Autocad Çizimi

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    CorretzA
    CorretzA's avatar
    Erkek

Arkadaşlar 2 hafta içinde vermem gereken bir autocad çizimim var. Çizimi yaptım hepsi bitti ama ölçeklendirme yapmayı bilmiyorum ( scale komutuyla yapıldığını biliyorum sadece). Şimdi A0 kağıdına çıktı alacağımız zaman hocanın bizden proje kapağının ilk sayfaya a4 boyutunda tam oturmasını istiyor. A0 kağıdında çıktı aldıktan sonra bu kağıdın katlama işlemi var (a4 boyutunda katlıyor). ilk sayfaya tam oturması için ne yapmam gerekiyor. Bazı çizimler küçük bazıları büyük ölçülerinden dolayı çıktı alırken fln bunu ölçekdirmemiz gerekiyormuş. Anlayan biri varsa yardımcı olabilir mi?

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    manhyak
    manhyak's avatar
    Erkek

Hocam tam anlamadım. 16 tane a4 kağıdını birleştirdiğinde 1 tane a0 kağıdı oluşuyor.

16 tane a4 çizimini a0 kağıdına katlanacak şekilde oturtmakmı istiyosun ?

Edit : Scale komutu sadece yaptığın çizimin ölçülerini değiştirmek için kullanılır. Çıktı için layout dan viewport a tıklayadıktan sonra sağ altta viewpor scale i kullanarak istediğin scale i ayarlayabilirsin. ( Scale in doğru olması için çizimlerinin milimetre ile çizilmiş olmasına dikkat et. Eyer milimetre ile çizmediysen layout a sağ tıklayıp Page Setup Manager dan yaptığın çizimin scalini belirtmen lazım )

manhyak tarafından 14/Ara/16 19:39 tarihinde düzenlenmiştir
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    McM
    McM's avatar
    Erkek

Çizimini hangi ölçekte vericeksin? 

Antet (a4 boyutlarinda olucak) ve dış çerçeveni birebir gerçek boyutlarinda al.. Ciziminide scale et vericegin ölcekte a0 cercevene yerleştir.. Bu arada bölümün nedir? Kaçıncı sınıftasın merak ettim..

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    CorretzA
    CorretzA's avatar
    Erkek
    manhyak bunu yazdı

Hocam tam anlamadım. 16 tane a4 kağıdını birleştirdiğinde 1 tane a0 kağıdı oluşuyor.

16 tane a4 çizimini a0 kağıdına katlanacak şekilde oturtmakmı istiyosun ?

16 tane a4 oluyor ya hocam katlandığında ilk proje kapağı (antet yani) tam oturması gerekiyor. ben zaten tam oturması için 2100*2970 ölçülerinde çizdim bunu ama deneme çıktısı aldığımda tam oturmadı yani proje kapağını kesti katlanırken. Yani bunu ben yerini fln ayarlarken tam orjin noktasına mı yerleştrmem gerekiyor yoksa pay fln mı bırakmam gerekiyor. Diğer çizimlerin bazılarıda küçük bunu scale ile büyütüncede yazılar büyümüyor birbirine giriyor hatta yazılar kayıyor.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    manhyak
    manhyak's avatar
    Erkek

Dosyayı gönder bakayım

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    CorretzA
    CorretzA's avatar
    Erkek
    McM bunu yazdı

Çizimini hangi ölçekte vericeksin? 

Antet (a4 boyutlarinda olucak) ve dış çerçeveni birebir gerçek boyutlarinda al.. Ciziminide scale et vericegin ölcekte a0 cercevene yerleştir.. Bu arada bölümün nedir? Kaçıncı sınıftasın merak ettim..

Hocam aslına bakarsanız bende bunu anlamadım elektrik elektronik okuyorum, 2.sınıfım. mesela hoca mimari plan 1:50 ölçeğinde vaziyet planı 1:1000 ölçeğinde fln dedi. Aslında kendisi teorik bilgiye sahip ama autocad bilmiyor ( dersin hocası olmadığı için ). Kendi çabamla video izleyerek öğrendim bu programı çizim yapacak düzeyde.

Dosya : http://dosya.co/bu6x2oaebcw0/TOPLU_ŞEKİLDE.dwg.html 

CorretzA tarafından 14/Ara/16 19:49 tarihinde düzenlenmiştir
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    McM
    McM's avatar
    Erkek

Yrn sabaha kdr çözen bir arkadaş çıkmazsa ofise gidince hallederim ben sana.. 

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    manhyak
    manhyak's avatar
    Erkek

Hocam bu yaptığın çizimlerin bazılarını a4 boyutuna göre çizmişsin. Bazılarını farklı boyutta çizmişsin.

Anladığım kadarıyla bu a4 çizimlerini simetrik olarak a0 kağıdına yerleştirmek istiyosun. 

Layout 1 e kabataslak ayarladım eyer doğru anladıysam tabi. Kontrol et bi

http://dosya.co/5slhqju6zw3o/TOPLU_ŞEKİLDE.dwg.html

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    csabanci
    csabanci's avatar
    Erkek

dosyayı gönder bana istediğin sekilde ölçeklendirip pdf yapıyım pdf ten cktı alın dırek

Evrim içi mürit..laugh is live..
Toplam Hit: 1229 Toplam Mesaj: 9
autocad