folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Araştırma Görevlisi, Okutmak, Ögretim Görevlisi Hakkında Bilgisi Olanlar İçeri.

Araştırma Görevlisi, Okutmak, Ögretim Görevlisi Hakkında Bilgisi Olanlar İçeri.

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    h2run
    h2run's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    mfatihbodur bunu yazdı

Toprağım öyle bir soru sormuşsun ki, çok fazla teferruatı var. Hangi üniversitede hangi dalda araştırma görevlsi yada öğretim gör. olmak istiyorsan o üniversitenin şartlarına bakmalısın. Bir de doğrudan yüksek lisanssız girmek istiyorsan ÖYP yi araştır derim. daha mantıklı.

reis beden egıtımı antronurluk bolumunden mezun olacagım kendi bolumumde ve alanımda calısmak ıstıyorum herhangı bır universitede. ÖYP i acıklarmısın biraz sana zahmet. tesekkur ederım.

- Ben alışılmış şeyleri sevmem, bilirsin.Yaşamaksa ; dilediğim gibi yaşamalıyım, sevmekse; gönlümce sevmeliyim.Kendi elimle yazmalıyım alın yazımı,ölmekse istediğim anda ÖLMELİYİM.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hipokondriyak
    hipokondriyak's avatar
    Erkek
    h2run bunu yazdı
    mfatihbodur bunu yazdı

Toprağım öyle bir soru sormuşsun ki, çok fazla teferruatı var. Hangi üniversitede hangi dalda araştırma görevlsi yada öğretim gör. olmak istiyorsan o üniversitenin şartlarına bakmalısın. Bir de doğrudan yüksek lisanssız girmek istiyorsan ÖYP yi araştır derim. daha mantıklı.

reis beden egıtımı antronurluk bolumunden mezun olacagım kendi bolumumde ve alanımda calısmak ıstıyorum herhangı bır universitede. ÖYP i acıklarmısın biraz sana zahmet. tesekkur ederım.

dun cok uzun bır yazı yazdım tek tek acıkladım ipdeğişti dedi gitmemiş. Yahu arkadaşım bi araştırsana internetten neymıs dıye ona buna soracagına ? ulen okulda akademisyen olmak ıstıyorum dıyorsun daha araştırmaktan acizsin armut piş ağzıma düş nasıl bir mentalitedir ki bu ?

neyse biraz bıldıklerımı yazayım

3 yöntem var okulda kalmak ıcın

1. Öğretim görevlisi mahalledki ağaçlar konusunda bılgılı bır amca bıle unıversıte ısterse konular hakkında tecrubesı ve yeterlı bılgısı varsa okulda ders verebılır. örn. asker emeklısı albay kaptanlar , alaylı tiyatro oyuncuları . Milli sporcu isen duyulmuş bir ünvanın varsada spor konusunda öğretim görevilisi olabilirsin .Bu alandan yurumen zor.

2. .okutmak dıye bırsey yok okutman demek ıstedın sanırım. Genellıkle myolarda cesıtlı dersler turkce ıngılızce rusca arapca gıbı derslerde matematık gıbı derslerde dısarıdan hocalar gelır bunlar okul ıle sozlesme yapıp gırdıklerı ders basına ucret alan kısılerdır. Okul cesıtlı kıstaslar ıster bunuda olamazsın.

3.araştırma görevlisi olmak 

Bunun bır kac yontemı var  

1 . sı yuksek lısans a baslamak. Yüksek lisans için ales yds not ortalaması şartları ıstenır. Bırcok okul da bılım sınavı yapar sonrasında ıstenmezsen alınmazsın okula aranın hocalarla ıyı olması lazım yada referansın olmalı. neyse baslarsın yukseklısansı bıtırsın sonrasında dr a baslarsın bu sırada unıversıteden kadro cıkarsa daımı olursun cıkmazsa akademik ilan kovalarsın cıkan bır unıversıte bulursun oraya dahıl olabılırsın.

2.aratırma görevlisi kadro ilanı cıkar.sonrasında basvursun tabıkı de yeterlı kosulları sağlıyorsan.Ales yds not ortalaması ıster ve bu genelde 2.5 ve uzerı olur sonrasında unıversıte bılım sınavı var .Burada cok cıddı torpıl döner asıl torpil burda işliyor vali gelse işlemez buradaki sistemde.

okul yükseklisans yapman ıcın ıstedıgın unıversıteye gonderebılır.

3 . si öyp yaz bak netten . öyp sistemi senetli sözleşmeli dahil oldugun bır sıstem . yüksek lisansa direkt başlamak daha mantıklı.hocayala anlasamazsan ayrılmak ıstersen tazmınat fılan var. öyp 

kısaca ales yds not ortalaması önemli hepsi ne kadar yüksek olursa o kadar daha iyi olucaktır her okulun alım sistetmi değişebiliyor Bırde mevzuatlar degısıyor tek tek bakman lazım. besyodasın sonucta kaç tane adam alıcaklar öyp ile başka yöntem ile direkt kadroya?
    not ortalamaların nasıldı ? senın yerınde olsam belkı kendımde yapabılırım yurtdısında yüksek lisansını yap buraya gel çok daha avantajlı oluyorsun.burada boşuna uğraşma

hipokondriyak tarafından 06/Mar/14 02:17 tarihinde düzenlenmiştir

Homo sapiens, yaşamak için, diğer canlıların yaşamasına muhtaç; obligat parazit türüdür. "Sen olursan boş bardak , sana olur koyan çok su. a.g."
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mfatihbodur
    mfatihbodur's avatar
    Erkek
    h2run bunu yazdı
    mfatihbodur bunu yazdı

normal şartla çoğu üni'de araştırma görevlisi öğretim görevlisi filan olabilmek için yüksek lisans mezunu olman gerekiyor ama öyp de direk araştırma görevlsi olup 1800 Tl civarı maaşla başlıyorsun ve çalışırken yüksek lisans yapıyorsun. ayrıca öyp kadroları normal kadrolardan ayrı oluyor ve halen yaygınlaşmış değil. O yüzden ÖYP kadrolarından gireblmek diğerine nazaran daha kolay. AyrıcA öyp de dil şartı aranmıyor genelde. Yani yeterli dil barajını aşamadıysan işe başladıktan sonra seni 6 aylık dil kursuna gönderiyorlar.

http://www.oyp.com.tr/oyp-nedir.html

detaylı bilgilere ulaşabilirsin.

Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı.

Edit : Hipo kardeşim uzunca anlatmış bak, direk yüksek lisanstan çıkıp göreve başlarım hesabı yapma. Yüksek lisans Doktora filan gideceksin, haberin varmı bilmem son dönemde doktora süresi 6 yıl oldu. 2 yılda yüksek lisans 8 yıl. geldin 38-39 yaşına. bitti mi tabi ki hayır. Açılacak kadroya girebilmen için önce ales yds ve son bitirdiğin eğitiminin not ortalaması. yani doktora not ortalaması. bu üçünün istediğin kadroya girmende en büyük payı var. bitti mi tabi ki hayır. senin seçtiğin dalda bir kadro açılması gerekiyor, açılan kadrolar genellikle ağır torpil içerir, besyo bitirmiş bir öğrenci için dünyadaki böcekler üzerinde uluslar arası makale hazırlamış olmak şartı koyulabilir, böyle bir makalen yoksa başvuramazsın o kadroya. başvuracak kişinin kaşının üstünde "ben" olacak diye bir şart koyulabilir. alnında ben yoksa başvuramazsın o kadroya. başka ünilere bakman gerekir tek tek.

ÖYP de direk öyp alım şartlarına bakarsın ales yds ve not ortalaması ile başlar kadroyu alır hem çalışıp hem yüksek lisans ve dil barajı için uğraşırsın. ama hipo nun dediği gibi senet imzalıyorsun bitiremezsen yada yds barajını aşamazsan (ki o saatten sonra aşamayana salak derim ben, 6 lık yurt dışı eğitimi 6 aylık kurs bi ton şey var) tazminat ödemek zorunda kalırsın.

Kariyer yapmak istiyorsan bu iki yoldan birini seçeceksin. Öğretim Üyeleri Yüksek Lisansını tamamlamış yada tamamlamadan direk göreve başlamış üyelerdir alesle girmişlerdir öyle yoldan geçen öğretim elemanı olmaz, sadece doktora yapmadıkları için ve yrd doç luk için gerekli dil barajını filan vermedikleri için ünvanları yok. bazısı tüm şartları tamamlar ama rektörlük yrd doç kadrosu açmadığı için öğretim üyesi olarak kadro bekler.

mfatihbodur tarafından 06/Mar/14 02:32 tarihinde düzenlenmiştir

Yeryüzünün öğretmeni olmak için, gökyüzünün öğrencisi olmak gerekir. - Aliya İzzetbegoviç / mfatihbodur@tahribat.com
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    futurist
    futurist's avatar
    Dişi

http://yukseklisans.com.tr/

şartlar her üniveristeye göre değişir. mülakatlı yerlerde ya reddelemeyecek bir referans yada torpilin olacak diye duydum

şuan için merak ettiğim

tezli mi

tezsiz mi bunu bilenler yazsa memnun olurum. diyelim sınavdan iyi puan aldım. 

kimileri fark etmez derken kimileri tezli diyor.

Sanmasınlar yıkıldık, sanmasınlar çöktük. Bir başka bahar için sadece yaprak döktük. (Mevlana)
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mfatihbodur
    mfatihbodur's avatar
    Erkek
    futurist bunu yazdı

http://yukseklisans.com.tr/

şartlar her üniveristeye göre değişir. mülakatlı yerlerde ya reddelemeyecek bir referans yada torpilin olacak diye duydum

şuan için merak ettiğim

tezli mi

tezsiz mi bunu bilenler yazsa memnun olurum. diyelim sınavdan iyi puan aldım. 

kimileri fark etmez derken kimileri tezli diyor.

Tezsiz olayı kalktı diye biliyorum. Varsa Kesinlikle tezli.

Yeryüzünün öğretmeni olmak için, gökyüzünün öğrencisi olmak gerekir. - Aliya İzzetbegoviç / mfatihbodur@tahribat.com
Toplam Hit: 2634 Toplam Mesaj: 16