folder Tahribat.com Forumları
linefolder C#, Asp.Net, .Net Core
linefolder Asp.Net İle Uğraşan Müridler

Asp.Net İle Uğraşan Müridler

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Shimarik
    Shimarik's avatar
    Erkek

Merhaba arkadaşlar,

Ben uzun yıllardır desktop programları ile uğraşıyorum. Yakın zamanda web programlama geçtim. İlk dikkatimi çeken konu veritabanı ile uğraştığım için Session lar oldu. Sayfalar arasında gezinirken Session ile veri taşındığını biliyoruz. Ben aynı işlemi static bir clasın static üyeleri ilede yapıyorum. Madem ben static üyelerle veritaşıyabiliyorum(Test ettim bunu) Session kullanmaktaki mantık nedir.

Bir Programcının Parmaklarının ucunda imkansız diye bişey yoktur.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    All hail to Tux
    sandman
    sandman's avatar
    Erkek

Hafıza yönetimi eş zamanlı olarak yüzlerce oturum acıldıgını düşünelim her oturum için o class'dan bir adet obje yaratılıcak ve bu objeler daha sonra hafızaya atılıcak.Session ise hem memoryde daha az yer tutuyor hemde yönetimi web sunucusu tarafından yapıldıgı için garbage collection'ı otomatik yapılabilir.Aynı zamanda programını cloud gibi bir sistemle birden fazla sunucuya taşıdıgın zaman sessionlar daha avantajlı

Mühendis kahveyi projeye dönüştüren bir insan evladıdır.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Shimarik
    Shimarik's avatar
    Erkek

Öncelikle kardeşim horbye konuyu up ladığı için teşekkür ederim. Sandman sende ayrıca vermiş olduğun bilgiden dolayı teşekkür ederim. Olay anlalışmıştır. Tam gaz sessionlarla hayata kaldığımız yerden devam .

Bir Programcının Parmaklarının ucunda imkansız diye bişey yoktur.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ercan
    Ercan's avatar
    Erkek

Shimarik bunu yazdı:
    -----------------------------

Öncelikle kardeşim horbye konuyu up ladığı için teşekkür ederim. Sandman sende ayrıca vermiş olduğun bilgiden dolayı teşekkür ederim. Olay anlalışmıştır. Tam gaz sessionlarla hayata kaldığımız yerden devam .

-----------------------------

bende aynı şenin durumundayım, kitaptan gidiyorum ve şuğan .nf 2.0 ile proje yapıyorum. sen naısl öğrenmeye çalışıyorsun? kaynakların neler?

IF YOU ARE NOT TİRED, YOU ARE NOT DOING IT RIGHT
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    angels_demos
    angels_demos's avatar
    Erkek

anlamadım neden session kullanıyoruz mu demek istiyorsun?

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SharpShooter
    SharpShooter's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

mesela

static bir classın var ve Id diye de int bir propertysi var.

şimdi sen her üye giriş yaptığında bu static class ın içindeki id  yi üye id ile güncelliyorsun diyelim.

Holy'nin Idsi: 1

Sharp'ın Idsi: 5

Önce holy girsin sisteme static classda id propertyisine 1 verdin.holy geziyo sitede. sonra ben geldim login oldum benim id değerim 5.gittin static classın id propertysini 5 yaptın.

artık holyninde idsini çağrınca 5,benimde 5.

o yüzden webde session kullanılmalı

- xx yerde hata var. - ya aslında kod şöyle sanıyor olabilir bla bla bla - olm kendine gel kodlar düşünmez - ...
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    network
    network's avatar
    Erkek

statick adı üstünde dinamik değildir. Veri taşır fakat bir veri taşır dispose(yada null ) etmen gereklidir ki yeni veri aktara bilesin . 

Daha başka bir değişle uygulamanı başlattın ve statick değişkenine değer verdim sen aksini belirtmediğin sürece o değer geçerlidir. Yenilenmez instance çıkarılmaz . 

ve Yukarda da izah etmişler ama paylaşayım  , sunucu yoğunlupğuna sebeb olur . 

Sayfalar aRASI veri taşaımada viewstate ve session un yanında queystrignleride aktif olartak kullanabilirsin güvenli değil dersen şifreli bir şekilde queryde kullanabilirsin. 

Sessionları tercih sebeblerinden de her nesne için ona ait session oluşturulmasıdır. 

örn: Session["ADA"]  session[mada] gibi web.config te veya kodda bir yerde aksini belirtmediğin taktirde sessionun timeout süresi 20dk dır. 

Bunu uzatabilirsin kısaltabilirsin ama timeout yediği zaman session[ada] null olur . Bu sebele kullanırken ilk nullable kontrolü de yapmayı ihmal etmeyesin . 

Windows yazdığını söylemiştin destop yazılımlardan web e geçiş sırasında yaşadığın bu ? gayet mantıklıdır  ;) 

I Love Software , Software is a life...
Toplam Hit: 1617 Toplam Mesaj: 7