Atatürk Ve Bozkurt

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YaSevYaTerkEt
    YaSevYaTerkEt's avatar
    Erkek

2 Ağustos 1926 gecesi Türkiye'nin ''Bozkurt'' adlı yolcu gemisi, Fransız ''Lotus'' gemisi ile Ege Denizi'nde çarpışır. Bozkurt gemisi batar ve 8 Türk denizcisi boğularak ölür. Ertesi gün, İstanbul'a gelen Lotus gemisinin kaptanı tutuklanır ve Türk mahkemelerince 80 gün hapis cezasına çarptırılır. Lotus gemisinin kaptanının karşı çıkışları sonucu dava, Lahey Sürekli Adalet Divanı'na intikal eder.

Lahey Sürekli Adalet Divanı, 7 Eylül 1927'de, Türkiye'nin hukuka aykırı davranmadığına karar verir. Bu kararla birlikte ''Geminin adı ve Türk milletinin milli simgesi, Türk özgürlük ve bağımsızlığının timsali olmasından ötürü'', Türk heyetine, Atatürk'e verilmek üzere tunçtan bir Bozkurt heykeli armağan edilir. Bu davadan dolayı, dönemin adalet bakanı Mahmut Esat'a, Atatürk tarafından Bozkurt soyadı verilmiştir.

HEYKEL GÖZDEN UZAKLAŞTIRILIYOR

Adı geçen Bozkurt heykeli 1968 yılına değin Anıtkabir'de sergilenmiş, 1968'de Samsun'da Gazi Müzesi'nin açılmasıyla Atatürk'ün birçok özel eşyası ile birlikte Samsun'a yollanmıştır. Bu Bozkurt heykeli 1978 yılına dek Samsun Müzesi'nde sergilenmiş, fakat CHP iktidarının baskıları sonucu (bu baskıda devrin imar ve iskan bakanı Ali Topuz hayli etkin olmuştur) müzenin deposuna atılmıştır. O günden sonra da heykeli bir daha gören olmamıştır.

VE HEYKEL YENİDEN KEŞFEDİLİYOR

Konu hakkında araştırmalar yapan Türkiye Gazetesi muhabiri Kemal Çapraz, heykelin izini sürer ve Samsun'daki Gazi Müzesi'nde bulunduğunu öğrenir. Müze müdürü Mustafa Akkaya'dan bilgi almak ister. Müdür böyle bir heykelin bulunmadığını söyler. Kemal Çapraz, bozkurt heykelinin müzenin deposunda olduğunda ısrar eder ve nihayet heykel depoda bulunup gün ışığına çıkarılır. Fakat müdür bey, akmazsa damlar misali yine zorluk çıkarmak ister ve heykelin fotoğraflarının çekilmesine izin vermez. Lakin acar gazeteci Kemal Çapraz bakanlıktan aldığı yazılı izinle heykelin fotoğraflarını çeker.

HEYKELİN BOYUTLARI

Lahey Sürekli Adalet Divanı'nca Atatürk'e armağan edilen bozkurt heykeli kaidesiyle birlikte 29 sm yüksekliğinde, 34 sm uzunluğunda olup, kaidesi 30-12'dir.

ATATÜRK'ÜN ÇALIŞMA MASASINDAKİ BOZKURT

Atatürk'ün çalışma masasında çağırma zili olarak kullandığı küçük bir bozkurt heykeli daha vardır. Yine tuçtan olan bu heykel kaidesiyle birlikte 8 sm yüksekliğinde ve 9 sm uzunluğundadır.

Bu heykel de gazeteci Kemal Çapraz'ın girişimleriyle Samsun Gazi Müzesi'nde bulunmuştur.

Atatürk döneminde 1927 yılında basılan kağıt 5 ve 10 liralarda Bozkurt resmi kullanılmıştır. Burada Bozkurt, ay-yıldızın içinde koşar durumda tasvir edilmiştir.

Maarif Vekaleti'nin 1925 yılında açtığı yarışmanın birincisi olan Namık İsmail'e ait Bozkurt arması.

Daha Cumhuriyet dahi ilan edilmeden 1922 yılında TBMM'nin çıkarttığı Bozkurt'lu pul.

Atatürk'ün emriyle 1935 yılında çıkartılmaya başlanılan Bozkurt Sigarası'nın kapağı.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Muhalif Yorumcu
    SeRDaR
    SeRDaR's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Atatürkün Türklüğe, Türklüğün sembolüne gösterdiği önemi gerçekten çok iyi vurgulayan semboller

(Bu sombolerden yola çıkarak kimse Atatürk'ü ırkçı gibi göstermeye çalışarak kendisini komik duruma düşürmesin)

Emekçiler ekmeklerini, emeklerinin karşılığı olarak ve önlenemez tarihi sürecin sonucu olarak mutlaka kazanacaklardır. Şüphesiz bu, zorlu bir dönemdir kısa vadeli ve göreceli yenilgilerden geçer.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YaSevYaTerkEt
    YaSevYaTerkEt's avatar
    Erkek

SeRDaR bunu yazdı:
    -----------------------------

Atatürkün Türklüğe, Türklüğün sembolüne gösterdiği önemi gerçekten çok iyi vurgulayan semboller

(Bu sombolerden yola çıkarak kimse Atatürk'ü ırkçı gibi göstermeye çalışarak kendisini komik duruma düşürmesin)

Hoca kalbin ne kadar pis senin böyle,

Irkçılık değildir bu,

Tamamen Atatürk'ün Türk Milliyetçisi yönünün irdelendiği bir çalışmadır ve bunu gizlemek isteyen şer odaklarının gerçek yüzüdür.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Muhalif Yorumcu
    SeRDaR
    SeRDaR's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Haydaa sana demedim ki ben bunu sen neden alınıyorsun sözüm sana değil öyle göreceklere senin Atatürkü ırkçı olarak görmediğini biliyorum zaten ben  sözüm sana olsaydı direk sana derdim ben

Her konuda Atatürkü kendi tarafına çekmeye çalışan tipler var ya onlara dedim ben

Not: Niyetim temizdir merak etme ..

Emekçiler ekmeklerini, emeklerinin karşılığı olarak ve önlenemez tarihi sürecin sonucu olarak mutlaka kazanacaklardır. Şüphesiz bu, zorlu bir dönemdir kısa vadeli ve göreceli yenilgilerden geçer.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    snooper
    snooper's avatar
    Erkek

resimler gözükmüyor :D

edit: resimler geldi :D

edit 2: 2. resimde livres turkue mi yazıyo.

sana çirkin dediler düşmanı oldum güzelin...
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YaSevYaTerkEt
    YaSevYaTerkEt's avatar
    Erkek

snooper bunu yazdı:

resimler gözükmüyor :D

edit: resimler geldi :D

edit 2: 2. resimde livres turkue mi yazıyo.

Türk Lirası Anlamında

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    uLKuCu
    uLKuCu's avatar
    Erkek

Bozkurt Ergenekon Destanı'ndan bugün'e kadar Türklerin Sembolü olarak kabul edilmiştir.

Misal olarak Kızıl Derililer onların soyu da Türk ve incelerseniz Bozkurt onlar için kutsal bir hayvan ve ciritlerinin üstünde hep bozkurt kafası vardır...

Ayrıca bkz. Göktürk Devleti'nin Bayrağı... Yine Bozkurt...

Bozkurt Türklüğün, Bozkurt Özgürlüğün, Bozkurt Kurtuluşun Sembolüdür...

...Muhtaç olduğum Kudret Damarımdaki Asıl Kan"da mevcut... ...İnsan"ı Yaratandan ötürü severim...
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ephesus
    Ephesus's avatar
    Erkek

Ve bütün bunları bilmesine rağmen etrafımda siz kendinize bozkurtu yakıştırıyosunuz kurt değil köpekçisiniz tarzında konuşmalar yapanlar sonrada Türküm diye gezen(şerefsiz)ler var.

Avukat/Hukukçu
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    maximuss
    maximuss's avatar
    Erkek

bunlari bilmeyen varmi ?

maximuss bunu yazdı:

@Daft

Ataturk milliyetciydi , yani "turkcu".Hatta turanci ( Ataturkun asya turkleri hakkindaki goruslerini bulabilirsin ) diyebiliriz.

Ataturkun hayati konusuna yaptigim yorumdu :)

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    habib_mx_tr
    habib_mx_tr's avatar
    Erkek

%3cozkurt
    %3cozkurt

!!!
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    albayrak_89
    albayrak_89's avatar
    Erkek

Orhun abidelerinde göktürk armasının üzerinde cocuk emziren bozkurt vardır.

Tarih aptalların adıyla doludur.
Toplam Hit: 2016 Toplam Mesaj: 11