Askerlik Tecili Hakkında

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kazekage
    Kazekage's avatar
    Erkek

Dostlar merhaba, lisans eğitimimi tamamladım tabi askerlik telaşı başladı ve benim durum biraz farklı şöyle ki ben ön lisans okuyup dgs ile mühendisliğe tamamladım fakat ön lisanstan mezun olduğumda 2 yıllık tecil hakkımı 8 ay için kullandım ve dgs kazanınca lisansa başladım. Demem o ki şuan tekrar bir tecil hakkım var mıdır veya eski tecil hakkını kullanabiliyor muyuz ? Askeri şubelere ulaşamıyorum telefon ile hafta içi bir gün gideceğim sanırım, bilgisi olan varsa süper yardımcı olur. Teşekkürler.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    snrhsn
    snrhsn's avatar
    Erkek

benim durumum şöyleydi, sanırım sende de aynı durum geçerli olur. liseyi bitirdikten sonra mezuna kaldım. 1 sene daha çalışıp sınava girdim. o arada tecil hakkımı kullandım. lisans eğitimimi tamamladım. 

Lisanstan sonra 2 yıl tecil hakkın var. Bu tecil hakkını kullanman için zaten lisans mezuniyet tarihinden (E-devlet mezuniyet belgesi sorgulama ekranında çıkan tarih) itibaren en fazla 2 ay içerisinde zaten askerlik şubesine gitmek zorundasın; aksi takdirde kaçak olarak ekranlarına düşersin ve para cezası işler her güne. 

Daha sonra diyelim ki bu 2 yılın sonunda tezli yüksek lisansa başladın. Tekrar askerlik şubesine gidersin ve iki yıl daha tecil hakkın olur. Okulda öğrenci işlerine askerlik tecil belgesini teslim ettiğin andan itibaren okul askere alma daire başkanlığı ile iletişime geçer ve okul kayıt tarihinden itibaren 3 yıl 4 ay daha tecil alırsın(sevk tehiri). 

şuan tekrar bir tecil hakkım var mıdır

evet, 2 yıl daha var. (29 yaşını doldurmamış isen, yani diyelim ki 28 yaşında bitirdin max. 29 yaşının sonuna kadar tecil ederler diye biliyorum)

eski tecil hakkını kullanabiliyor muyuz ?

hayır, artık lisans mezunusun.

bunlar benim bilgilerim, askerlik şubesine bir git sor, tutup kolundan askere götüremezler zaten.

edit: 

detaylı bilgi askerlik kanunu : 

http://www2.msb.gov.tr/Content/Upload/Docs/askeralma/1.3.1111.pdf

bkz. Madde 36 – (Değişik: 22/5/2012 - 6318/9 md.)

Yüksek lisans ile 35 yaşına kadar erteleyebilirsin. O da şöyle, bir tezli yl'ye kayıt yaptırıp, ders dönemi boyunca hiç derse gitmezsin (2yıl - 8 dönem) daha sonra o programdan atılmadan! başka bir yüksek lisans kazanıp, o programa kayıt yaptırman gerekiyor. 

örn. 3 dönem itü'de devam ettin, 4.dönem(bahar dönemi diyelim) başlamadan marmara'ya gittin kazandın. bahar dönemi başlamadan itü'den kaydını sildirip marmara'ya kayıt yaptırırsan tekrar 3 yıl 4 ay ertelenir. önemli nokta 35 yaş burada

bir de bu işin doktorası var ki o da 6 yıl erteler :D 

snrhsn tarafından 14/Oca/18 23:41 tarihinde düzenlenmiştir

Go Further
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kazekage
    Kazekage's avatar
    Erkek

Hocam ilgin için çok teşekkürler, yani anladığım kadarı ile ön lisans ta tecil ettirmeme rağmen şuan tekrar tecil hakkım var, bunu kesinleştirmek için mutlaka askeri şubeye gideceğim. Eğer böyle bir durum varsa süper çünkü 1 yıl kadar çalışıp yurt dışına çıkmayı düşünüyorum.

umarım sizde beni doğru anlamışsınızdır. Ön lisansta kullandığım tecil hakkı bu lisansta sıfırlanıyor veya sıfırlanabilir diye düşünüyorsunuz dimi ?

edit: imla

Kazekage tarafından 15/Oca/18 00:38 tarihinde düzenlenmiştir
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    snrhsn
    snrhsn's avatar
    Erkek
    Kazekage bunu yazdı

Hocam ilgin için çok teşekkürler, yani anladığım kadarı ile ön lisans ta tecil ettirmeme rağmen şuan tekrar tecil hakkım var, bunu kesinleştirmek için mutlaka askeri şubeye gideceğim. Eğer böyle bir durum varsa süper çünkü 1 yıl kadar çalışıp yurt dışına çıkmayı düşünüyorum.

umarım sizde beni doğru anlamışsınızdır. Ön lisansta kullandığım tecil hakkı bu lisansta sıfırlanıyor veya sıfırlanabilir diye düşünüyorsunuz dimi ?

edit: imla

Madde 36 – (Değişik: 22/5/2012 - 6318/9 md.)
    Emsali doğumluların yoklaması sırasında lise veya dengi okuldan mezun olduğunu belgeleyenlerin askerlikleri üç yıl,
    fakülte veya yüksekokuldan ilişikleri kesilenlerle yüksekokul mezunlarının askerlikleri ise 29 yaşını tamamladıkları yılın
    sonu esas alınarak iki yıl süreyle ertelenir. Bunlar, ertelemelerinin sona ereceği yıl muayeneleri yapılarak o yıl askerlik çağına
    giren doğumlularla işlem görür.
    Askerlikleri ertelenenler askere sevklerini talep edebilirler.
    Erteleme süresi içerisinde yükseköğretim kurumuna kayıt yaptıranların askerlikleri öğrencilik nedeniyle ertelenir.
    Askerlik çağına girmeden önce lise veya dengi okullar yahut yüksekokullardan mezun olanlar ile fakülte veya
    yüksekokuldan ilişiği kesilenlerin ertelemeleri, askerlik çağına girdikleri yıldan itibaren başlar.
    Dört yıl ve daha uzun süreli yükseköğretim kurumlarından yahut bunların dengi olduğu kabul edilen okullardan
    mezun olan yükümlülerin askere sevkleri, istekleri halinde mezuniyet tarihinden itibaren iki yıla kadar, yüksek lisans
    eğitimini tamamlayanların ise bir yıla kadar tehir edilebilir. Yurt dışındaki öğrenim kurumlarından mezun olanlara, talepleri
    halinde, denklik işlemlerini tamamlayabilmeleri için ayrıca bir yılı geçmemek üzere sevk tehiri hakkı tanınabilir.
    Bu maddenin uygulanmasına ilişkin usul ve esaslar Millî Savunma Bakanlığınca belirlenir.

Go Further
Toplam Hit: 1092 Toplam Mesaj: 4
askerlik tecil