folder Tahribat.com Forumları
linefolder Network - İnternet
linefolder Avrupa Parlamentosu Telif Haklarını Koruma Adına İnterneti Filtrelemeyi Oyluyor

Avrupa Parlamentosu Telif Haklarını Koruma Adına İnterneti Filtrelemeyi Oyluyor

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kofcu
    kofcu's avatar
    Erkek

Avrupa parlamentosu telif hakları ile ilgili yeni bir düzenleme için oylamaya gidiyormuş. Oylanacak birkaç madde var fakat en çok dikkat çekeni "article 13" denen maddesi. Buna göre anladığım kadarıyla tüm internette youtube content id gibi bir filtre getirilmesi zorunlu hale getiriliyormuş. Karşı gelinme nedeni ise böyle bir filtrenin bazı olgularla ilgili espiri, parodi, remix ya da eleştiri gibi "fair use" kabul edilen paylaşımları da filtreleyebileceği düşüncesi ve ayrıca sansür endişesi. Diğer maddeler de yine genel olarak telif sahiplerini korumaya yönelik çeşitli düzenlemeler içeriyor.

Olaydan https://creativecommons.org(İngilizce) aracılığıyla haberdar oldum.

Bu linkten biraz okudum: https://en.0wikipedia.org/wiki/Directive_on_Copyright_in_the_Digital_Single_Market(İngilizce)

Ayrıca bunun aracılığıyla yine avrupa birliğinin "digital single market" konseptinden haberdar oldum. Anladığım kadarıyla tüm avrupada ortak bir dijital pazar kurmayı hedefliyorlar. Bu hazırlıklar da o yüzden, bu pazardaki kuralları belirlemeye yönelik. Maddelerden birinde kullanım hakkı satın almaktan bahsediyordu, tahminimce o satın alma işlemleri de bu pazar üzerinde gerçekleşecek. Tüm işlemler tek bir yerden olacağı için daha kontrollü bir sistem mümkün olacak.

Bu video, düzenlemenin olumsuz yönlerini espirili bir şekilde anlatıyor:

https://www.youtube.com/watch?v=89ZkydX0FPw(Türkçe altyazısı mevcut)

Okurken fark ettim ki Content ID nin kurucusu olan Google, düzenlemenin doğru olmadığını düşünüyor. Bunun interneti "ne içerik paylaşılsa kimseye ulaşmadan önce avukatlara danışmanın gerektiği bir yere" çevireceğini ifade ediyorlar.(kaynak: google blog post)(İngilizce)

Oylama 12 Eylül'de olacakmış. Yasa şuan tartışma aşamasında...

kofcu tarafından 08/Eyl/18 17:59 tarihinde düzenlenmiştir

ben de sevgiden yanayım...
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    dcpromo
    dcpromo's avatar
    Erkek

Şimdi ne oldu yani? telife son kullanıcılar takilıp dava falan mı açılacak ? En son bitanesi öyle diyodu her an aavukatlar kapınızı çalabilir falan aşsdlkfakjsf

next next next install
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kofcu
    kofcu's avatar
    Erkek

Şimdi eğer avrupa birliğinde bir içerik yükleme sağlayıcıysanız kullanıcılarınızın upload ettiği tüm içerikleri henüz uplad aşamasındayken telif hakkı ihlal edip etmediğini anlayacak bir bot ile filtrelemeniz lazım. Yani Facebook, YouTube gibi sitelerdeki gibi olması lazım.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kofcu
    kofcu's avatar
    Erkek

Bilişimle yakından ilgilenen birçok insanın bulunduğu platformda neden dikkat çekmediğini anlamadım. Muhtemelen iyi anlatamadım. YouTube'da denk geldiğim şu kullanıcı güzel anlatmış:

https://www.youtube.com/watch?v=ikEYGDYyhkY(Türkçe)

kofcu tarafından 18/Eyl/18 08:54 tarihinde düzenlenmiştir

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    dcpromo
    dcpromo's avatar
    Erkek

"İnternetin nasıl çalıştığını ne olduğunu bilmeyen 50 yaş üstü insanların bunu yapabilecek yetkiye sahip olması" evet özeti bu. 

ek: Onaylanacak gibi ocakda. Şimdi bu onaylanır ise youtube gibi bir dev ne bok yiyecek acaba? Telifler havada uçuşuyor. Hadi diyelim kurumsallaştırılıp yayınlanacak falan amayoutuber sayısında çok çok azalma olacak onlar azalırsa takipçi kitle azalacak onların da işler düşecek. 

Upload olayları patlar mı acaba? winrar reyiz le sıkıştır sıkıştıp upla forumlar canlanır mı acep hemen bi hesap açıp arşiv mi yapsak download lardan güzel para gelebilir mi eskisi gibi acep hmmm

dcpromo tarafından 18/Eyl/18 09:02 tarihinde düzenlenmiştir

next next next install
Toplam Hit: 9671 Toplam Mesaj: 6
avrupa birliği telif hakkı