folder Tahribat.com Forumları
linefolder Programlamaya Giriş
linefolder Aramızda Yazılım Mühendisliği Okuyan Var Mı?

Aramızda Yazılım Mühendisliği Okuyan Var Mı?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek

Ben okuyorum 

Andolsun kuşluk vaktine ve dindiği zaman o geceye ki, Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı! Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır. ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın! O, seni bir yetim iken barındırmadı mı? Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı? Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi? Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)! El açıp isteyeni de azarlama! Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NmC
    NmC's avatar
    Erkek
    sRcN bunu yazdı
    sancaks bunu yazdı

:D :D

çok haklısın ama soracak olan ben değilim o yüzden bilmiyorum.skype'tan birkaç sorusu olcakmış açarmısın bir konu dedi bende kıramadım..dediğin gibi bayağı yazılımcı vardır diye..

ama gün içerisinde konuşmuştuk.Bilgisayar mühendisliği ile yazılım mühendisliği arasında ne fark var, yada iş imkanları nasıl, bölümü okumayı düşünüyormuş hangi dilleri öğreniyorlar bölümde tarzı şeyler konuştuk ama net bilmediğim için yanıtlayamadım.

bilgisayar mühendisliği kadar gereksiz bir bölüm olamaz çünkü senden herşeyi beklerler bu bölümden mezunsan hem veritabanı, hem yazılım, hem donanım hemde altyapıdan biraz biraz verirler ama hiç bi onuda yetkin olamazsın ancak sen öğretilenlerin içerisinde ilgilendiğin alanda kendini geliştirirsin. Yazılım mühendisliği ise yazılım alanında bir çok şey öğretir ve beklerler bu bölümde de kendi ilgi alanın neyse yazılım içinde o konuda kendini geliştirirsin örneğin .net ya da mvc, java script, php v.b. gibi yani birinde kalifiye yazılımcı birinde kalifiye bilgisayarcı olursun :) piyasa da artık işinde kalifiye olan yazılımcıları aramaya başladı...

Hımmm...

Piyasadan habersiz olduğun o kadar belli ki. Öncelikle her alanda uzman olmanı kimse beklemiyor. 3.-4. sınıfta genelde çalışacağın alanı belirlemiş ona göre seçmeli derslerini almış olursun. Sektörde iş ararken de uzmanlığına göre iş ararsın. Zaten php ve javascript ile mühendisliği aynı cümle içine alarak büyük günah işlemişsin, daha fazla zorlama bence :)

There are 10 types of people in the world. Those who knows binary and those who dont...
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    uLtRaLoVeR
    uLtRaLoVeR's avatar
    Erkek
    NmC bunu yazdı
    sRcN bunu yazdı
    sancaks bunu yazdı

:D :D

çok haklısın ama soracak olan ben değilim o yüzden bilmiyorum.skype'tan birkaç sorusu olcakmış açarmısın bir konu dedi bende kıramadım..dediğin gibi bayağı yazılımcı vardır diye..

ama gün içerisinde konuşmuştuk.Bilgisayar mühendisliği ile yazılım mühendisliği arasında ne fark var, yada iş imkanları nasıl, bölümü okumayı düşünüyormuş hangi dilleri öğreniyorlar bölümde tarzı şeyler konuştuk ama net bilmediğim için yanıtlayamadım.

bilgisayar mühendisliği kadar gereksiz bir bölüm olamaz çünkü senden herşeyi beklerler bu bölümden mezunsan hem veritabanı, hem yazılım, hem donanım hemde altyapıdan biraz biraz verirler ama hiç bi onuda yetkin olamazsın ancak sen öğretilenlerin içerisinde ilgilendiğin alanda kendini geliştirirsin. Yazılım mühendisliği ise yazılım alanında bir çok şey öğretir ve beklerler bu bölümde de kendi ilgi alanın neyse yazılım içinde o konuda kendini geliştirirsin örneğin .net ya da mvc, java script, php v.b. gibi yani birinde kalifiye yazılımcı birinde kalifiye bilgisayarcı olursun :) piyasa da artık işinde kalifiye olan yazılımcıları aramaya başladı...

Hımmm...

Piyasadan habersiz olduğun o kadar belli ki. Öncelikle her alanda uzman olmanı kimse beklemiyor. 3.-4. sınıfta genelde çalışacağın alanı belirlemiş ona göre seçmeli derslerini almış olursun. Sektörde iş ararken de uzmanlığına göre iş ararsın. Zaten php ve javascript ile mühendisliği aynı cümle içine alarak büyük günah işlemişsin, daha fazla zorlama bence :)

Ne güzel cevap olmuş :)

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ozgunlu
    ozgunlu's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Büyük kurumsal firmalar bilgisayar mühendisi arar.

Sebebi, ülkemizde yazılım mühendisliği çok yeni değildir, belki bu durum değişmiştir ama benim gördüğüm kadarıyla öyleydi hocam. 

Bir de ben bilgisayar mühendisiyim dediğinde insanların sana bakış açısı mühendis bu adam olurken, yazılım mühendisi diyince akıllarda programcı gibi şeyler uyandırıyor.

Yani insanların gözünde saygın bir konumda oluyorsun. Tabi bu durum da yazılım mühendisliğinin yeni olmasından.

Bunun dışında bir artısı var mıdır, ben de bilmiyorum gerçekten. Türkiye de zaten donanım alanı çok olmadığından yazılım işi yapıyor bilgisayar mühendisleri de.

Öte yandan bilgisayarı seviyorsan, her yönüyle tanıman gerekir onu. Bir de sanırım fizik, matematik (matematikten emin değilim) gibi dersler almıyor yazılım mühendisleri.

Benim şahsi fikrim, bilgisayara aşıksan mühendislik okumalı insan. İnsan sevdiğinin herşeyini bilmeli :D

Ek not olarak; bunların hepsini hiçbir şey okumadan da yapabilirsin ve okul sadece sana kolay öğrenme yetisi getirir.

Okul sana ekili tarladaki sebzeleri vermez, ekebileceğin verimli bir tarla oluşturur, üstüne ne ekersen onu biçersin.  

Bir de emin olmamakla birlikte tübitak başvurularında bilgisayar mühendisliğini şart koşuyorlar galiba ama mühendislikte olabilir tam emin değilim.

Burada da sorularınıza cevaplar bulabilirsiniz :

http://www.bilgisayarmuhendisleri.com/sayfa.aspx?s=194

ozgunlu tarafından 17/Ara/15 01:54 tarihinde düzenlenmiştir

Hello, i am nothing. I come from Neverland.
Toplam Hit: 2544 Toplam Mesaj: 15
yazılım yazılım mühendisliği ünidersite bölüm