Atm'lerde Neden Xp Kullanılıyor

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tagext
    tagext's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası Başarı Madalyası
    Erkek
    rappermcs bunu yazdı
    devil_bugatti bunu yazdı

Müşterilerimden birisi sadece Türkiye'deki atm'ler için değil avrupadaki atm'ler için de güvenlik yazılımı geliştiren bir firma. Kendisiyle görüşmemde bu soruyu ben de yöneltmiştim. Oldukça girift bir yapı olduğundan atm'deki yazılımı değiştirmekle işin bitmediğini ve zincirleme olarak bir çok şeyi değiştirmenin gerekeceğini söylemişti. Böyle bir yenilenme standarda ulaşacaksa da bunu önce Türkiye yapar demişti. Bankacılık sektöründe Teknoloji ihraç eden bir ülkeymişiz. 

Teknoloji? ihraç?

kelimeleri karıştırdı sanırım arkadaşın ihraç değildir o ithal dir :)

doğru diyor arkadaş. türkiyedeki dijital bankacılık sektörü dünyanın en gelişmişlerinden bir tanesi. yurt dışında hala kredi kartını çeke çeviren aletler kullanıyolar.

aha şundan

http://galeri8.uludagsozluk.com/442/mekanik-kredi-karti-slip-cekme-makinesi_749666.jpg

ftw
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    rappermcs
    rappermcs's avatar
    Erkek
    0x656e bunu yazdı
    rakkoc bunu yazdı
    rappermcs bunu yazdı
    Balyoz99 bunu yazdı

Kullanılan donanımlar yüzünden. Kart okuyucu, klavye, dokunmatik ekran, para çekmecesi vs hepsinin driver'ları var, eski donanımlar xp üzeri sistemler ile uyumlu değil idi.

Hoş isteyen istediği sistem için driver'ı yazar veya yazdırtır ama uğraşmıyorlar işte :)

O iş öyle değil hocam inan bana. Uğraşmak için önce bilmek kafa yorabilmek lazım. Lakin sen kalkarda bankaya IT departmanının başına siyasi yahut ikili ilişkilerden dolayı maden mühendisliği mezunu bir dinazoru koyarsan daha çoooook bekleriz beyler üretmeyi. 

Bu adamlar tamamen ticari bakarlar olaya ve 3 lira kar edeceğim diye teknolojiyi satın almaya yönelir. Ama bilmez ki kendisi geliştirse uzun vadede 33tl kazanacak ve ülkeye katma değeri olacak.. (gerçi kaç kişinin umrunda ülke menfaati)

Hocam ATM gibi cihalarda o iş oyle değil yapacağin her değişiklikte PCI DSS testlerine gidip binlerce dolar harcayacaksin her sefernde gidip 100-500 ATM cihazı icin bu işlere girmek hiç mantıklı değil ancak global olucam ben yazacağim core'u 10.000 ATM'ye satıcam dersen o zmn mantikli olacak ki emin ol o firmalarin da hala XP kullanmasının sebebi de o. zamanında o sisteme alınmış şisans. core hala aynı duruyor. üzerinde ki UI ve logic katmanda değişiklik yapılıyor.

1 PCI QSA kolay yetişmiyor :D 750 Bin dolar gibi fiyatlardan bahsediyoruz sadece sertifika için varın bu adamın test uygulayacağı zaman alacağı paraya bakın.

Ah bir de PCI Forensic Investigator lar var off gözlerimde dolarlar canlandı.

hocalar 4 yıl önce iş bankasının tüm şubelerinin altyapısı redhat tan win. server a geçirmeye basladik bu surecte  ben işten ayrildim ve surec tamamlanmış.  dusunun sube altyapilari boyle değiştirilebiliyorken atm ler neden yapilamasin

Paslanmış bir uygulama geliştirici.. #AnalistŞart
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    rappermcs
    rappermcs's avatar
    Erkek
    tagext bunu yazdı
    rappermcs bunu yazdı
    devil_bugatti bunu yazdı

Müşterilerimden birisi sadece Türkiye'deki atm'ler için değil avrupadaki atm'ler için de güvenlik yazılımı geliştiren bir firma. Kendisiyle görüşmemde bu soruyu ben de yöneltmiştim. Oldukça girift bir yapı olduğundan atm'deki yazılımı değiştirmekle işin bitmediğini ve zincirleme olarak bir çok şeyi değiştirmenin gerekeceğini söylemişti. Böyle bir yenilenme standarda ulaşacaksa da bunu önce Türkiye yapar demişti. Bankacılık sektöründe Teknoloji ihraç eden bir ülkeymişiz. 

Teknoloji? ihraç?

kelimeleri karıştırdı sanırım arkadaşın ihraç değildir o ithal dir :)

doğru diyor arkadaş. türkiyedeki dijital bankacılık sektörü dünyanın en gelişmişlerinden bir tanesi. yurt dışında hala kredi kartını çeke çeviren aletler kullanıyolar.

aha şundan

http://galeri8.uludagsozluk.com/442/mekanik-kredi-karti-slip-cekme-makinesi_749666.jpg

hakkaten şaşırdım ya laaa :)

Paslanmış bir uygulama geliştirici.. #AnalistŞart
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Elif - Efe
    rakkoc
    rakkoc's avatar
    Homo
    rappermcs bunu yazdı
    0x656e bunu yazdı
    rakkoc bunu yazdı
    rappermcs bunu yazdı
    Balyoz99 bunu yazdı

Kullanılan donanımlar yüzünden. Kart okuyucu, klavye, dokunmatik ekran, para çekmecesi vs hepsinin driver'ları var, eski donanımlar xp üzeri sistemler ile uyumlu değil idi.

Hoş isteyen istediği sistem için driver'ı yazar veya yazdırtır ama uğraşmıyorlar işte :)

O iş öyle değil hocam inan bana. Uğraşmak için önce bilmek kafa yorabilmek lazım. Lakin sen kalkarda bankaya IT departmanının başına siyasi yahut ikili ilişkilerden dolayı maden mühendisliği mezunu bir dinazoru koyarsan daha çoooook bekleriz beyler üretmeyi. 

Bu adamlar tamamen ticari bakarlar olaya ve 3 lira kar edeceğim diye teknolojiyi satın almaya yönelir. Ama bilmez ki kendisi geliştirse uzun vadede 33tl kazanacak ve ülkeye katma değeri olacak.. (gerçi kaç kişinin umrunda ülke menfaati)

Hocam ATM gibi cihalarda o iş oyle değil yapacağin her değişiklikte PCI DSS testlerine gidip binlerce dolar harcayacaksin her sefernde gidip 100-500 ATM cihazı icin bu işlere girmek hiç mantıklı değil ancak global olucam ben yazacağim core'u 10.000 ATM'ye satıcam dersen o zmn mantikli olacak ki emin ol o firmalarin da hala XP kullanmasının sebebi de o. zamanında o sisteme alınmış şisans. core hala aynı duruyor. üzerinde ki UI ve logic katmanda değişiklik yapılıyor.

1 PCI QSA kolay yetişmiyor :D 750 Bin dolar gibi fiyatlardan bahsediyoruz sadece sertifika için varın bu adamın test uygulayacağı zaman alacağı paraya bakın.

Ah bir de PCI Forensic Investigator lar var off gözlerimde dolarlar canlandı.

hocalar 4 yıl önce iş bankasının tüm şubelerinin altyapısı redhat tan win. server a geçirmeye basladik bu surecte  ben işten ayrildim ve surec tamamlanmış.  dusunun sube altyapilari boyle değiştirilebiliyorken atm ler neden yapilamasin

Bankanın server'i bankanın bilgisini taşır. Ama atm Master Visa süreçlerınde yürür / Kart'in sahibi ve 3. bankalarin kartları ile ilgili olduğu için ve sertifika süreçleri zorunludur ve donanım üreticisi ile bağlıdır. 

Bu aralar fazla yogunum. Unuttugum seyler oluyorsa affola. DM vs atın.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SSH
    SSH's avatar
    Erkek
    sandman bunu yazdı
    d3lete bunu yazdı
    torpedo_XL bunu yazdı
    CISSP bunu yazdı
    d3lete bunu yazdı

Hocam bu atmlerin ip adresini nasıl tespit ederiz?

+1

ATM'ler internete bağlı olmadığı için dış ipsi yoktur.

Hocam intranet olayını biliyorum , bazen denk geliyorum atmye uzaktan baglanıp sistemi yenıden falan baslatıyorlar bunun teknik arkaplanını merak ediyorum.Atm inranete birşekilde baglanıyor bu cihaza gelen bir ağ kablosu ya da bir sinyal olmalı işte ben tam bu noktayı merak ediyorum , sanırsam atm teknisyni bir mürit vardı nickini hatırlayamadım

ATM'ler doğrudan ISP üzerinden firmaların mpls'ine bağlanıyor

aynen öyle  kapalı omurgadır . Şuanda popüler ürün TTVPN önceden ATM yada NN G.SHDSL kullanıyorlardı
    Garanti komple 2010 gibi geçmişti TTVPN altyapısına peşinden yapı kredi geliyordu. nedir son durum bilmiyorum ancak çoğu geçmiştir.

sırıtma la.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kaan
    Kaan's avatar
    Erkek

Never touch a running system, 

Türkçesi, ölüyü fazla kurcalama, ya ossurur ya sıçar. 

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    RitmFarbRacourci's avatar
    Erkek

Bunu Görünce aklıma, Sıkysa Yakala filmindeki  Frank Abagnale Jr geliyor

I'şıkY'ılı;^^`) Zk't^^` RnSySyTk.Ödl.SpRtÇzBşBkYd Kryptia.agogE Sa'd-l'Suûd az.ç'k 'lmyn'Dşn Pnct'tnAnNttn Blgi,YpBlgi 'Ct'nDrm.CmdyDrm.MdrnDrm hRşYdşR ClptcPth'Strsm M'nPhs' Ld,X/Y YrYnZmnGrçklk,AlgBzklğ KrzFrst'tr Tiytr' Pugchv,Jtrn,İmmlmn,FllngLef,Pik' SuprmcySprrty CoBehTh elFnmno:NzrioRonldo AdnKy TkSs,TkHrf(?) .RtNsTk.KvMp.Mk.TrmDyn ScklkNmRzgr ŞkHcBy ccp.kky Snrlr'Çz SnaSnLzmsn 'NsnKsknçtr BgDppr.MagllnCl'ds.S'thCro's Ch'kW'ng CreazioneDiAdamo^^`, Arctrs.Spic' ArcScnd,YySnye TrbProp,TrbJet,TrbFan ~3.10^5km/sn~343m/sn ~900-1240m/snMacH RamJt,ScRamJt Przdi^^' Tbu.XL Prsek MAtv^^` mLAT G'dWllHnting(f). 3id't^^` TareZmenPr ParaMotor TrflrVArsİlşklr (-)+.(/)*,~ ZminŞkil . ..Bu imza @SubZero tarafindan degistirilmistir. "Bu kadar uzun karmakarisik bir imza yapma diye uyardim ama heeheeeey(^^D)_hey kim söylüyor, kim dinliyor." Imzanizi SubZero'ya bilgi vermeden degistirmeyiniz. Tesekkurler...
Toplam Hit: 8511 Toplam Mesaj: 58
atm xp