folder Tahribat.com Forumları
linefolder Yazılımlar / Diğer Programlar
linefolder Arcgis Kullanabilen Müritler Yardımınız Lazım

Arcgis Kullanabilen Müritler Yardımınız Lazım

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Premium.
    h2so4
    h2so4's avatar
    Erkek

hacılar yarına kadar yetiştirmem gereken bir bir ödevim var ama ben dahil kimse yapamadı. hocayı çok fazla anlamadık. hacanın yaptığı açıklama bu veriler de bunlar http://www.dosya.tc/server29/G1kIvl/Veriler.zip.html ;

Bu ödevin genel amacı öncelikle, gerçek dünyada mevcut olan gerçek veri setlerine sahip bir problemin çözümünde “İstatistiksel Araştırmanın Temel Adımları”nı kullanarak bir çözüm geliştirmektir. Bu ödev sırasında, her bir adımda gerekli olan süreyi doğru hesaplayabilmeli ve gerekirse “İstatistiksel Araştırmanın Temel Adımları”nda sunulan yaklaşımı kullanarak problem çözümünüzde bir yapı oluşturabilmelisiniz.  

İstenilenler:

Sözlü sınava gelirken,

⦁Yağıştaki değişkenliğin tarımsal üretime olan etkisi üzerine bulduğunuz sonuçların maddeler halinde listesi,

⦁Yağış-tarımsal üretimin değişkenliği ile ilgili sonuçlarınızı destekleyici haritalar, grafikler ve tablolar,

⦁İstatistiksel analizin her aşamasında yaptığınız her türlü analiz-çalışmanın ayrıntılı açıklanmasını içeren çıktılar. 

Çalışmanın sonunda, belirlenecek bir tarihte (14-18 Nisan tarihleri arasında) yağış-tarımsal üretim probleminin analiz sonuçlarını birlikte tartışacağız.  

Ceará’da (Brezilya) Yağış Değişkenliği ve Tarımsal Üretim

Giriş

Ceará, Brezilya’nın kuzeydoğusunda bulunan bir yerleşim yeridir. Bu bölgede yağış, zamansal ve mekânsal olarak belirsizliğe sahip olup çalışma alanı olarak burada bulunan Jaguaribe nehir havzası seçilmiştir.

Çalışma havzasında mevsimsel olarak akan nehir, birçok irili ufaklı rezervuarlar yardımıyla düzenlenmiştir. Geçmişte bölgede ciddi kuraklıklar yaşanmış olup su ihtiyacı da su kaynakları üzerinde olumsuz etki yapmaktadır. Bununla birlikte, yüksek su ihtiyacı duyan pirinç üretimi (bunun yanında fasulye-bean ve mısır-maize da üretilmektedir) bölge halkı gelirinin büyük çoğunluğunu oluşturmaktadır. Büyük rezervuarlardan salınan suyun yaklaşık %50’lik kısmını pirinç üretimi kullanmaktadır. Ek olarak, küresel ısınma dolayısı ile yağış paterninin hem zamansal hem de mekânsal olarak değişiklik göstermesi beklenmektedir. Uygun bir su yönetiminin, bu sorunlar ile baş etmede karar alıcılara yardım sağlayacağı düşünülebilir.  

Yağış ve tarımsal üretim arasındaki ilişkinin incelenmesinde ölçek ve veri çözünürlüğü önemli bir sorundur. Jaguaribe nehir havzasında, yağışın alansal olarak önemli oranda değişim gösterdiği söylenebilir. Bunula birlikte, yağışın zamanının tarımsal üretime de etkisinin olduğu unutulmamalıdır. Örneğin, toplam yağış miktarı tarımsal üretim için yeterli olabilecekken, yağışın yıl içindeki değişkenliğinden ötürü beklenen üretim gerçekleşmeyebilir. Diğer yandan, yüksek yağış oranları taşkınlara sebep olup tarımsal arazilere zarar verebilmektedir. Rezervuarlar, akıştaki bu değişkenliğin düzenlenmesinde kullanılabilmektedir. Elbette ki bu yalnızca rezervuarların aşağı bölgeleri için geçerlidir. Yağışın yıl içinde ve yıldan yıla değişkenlik gösterdiği bölgede, bu değişkenliğin tarım üretimi üzerine etkisinin rezervuarların da dikkate alınarak açıklığa kavuşturulması su mühendisliği açısından önem taşımaktadır.  

Ödev:

Jaguaribe nehir havzasında yağış ve tarımsal üretim (birim/hektar) arasındaki ilişkinin analizi. Amaç, yağış ve mevcut su yönetiminin (örn. rezervuarlardaki mevcut sular) tarımsal üretime etkisinin ortaya konulması. 

Mevcut Veri Setleri:

District.shp: bölgeler (vektör poligonlar)

Agriculture.dbf: her bir bölgedeki tarım arazisi (tablo)

Rainfall.shp: yağış istasyonları (vektör noktaları)

HydroRain.dbf: her bir bölgedeki yağış verisi

Dem: Dijital yükseklik modeli (raster)

Reservoirs.shp: rezervuar haritası (vektör poligon) 

Bazı ipuçları:

⦁Analizinize yıllık yağışın ve tarımsal üretimin (birim/hektar) tüm havzada nasıl birbirleriyle ilişkili olduğunu korelasyon analizi ile ortaya koyarak başlayabilirsiniz. 

⦁Daha sonra, tüm tarım ürünleri için üretimin (birim/hektar) ve yağışın bölge bölge değişimini inceleyebilirsiniz. 

Örneğin:

Yağışlı ve kurak yıllar için (1998,2000) yağış ve üretimi inceleyiniz, harita ve tablo hazırlayınız.

Tüm yılları dikkate alarak, tarımsal üretimdeki alansal dağılımını inceleyebilirsiniz. Burada tarımsal üretim için varyasyon katsayısını (=standart sapma/ortalama) kullanabilirsiniz. Aynı analizi yağış için de gerçekleştirebilirsiniz. 

yardımcı olabilirseniz çok makbule geçecek hacılar vize yerine geçecekmiş bu ödev. 

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Premium.
    h2so4
    h2so4's avatar
    Erkek

Ödevin süresini perşembe gününe kadar uzattı hoca yardimci olabilecek varsa ya da tanıdığı olan beklemedeyim 

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Premium.
    h2so4
    h2so4's avatar
    Erkek

Up ola 

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tarikat Şeyhi
    HolyOne
    HolyOne's avatar
    Erkek

argcis ne hocam=)

Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir, Tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir!
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Premium.
    h2so4
    h2so4's avatar
    Erkek
    HolyOne bunu yazdı

argcis ne hocam=)

http://www.esri.com/software/arcgis/arcgis10 bu şeyh :D

Toplam Hit: 1495 Toplam Mesaj: 5