folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Aramızda Dişçi Varmı ?

Aramızda Dişçi Varmı ?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    boyfromsmyrna
    boyfromsmyrna's avatar
    Erkek

adam akıllı bi endodontist(kana tedavisi uzmanı) e git üniversite hastahanesinde olabilir.. tekrar kanal tedavisi denensin.. denendi ve olmazsa dişin çekilsin(diğer tedavi seçeneklerini pek deniyeceklerini sanmıyorum).. çekilirse eğer özelden yaz ne yapabilirsin bahsedeyim..

bu gün biri bana 67. yorumumu yapçak.... :p çok klasik adamım.. kalsın böle.. en az bi yıldır bu deişmedi:).. yapıver sende şu yorumu:p..
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tuzlu Kahve
    EricNorthman
    EricNorthman's avatar
    Erkek
    crafty bunu yazdı 

@EricNorthman diş teli öyle basit bir seferde yaptırabileceğin bir şey değil. Ağız yapın dişlerin durumuna göre çeşitleri var. Zaten normal bir diş hekimi de sana tel takamaz. Mutlaka ortodontiste gitmen gerekiyor. Diş teli takıldıktan sonra belirli periyotlar ile lastikleri vs. değiştiriliyor. Fiyat olarak 4000 den başlar tedavi yöntemine işin kalitesine doktorun lüxlüğüne göre artar gider.

Çok teşekkür ederim, belli ki konuya hakimsin hocam, ben oldukça uzağım, diş hekimliği olan yani istanbul bahçelivler de bulduğum daha önce de arkadaşımın diş teli takdırdığı üzere beni yönelttiği bir dişçi var klinik gibi bir şey 
    Biraz da büyük, buraya gidip kontrol yaptırıp artık doktor fiyat,ne zaman, ne şekil vs konuları öğrenip taktırmayı düşünüyorum izlenen yol doğru olur mu ? Güvenebilirlik sağlanabilir mi? 
    Yoksa bir çok kişinin aylar sonraya randevu aldığını duyduğum devlet hastanesinden randevu almam mı gerek ? ( Pek bu yolu istemiyorum ) 

Edit 2 ; Kartını buldum da ağız ve diş polikliniğ yazmakta, senin de dediğin kanıya vararak diş teli takmasının doğru olmayacağı çıkıyor 

Edit 3 ; Şimdi biraz bilgi öğrendim de sanırım özel hastaneler de birazdan fazla fiyat farkıyla aylar sonrası randevu durumu şansı olmuyormuş 

EricNorthman tarafından 07/Kas/15 19:43 tarihinde düzenlenmiştir

Bu plandan niye profil resmi değişmiyor
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PsychoDawn
    PsychoDawn's avatar
    Erkek
    crafty bunu yazdı

@PyschoDawn antibiyotik olarak sanırım 1000 mg amoklavin kullanıyorsun 12 saat aralıklar ile düzenli içmen gerekir örneğin sabah 9 da içmeye başladıysan sabah 9 akşam 9 şeklinde kutu bitene kadar devam etmelisin maksimum 15 dakika töleransı vardır bu süreyi geçirdin mi ilaca sıfırdan başlamış gibi olursun.

Yapılan en büyük hata antibiyotik kullandım ağrım / şişliklerim geçti hekime gitmeye gerek yok şeklinde. Kutu biter bitmez gitmen lazım idi ama gitmediğin gibi bir hafta da erteliyorsun. Antibiyotiğe tekrar başla yukarıda anlattığım şekilde iç ve bir kutuyu bitirir bitirmez hemen hekimine git. Dişin çekildikten sonra yerine yenisini yaptırman gerekiyor. Boş bırakırsan dişler ön taraftan o boşluğa doğru zamanla kayma yapar. Örneğin arka tarafta nasıl olsa gözükmüyor diye düşündüğün bir boşluk zamanla ön dişlerin arkaya doğru kayması ile ön taraftaki dişlerinde bariz farklara yol açar ki bu durumun tedavisi daha uzun ve meşakatlidir.

Doktor sana ya köprü ya da implant önerecektir. Implant benimde tavsiye ettiğim bir durum ancak garantisi yok ve yapımı uzun sürer. Öncelikle çene kemiğine kadar inilip analog çakılır daha sonra iyileştirme başlığı takılıp gönderilirisin. Belirli aralıklar ile gelip panaromik film çekilip analogda herhangi bir sıkıntı var mı kontrol edilir. Vücut yabancı cisim olarak algıladığı için bazen geri atabiliyor. Eğer böyle bir durum olursa paran da yanıyor bilgin olsun. Ancak en sağlıklısı bu. NucleOSS yerli marka implant olarak iyidir ama sonuçta bir kere yaptıracam en iyisi olsun dersen Straumann şuanda dünyada en iyisidir. Fiyatlar şehire ve yapan hekime göre değişiyor o yüzden sana şuanda fiyat vermiyorum. Eğer o kadar paran yoksa ve  ön grup dişlerden bir tanesi ise 4-4 yani köpek dişinin bir arkasındaki diş her iki tarafta bu grupsa ve yine paran varsa zircon kesinlikle tavsiye ederim. Geçirgenlik metal alt yapılı olanlara göre daha iyidir. Estetik çalışılır ise ana dişinden neredeyse ayırmak pek mümkün değildir. Çok boktan bile çalışsalar metalden daha estetik durur :D Arka grup dişler ise kesinlikle metal yaptır boşu boşuna para harcamanın lüzumu yok. Metal alt yapılı diş yaptıracaksan laser sintering yapılmış ve mümkünse CoCr metaryalinden elde edilmiş olmasına dikkat et. Eski tip işlemlerde hem alerjiye yol açabilmekte hem de daha kalitesiz iş çıkmakta.

Implant ile diğerinin arasındaki farkı soracak olursan implant yapılırken sadece çekilen boşluğa müdahale yapılırken diğerlerinde sağındaki ve solundaki dişler kesilip kaplanarak boşluk doldurulmakta. Bu da ileride kesilen dişlerde sıkıntılara sebep olabiliyor. Geçmiş olsun...

@EricNorthman diş teli öyle basit bir seferde yaptırabileceğin bir şey değil. Ağız yapın dişlerin durumuna göre çeşitleri var. Zaten normal bir diş hekimi de sana tel takamaz. Mutlaka ortodontiste gitmen gerekiyor. Diş teli takıldıktan sonra belirli periyotlar ile lastikleri vs. değiştiriliyor. Fiyat olarak 4000 den başlar tedavi yöntemine işin kalitesine doktorun lüxlüğüne göre artar gider.

1000 lik augmentin kullanmıştım ama şuan elimde yok 500 lük ornisid fort kullansam olurmu hocam ?

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    crafty
    crafty's avatar
    Erkek

@EricNorthman hocam ağız ve diş sağlığı polikliniklerinde de uzman olabiliyor o yüzden direk yapar ya da yapamaz diye kestrip atamam. Devlet hastanelerinde randevuların aylarca sonraya verilmesi durumu normal ancak git özelde yaptır aynı para. Sen şimdi diyeceksin ki nasıl aynı para? :D Devlet şöyle diyor eğer birey 18 yaşını geçmiş ise diş teli ağız sağlığına değil ağız estetiğine girer. Bu yüzden de ben bunu karşılamam. Bundan dolayı orada sürüneceğine git adam akıllı bir yerde yaptır kafan rahat etsin ;) Kafana takılan herşeyi sor doktora eğer seni tatmin etmiyorsa başka doktora git sonuçta parasını verip yaptırıyorsun ve herşeyden önemlisi senin sağlığın. Yalnız taktırmadan önce şunu özellikle belirteyim ilk takıldığı 1-1.5 ay kilo vermeye başlayacaksın çünkü ılık çorbadan başka bişey yiyemezsin. Dişlerin aşırı ağrıyacak baştan bil ve bunu göze alarak git :D

@PsychoDawn hocam yarın nöbetçi eczaneye git 1000 lik augmentin al tekrar eğer alerjik değilsen ve mideni rahatsız etmiyorsa 1000 lik amoklavin de olur. 500 lük ornisid fort pek etki etmez. Yalnız bu sefer de geçen sefer ki gibi yaparsan ve gitmeyi unutursan bence bir süre ara ver çünkü uzun soluklu antibiyotik kullanımından sonra antibiyotiğin bir etkisi de kalmıyor :D

@boyfromsmyrna endodontistin yapabileceği birşey yok zaten kanal tedavisi olmuş ve sinirleri almışlar. Tekrar endodontiste gitmenin bir lüzumu yok. Eğer kist dememiş olsaydı kaplamanın hava aldığını düşünüp tekrar değişmesini düşünebilirdik...

crafty tarafından 07/Kas/15 20:20 tarihinde düzenlenmiştir

Kasnak yuvarlandı elek oldu, eski orospular melek oldu...
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MagaraAdami
    MagaraAdami's avatar
    Erkek
    PsychoDawn bunu yazdı
    crafty bunu yazdı

@PyschoDawn antibiyotik olarak sanırım 1000 mg amoklavin kullanıyorsun 12 saat aralıklar ile düzenli içmen gerekir örneğin sabah 9 da içmeye başladıysan sabah 9 akşam 9 şeklinde kutu bitene kadar devam etmelisin maksimum 15 dakika töleransı vardır bu süreyi geçirdin mi ilaca sıfırdan başlamış gibi olursun.

Yapılan en büyük hata antibiyotik kullandım ağrım / şişliklerim geçti hekime gitmeye gerek yok şeklinde. Kutu biter bitmez gitmen lazım idi ama gitmediğin gibi bir hafta da erteliyorsun. Antibiyotiğe tekrar başla yukarıda anlattığım şekilde iç ve bir kutuyu bitirir bitirmez hemen hekimine git. Dişin çekildikten sonra yerine yenisini yaptırman gerekiyor. Boş bırakırsan dişler ön taraftan o boşluğa doğru zamanla kayma yapar. Örneğin arka tarafta nasıl olsa gözükmüyor diye düşündüğün bir boşluk zamanla ön dişlerin arkaya doğru kayması ile ön taraftaki dişlerinde bariz farklara yol açar ki bu durumun tedavisi daha uzun ve meşakatlidir.

Doktor sana ya köprü ya da implant önerecektir. Implant benimde tavsiye ettiğim bir durum ancak garantisi yok ve yapımı uzun sürer. Öncelikle çene kemiğine kadar inilip analog çakılır daha sonra iyileştirme başlığı takılıp gönderilirisin. Belirli aralıklar ile gelip panaromik film çekilip analogda herhangi bir sıkıntı var mı kontrol edilir. Vücut yabancı cisim olarak algıladığı için bazen geri atabiliyor. Eğer böyle bir durum olursa paran da yanıyor bilgin olsun. Ancak en sağlıklısı bu. NucleOSS yerli marka implant olarak iyidir ama sonuçta bir kere yaptıracam en iyisi olsun dersen Straumann şuanda dünyada en iyisidir. Fiyatlar şehire ve yapan hekime göre değişiyor o yüzden sana şuanda fiyat vermiyorum. Eğer o kadar paran yoksa ve  ön grup dişlerden bir tanesi ise 4-4 yani köpek dişinin bir arkasındaki diş her iki tarafta bu grupsa ve yine paran varsa zircon kesinlikle tavsiye ederim. Geçirgenlik metal alt yapılı olanlara göre daha iyidir. Estetik çalışılır ise ana dişinden neredeyse ayırmak pek mümkün değildir. Çok boktan bile çalışsalar metalden daha estetik durur :D Arka grup dişler ise kesinlikle metal yaptır boşu boşuna para harcamanın lüzumu yok. Metal alt yapılı diş yaptıracaksan laser sintering yapılmış ve mümkünse CoCr metaryalinden elde edilmiş olmasına dikkat et. Eski tip işlemlerde hem alerjiye yol açabilmekte hem de daha kalitesiz iş çıkmakta.

Implant ile diğerinin arasındaki farkı soracak olursan implant yapılırken sadece çekilen boşluğa müdahale yapılırken diğerlerinde sağındaki ve solundaki dişler kesilip kaplanarak boşluk doldurulmakta. Bu da ileride kesilen dişlerde sıkıntılara sebep olabiliyor. Geçmiş olsun...

1000 lik augmentin kullanmıştım ama şuan elimde yok 500 lük ornisid fort kullansam olurmu hocam ?

Amoksisilinin arkasina ornisid fort olmaz amoksisilin grubuna devam etmelisiniz. Augmentin klamoks amoklavin vs..

~tıp doktoru
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PsychoDawn
    PsychoDawn's avatar
    Erkek

Hiç bir ağrım yok sadece varlığını hissediyorum sadece ara sıra batıyor gibi oluyor.
    O halde bu gece gidip alayım nöbetçi eczaneden başlıyayım 1 hafta sonrada direkt çektiririm .
    başka bir doktor kanal tedavisi tekrarı denenebilir demişti ama kanallı diş eninde sonunda gidecek.
    toptan çektirir 6 ay sonrada implantı çaktırırım. 

Cevaplar için herkese teşekkürler.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MagaraAdami
    MagaraAdami's avatar
    Erkek
    PsychoDawn bunu yazdı

Hiç bir ağrım yok sadece varlığını hissediyorum sadece ara sıra batıyor gibi oluyor.
    O halde bu gece gidip alayım nöbetçi eczaneden başlıyayım 1 hafta sonrada direkt çektiririm .
    başka bir doktor kanal tedavisi tekrarı denenebilir demişti ama kanallı diş eninde sonunda gidecek.
    toptan çektirir 6 ay sonrada implantı çaktırırım. 

Cevaplar için herkese teşekkürler.

Dis doktoru olmadigim icin o kadar detayli bilemem ama ilac ve kullanimi hakkinda onerim budur. 

Gecmis olsun :)

~tıp doktoru
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    crafty
    crafty's avatar
    Erkek

@PyschoDawn hocam senin dişin kanal tedavisi ile alakası kalmamış zaten kanal tedavi denen olay dişin sinir köklerine kadar açılıp oradan sinirlerin alınması olayı. senin söylediğin kadarıyla kanal tedavi problemin değil kist problemin var. bunu kanal tedavi - kaplama ya da kanal tedavi - dolgu işlemi ile yaptırman mümkün değil.

Kasnak yuvarlandı elek oldu, eski orospular melek oldu...