folder Tahribat.com Forumları
linefolder C#, Asp.Net, .Net Core
linefolder Asp.Net - Aynı Anda 2 Farklı Thread Çalıştırmak

Asp.Net - Aynı Anda 2 Farklı Thread Çalıştırmak

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    attackatak
    attackatak's avatar
    Erkek

arka planda yapmam gereken işlemler için kullanıcıyı bekletmek istemiyorum. bunun içinde bazı durumlarda iki thread çalıştırmak zorundayım.

IIS üzerinde çalıştırdığım zaman sadece ilk thread işlem yapıyor. local'de çalıştırdığım zaman 2side sıkıntısız çalışıyor. 

örnek vermek gerekirse bir işlem sonunda bir thread gidip facebook'a post atıyor, diğeride mail atıyor vb.. gibi.

IIS üzerinde bunun bir ayarı var mıdır? ya da başka bir çözüm yolu?

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    All hail to Tux
    sandman
    sandman's avatar
    Erkek

message queu kullanacaksın

Mühendis kahveyi projeye dönüştüren bir insan evladıdır.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    attackatak
    attackatak's avatar
    Erkek

hocam onu gördüm ama parametre olayı çok hoşuma gitmedi.

task.run, task.factory.run, threadstart, async vb.. baya bir opsiyon yapmışlar. belki IIS üzerinde bir ayarı vardır diye düşündüm. yoksa mecbur o yola gideceğim.

attackatak tarafından 09/Nis/17 11:42 tarihinde düzenlenmiştir
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    attackatak
    attackatak's avatar
    Erkek

teşekkürler hocam.

lambra olarak kullanımı mevcutmuş. başkaları için örnek bırakayım =>

TestClass test = new TestClass();
        string s1 = "Hello";
        string s2 = "World";
        ThreadPool.QueueUserWorkItem(
            o => test.DoWork(s1, s2)
            );
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MadJack
    MadJack's avatar
    Erkek

Sanıyorum yazdığın kodda problem var hocam. Task'larla bunun yapılabildiğini biliyorum. Yazdığın methodu buraya veya dm ile atabilir misin, yardımcı olmaya çalışayım.

Son mesajını şimdi gördüm, şöyle bir ekleme yapayım. Threadpool'da kaç thread var, kaçı müsait, kaçını kullandım vs vs uğraşmamak için Task kullanmak daha mantıklı.

MadJack tarafından 09/Nis/17 12:00 tarihinde düzenlenmiştir

Everyone sees just what they want to see.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    attackatak
    attackatak's avatar
    Erkek
    MadJack bunu yazdı

Sanıyorum yazdığın kodda problem var hocam. Task'larla bunun yapılabildiğini biliyorum. Yazdığın methodu buraya veya dm ile atabilir misin, yardımcı olmaya çalışayım.

Son mesajını şimdi gördüm, şöyle bir ekleme yapayım. Threadpool'da kaç thread var, kaçı müsait, kaçını kullandım vs vs uğraşmamak için Task kullanmak daha mantıklı.

hocam Task kullanıldığında da aynı problem oluyor malesef. kodda problem kesin yok, çünkü aynı methoduda çağırsamda ilkini yapıp, ikincisini yapmıyor. local'de çalıştığın zaman problem yok. IIS üzerine koyduğun zaman böyle oluyor.

sandman'ın önerisi üzerine kodları ThreadPool QueueUserWorkItem kullanacak bi yapıya değiştiriyorum. sonrasında teste eklicem. başarısız olursa yine yazarım.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TeRRoR
    TeRRoR's avatar
    Erkek

Hocam bu işi asp.net de thread ile yapmak sıkıntı. O işin tamamlanacağından emin olamazsın. O yüzden bu tür işleri @sandman 'ın dediği gibi Queue'ya atıp, ayrı bir console uygulaması vs. gibi IIS bağımsız (oturum sonlanabilir, IIS kapanabilir, restart olabilir vs.vs.vs.) bir uygulamada işi yaptırman en sağlıklısı olacaktır.

Ha illa Asp.net ile yaptıracam diyorsan zamanında yapmıştım internette bu konu için Nuget paketleri filanda vardı onlara bakabilirsin.

herkes programcı olmak zorunda değildir, lütfen bir zorunluluk gibi programlama dilleri öğrenmeye çalışmayın. yabancı dil filan öğrenin amq.// s.kimin etini yerim, kasaba minnet etmem.// ince düşünene kalın girer.//
Toplam Hit: 2384 Toplam Mesaj: 7
asp.net multiple thread