folder Tahribat.com Forumları
linefolder C#, Asp.Net, .Net Core
linefolder Asp.Net Search Provider [Döküman / Anlatım]

Asp.Net Search Provider [Döküman / Anlatım]

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TR_ip
    TR_ip's avatar
    Erkek

Merhaba arkadaslar bu dökümanımızda TBT üyelerine Search Provider nedir ? Ne Değildir ? diye incelicez.. Bildiğiniz gibi bu özelliği tahribat.com dada adminlerimiz hizmete soktu...

Şimdi Öncelikle Seach Provider  Nedir ?

Search Provider kullandığımız web browserlar üzerinden // Arama bölümlerinden //  web sitelerinde arama yapabilmemizi sağlayan bir sistem. Bu sistemi  İnternet Explorer 7, Firefox 2 , Safari vs.. browserlar destekliyor. şimdi öncelikle provider dosyalarını oluşturmayı daha sonra sayfalarımızda etkin şekilde nasıl kullanacağımızı anlatıcam..

Şimdi OpenSearch.org adlı adresin bize oluşturduğu Search Provider kodları şu şekildedir..

<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?> <OpenSearchDescription xmlns="http://a9.com/-/spec/opensearch/1.1/"> <ShortName>tahribat.com</ShortName> <Description>Tahribat.com Search Provider</Description> <InputEncoding>UTF-8</InputEncoding> <Url type="text/html" template="http://www.tahribat.com/forumsearch.asp?search={searchTerms}&status=1" /> <Contact>TR_ip@illgalcoder.com</Contact> <Developer>TR_ip</Developer> <Image height="16" width="16" type="image/gif">http://goruncek-ikonun-adresi.gif</Image> </OpenSearchDescription>

----------------------------------------------------------------------------------------------

Developer: Kim Kodlamış flan filan

Image: Görünücek resimin adresi (İkonun)

ShortName: Çıkan arama listesinde görünücek kısımı temsil ediyor

Description: Yapmış oldğunuz arama servisi hakkındaki bilgi bölümü

InputEncoding: Arama yapılacak metnin karakter seti alanı

Url: Arama yapılcak yerin adresi

Yukarıdaki koddaki url kısmında belirtilen yerde arama servisinizi QueryString den değerini alıp işleme koyabileceğiniz gibi tasarlamalısınız.

XML dosyamızı oluşturduktan sonra  yapmış olduğumuz web sayfamız altında bunlarıda yayınlıyoruz....

Şimdi yapabileceğimiz 2 işlem  daha var.

Şimdi web sitemize giren üyeler olsun en basidinden ziyaretciler olsun bu yaptığımız servisi otomatik olarak kullanmaları için yada manuel olarak elle bu hizmeti aktif etmek için son olarak <head> tagları arasına şu kodları yazmalıyız...

<link rel="search" type="application/opensearchdescription+xml" title="tahribat.com"  href="http://tahribat.com/aramadosyamiz.xml" />

El ile gelen kişilerin eklemesi içinde şu şekilde yapmalıyız....
    <a href="#" onclick="window.external.AddSearchProvider('
    http://tahribat.com/aramadosyamiz.xml')">Web Browser Arama Listesine Ekle</a> 

dediğimizdede Websitesinde bir yere link koyarak ve üye / ziyaretci her kimse Linke tıkladığında otomatik eklenicektir..:)

| TR_ip tarafından Tahribat.com İçin Yazılmıştır...| 

Umarım yararlı bir döküman olmustur arkadaslar... Bu konu ile ilgili sorularınızı bu başlıkta yazabilirsiniz... :) 

Kontakt : TR_ip@tahribat.com
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    snnyk
    snnyk's avatar
    Erkek

Saol hocam kullanmasakda arşivleyelim gün gelir lazım olur..

snnyk.com - code is poetry all that i know...
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kerim
    kerim's avatar
    Erkek
    snnyk bunu yazdı:
    -----------------------------

Saol hocam kullanmasakda arşivleyelim gün gelir lazım olur..

aynen saolasın ;)

(:
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    rapidhacker550
    rapidhacker550's avatar
    Erkek
    çok sağol hocam arşivime koycam bunlar

T.C Anayasası Madde 26 : Herkes, düşünce ve kanaatlerini söz, yazı, resim veya başka yollarla tek başına veya toplu olarak açıklama ve yayma hakkına sahiptir. Bu hürriyet resmi makamların müdahalesi olmaksızın haber veya fikir almak ya da vermek serbestliğini de kapsar. Bu fıkra hükmü, radyo, televizyon, sinema veya benzeri yollarla yapılan yayımların izin sistemine bağlanmasına engel değildir.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nurk
    nurk's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek
    güzel olmamış desem yalan olur emre :P

[22817//kaanabak]
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    BuZuL
    BuZuL's avatar
    Erkek
    eyv sagolasın ben bu olayı tam araştıracaktım döküman yazmışsın :D

DAĞDA ÜÇ BEŞ KOYUN SÜRÜSÜ, TUTTURMUŞ BİR KÜRDİSTAN TÜRKÜSÜ, ELİNE ALMIŞ BAYRAK DİYE BİR MASA ÖRTÜSÜ, SATSAN BEŞ PARA ETMEZ NE DİRİSİ NE DE ÖLÜSÜ, SOYU SOYSUZ OLAN SENSİN TOPRAK SENİN NEYİNE, İTE İTLİK YAPIP KAFA TUTMA BEYİNE, ANLASA DEDİĞİMİ SOKAKTAKİ KÖPEK AĞLAR HALİNE, DUY ULAN SOYSUZ NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE.......
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TR_ip
    TR_ip's avatar
    Erkek

Nurky bunu yazdı:

:D hehe olm dedim ya sana gece yaziim bişi de öle yatim diye :D aklıma geldi bari yazim bende dedim :D ama cidden güzel oldu :) işinize yaradiysa ne mutlu millet (:

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nurk
    nurk's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek
    TR_ip bunu yazdı:

Nurky bunu yazdı:

:D hehe olm dedim ya sana gece yaziim bişi de öle yatim diye :D aklıma geldi bari yazim bende dedim :D ama cidden güzel oldu :) işinize yaradiysa ne mutlu millet (:

olm bırak bu işleri bizim işleri hallet sen dökümanı herzaman yazarsın :P

yiyosa silverlight yaz :D

[22817//kaanabak]
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RMx
    RMx's avatar
    Erkek
    8 senedir tanıyorum seni ve ilk defa legal bişe yazdığını görüyorum :D Eline sağlık

Forgive others often yourself never..!
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TR_ip
    TR_ip's avatar
    Erkek

RMx bunu yazdı:
    8 senedir tanıyorum seni ve ilk defa legal bişe yazdığını görüyorum :D Eline sağlık

Ehuehue abi napalim artık yavas yavas brakiyoruz :D tabi  Scannerlar - Keylogerlar vs.. Yazmak vazgeçilmez :D Ama bilim uğrna yapiyoruz onlarıda :D :D Yazılımcılık sonucta :P Alalal! :D Sağolasn 

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    KopukKopca
    KopukKopca's avatar
    Erkek

güzel olmuş emre :)

2 x pi x re x pi x pi x mi x 7
Toplam Hit: 2393 Toplam Mesaj: 11