hit: 2283 Toplam Mesaj: 26
proje #bmw #tse muayene