folder Tahribat.com Forumları
linefolder Bilim Teknik Teknoloji
linefolder Atomun Gerçekten Bir Görüntüsünü Gören Var Mı?

Atomun Gerçekten Bir Görüntüsünü Gören Var Mı?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Cesnist
    Cesnist's avatar
    Erkek

Selam hocam, bu konunun cevabı aslında heisenberg belirsizlik ilkesinde saklı. Yanlızca bu konuyu okuman sana direk cevabı sunacaktır.

طדṮ
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Realseyler
    Realseyler's avatar
    Erkek
    italyan bunu yazdı
    sezeruludag bunu yazdı

dünyanın bile gerçek bir fotografı yok uzaydan çekilmiş. hepsi cgi ve foto manipülasyon. atomn olmaması çok mu enteresan

Everything's a copy of a copy of a copy.

Dünya olayını siktir ederek öncelikle "GERÇEK" dediğimiz şeye değinmek istiyorum. Gerçeğin gerçekten ne olduğunu zaten bilemeyiz. Şuan insanoğlu belirli bir evrimsel çizgide duruyor. Yani şöyle ki örneğin gözlerin evrimi.... 

Dünyada pekçok farklı şekilde evrimleşmiş göz mevcut. Ve insan şuan diyor ki en gelişmiş göz bana ait. Gerçekten öyle mi ? Bu gerçekliği nasıl sorgularız ? Mevcut gözleri alırız bi şekilde kıyaslarız. Ama "EN" dediğimiz şey nedir ? Yani İNSAN , Evrimin geldiği en son noktada mıdır ? Evrim sona mı ermiştir ki zamanı durdurup bir "En Gelişmiş Göz" tanımı yapabilelim. Demek istediğim aslında insan gözüde hala yeterince evrimleşmemiştir. Ve gördüğü - gözlemlediği herşey subjektif ve eksiktir....

-0-

İnsanın kurguladığı bilim , kendi kısıtları çerçevesinde ulaşabildiği hakikatler ile sınırlıdır. Teleskop , Mikroskop ıvırzıvır aletler ile kendi gözlemleyebildiği dünyanın ötesine ulaşmaya çabalamak ve gözlerinin eksikliğini çeşitli araçlarla gidermeye çalışmaktadır. Lakin kişi bir şeyi gözlemleyemiyorsa , o şeyin varlığına dair herhangi bir izlenime sahip değilse , bilmediği şeyi bilmediğini nasıl bilebilir ? Ya fiziksel sonuçları olan ama bambaşka cihaz ve duyularla algılanabilen şeyler var ise ? (örneğin radyo dalgalarını insan gözlemleyemez fakat çeşitli cihazlarla tespit eder.Ya evrende insanın henüz keşfedemediği yayınlar mevcut ise?)

Atom olarak adlandırılan şeyin gerçeğini bilmek ve gözlemlemek için insanların kurguladığı bilimde, insanoğlu kendince yol kat etmiştir. Fakat gerçeğe ulaşmak için tüm bunlar yeterli midir? Çünkü Bilim inandığı gerçeklik ile kendisini dogmatik yollara sokmaktadır. Günümüz bilimadamlarının kapitalizm tarafından satın alınarak halkı yönlendirip , aldatabilecek bir konuma geldiği düşünülürse , insanın gerçeğe ulaşmasınında önünde bilim ve bilimadamları bir engel haline gelmektedir... 

Örneğin bilim ulaştığı güç ile zamanı kontrol edebilir duruma gelmiş olsa bu hakikati insanlarla paylaşacak mıdır ? Yoksa bu bilim, diğer insanlar üzerinde aynı nükleer bombalar gibi bir tahakküm aracına mı dönüşecektir ? Pandemi diyerek insanlık ne hale getirilmiştir. Bu virüs doğal mıdır ? insan yapımı mıdır ? Bu virüs kimlere ne kazandırmıştır ? Veya Dan Brown'ın Cehennemi gibi bambaşka amaçlara hizmet mi etmektedir ? Bilemeyiz ama varsayımlarla komplolar üretebiliriz. (Bilemeyiz çünkü elimizde hakikate ulaşıp gözlemleyebileceğimiz veriler yok.)

-0-

Öyleyse bilgi,bilimadamı ve bilim dediğimiz - kapitalizm tarafından fonlanan bu şeylere romantik şekillerde yaklaşmamak gerekir. Bilim insanlık üzerinde kullanılan bir silahtır. Bilim üretmeyen , siyaset yapan , koltuk peşinde koşan ve yalnızca çalıntı makalelerle prof olmuş bütün akademisyenlerin anasını ve avradını selamlıyor ve bizi bu savaşta geri bıraktıkları için ölmüşlerininde kulaklarını çınlatıyorum. Hepinize bilimli günler dilerim.

Gerçek yoktur ve Herşey yorumdur.

Gerçek olan şey yorumdur demeye getirdin. Gerçek =yorum. :) Her yorum gerçek değil haci. Adamlar bilgiyi alib işleyib o bilgiye göre marsa araç gönderiyor. Ve sonuç aliyor. Yanliş bir bilgi istedikleri sonucu vermez. Ama gene de bir bilgi verir. Gerçek olan bilgidir bilim için. Yorumumu  Morpheus şu güzel tespitiyle bitirmek istiyorum. :)

• Gerçeği nasıl tanımlarsın ? Eğer hissedebildiğin şeylerden bahsediyorsan, koklayabildiğin, tadabildiğin ve görebildiğin, o zaman gerçek, basitçe beynine iletilen elektronik sinyallerdir.

Baktığınız benim gördüğünüz sizsiniz
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    harddeath0070
    harddeath0070's avatar
    Erkek
    Prometheus bunu yazdı

evet çizilen görüntüler varsayımsal. zaten ilkokuldan hatırladığım kadarıyla öncesinde farklı atom modelleri varmış.

şu üzümlü kek modelini herhalde kimse unutmaz :D

gözle görsek dahi görünce atomu ve yapısını idrak edebilmek pek mümkün olmayabilir. 

yarın öbürgün farklı şeyler tespit edilip yeni çizimler yapılabilir yeni bilgiler ışığında.

nedense hep "acaba atom; güneş ve etrafında dönen gezegenlerden oluşan minik bir yapı mı?"

hatta biz de başka evrenlerin atomu muyuz güneş sistemi olarak diye aklıma gelir. 

kabul, çok mantıklı değil, böyle bir veri de yok ama bugünün bilimi dünün bilimkurgusuydu.

Sadece ben böyle düşünmediğim için mutlu oldum şu an.

Kafan seni dağıtmadan sen onu dağıt...
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    aliyk
    aliyk's avatar
    Erkek
    sezeruludag bunu yazdı

dünyanın bile gerçek bir fotografı yok uzaydan çekilmiş. hepsi cgi ve foto manipülasyon. atomn olmaması çok mu enteresan

+1
    Adamım aynı fikirdeyim 

Lekum Dinikum Veliye Din ...
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    RitmFarbRacourci's avatar
    Erkek

ışığın dalga boyu 0,0.001nm - 100mt arasında değişiyor.

Protonun boyutu 0,8.414 fm(f'emtoM'etre?)(~0,00.000.008.414nanoMetre).

Nötronun boyutu 0.8 fm(~0,00.000.008nanoMetre).

Elektron'un boyutu, proton'un 1000'de 1'i.

Hidrojen Atomu'nun boyutu 0.1 nanoMetre.

Dolayısıyla, proton'u-nötron'u-elektron'u ölçmek için kullandığın araç(ışık) yetersiz(çok büyük) kalıyor. bu yüzden bunların 'fotoğrafı' çekilemiyor, yani Net değil , hiç görüntüsü yok ^^D`. görüntü zannedilen 'Etki Âlan'ı' ölçümleri var, bu ölçümler de Sayısal olarak yapılıp, Simüle edilerek Görüntü oluşturuluyor.

Bir tek Atom'u çekebiliyorsun, onda da boyut'tan ötürü, gördüğün gibi görüntüleri mevcut.

https://www.youtube.com/watch?v=oSCX78-8-q0

ben de diyorum, nokta'yla virgül'le olan sıkıntı ne @@, ^^`, ^^D`}

m. mt. 

RitmFarbRacourci tarafından 01/Haz/21 19:01 tarihinde düzenlenmiştir

I'şıkY'ılı;^^`) Zk't^^` RnSySyTk.Ödl.SpRtÇzBşBkYd Kryptia.agogE Sa'd-l'Suûd az.ç'k 'lmyn'Dşn Pnct'tnAnNttn Blgi,YpBlgi 'Ct'nDrm.CmdyDrm.MdrnDrm hRşYdşR ClptcPth'Strsm M'nPhs' Ld,X/Y YrYnZmnGrçklk,AlgBzklğ KrzFrst'tr Tiytr' Pugchv,Jtrn,İmmlmn,FllngLef,Pik' SuprmcySprrty CoBehTh elFnmno:NzrioRonldo AdnKy TkSs,TkHrf(?) .RtNsTk.KvMp.Mk.TrmDyn ScklkNmRzgr ŞkHcBy ccp.kky Snrlr'Çz SnaSnLzmsn 'NsnKsknçtr BgDppr.MagllnCl'ds.S'thCro's Ch'kW'ng CreazioneDiAdamo^^`, Arctrs.Spic' ArcScnd,YySnye TrbProp,TrbJet,TrbFan ~3.10^5km/sn~343m/sn ~900-1240m/snMacH RamJt,ScRamJt Przdi^^' Tbu.XL Prsek MAtv^^` mLAT G'dWllHnting(f). 3id't^^` TareZmenPr ParaMotor TrflrVArsİlşklr (-)+.(/)*,~ ZminŞkil . ..Bu imza @SubZero tarafindan degistirilmistir. "Bu kadar uzun karmakarisik bir imza yapma diye uyardim ama heeheeeey(^^D)_hey kim söylüyor, kim dinliyor." Imzanizi SubZero'ya bilgi vermeden degistirmeyiniz. Tesekkurler...
Toplam Hit: 3608 Toplam Mesaj: 26
atom