folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Bankaların Kırmızı Bültenleri ?

Bankaların Kırmızı Bültenleri ?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    adamgibi
    adamgibi's avatar
    Erkek

sa

arkdaşlar  bankaların kırmızı  bültenleri varmıdır .eğer varsa  bu  bilgilere ulaşabılırmıyız 

kırmızı bültenden kasıt 

misal,vatandas kredı  cekmıstır ama  geri ödememiştir banka  bu vatandas  hakkında  kırmızı bülten çıkarmıstır ve bu vatandas  baska bankadan kredı cekemez  bankacı   adamın tc  sini girer ve  üstündeki  kırmızı çizgiyi  görür (son paragraf hayal ürünüdür(

bu konu hakkında  bılgısı olandan yararlanmak ısterım 

kontra bisiklet
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zeyrekli
    zeyrekli's avatar
    Erkek

Aynende dediğin gibi bir risk santralizasyon kurumu var Merkez bankasına bağlı bir kurum bütün finansal sicili tutuyor. Bazı bankalar 3 yıl geriye bazıları 5 yıl geriye doğru vs. bütün pürüzleri dikkate alıyor. Arada merkez bankasına gelen bu sicili afları da özel bankaları etkilemiyor onlar veri tabanlarında banka kuralı gereği kaç yılsa o kadar sürelik kısmı tutuyorlar. Aynen ddiğin gibi renkli çizgiler çıkıyor ekranda müşteri ile ilgili risk durumuna göre:)

Bilmem kaç bin (artık bilmiyorum) özgün makale referansı ile makale yazarlığı.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    AllahinOglu
    AllahinOglu's avatar
    Erkek

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tosun
    tosun's avatar
    Erkek

Kırmızı nokta koyuyor banka aynen dediğin gibi kredi filan alamazsın . sıkıntılı bi durum ama nerden öğrenebilirsin bilmiyorum sanmıyorum öğrenebilceğini 

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ANNE
    irwa
    irwa's avatar
    Dişi

hocam kırmızı bülten yoktur kara liste wardır ama onunda renkleri wardır

misal kredi kartından girdiysen 3 yıl sicilinde işli kalır krediden girdiysen de 5 yıl kalır

fakat bu 5 yıllık sürecin başlangıcında kırmızı yani kesin red listesinde olursun

son 2 ya da 1 yılda seni mawi bölüme alırlar yani küçük ölçekli bankalar kendi insiyatifleri doğrultusunda sana kredi werebilirler anlamına gelio

kart için 3 yıl kredi için 5 yıllık süre bittikten sonrada listeden çıkmış oluosun 

dewdim dewrildim geldim
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Nitrous
    Nitrous's avatar
    Erkek

5 den 3 e düştü diye biliyorum bende.

ayrıca dandik meblalardan yada kıytırık olaylardan dolayıda karalisteye girebilirsiniz. birisine kefil olmuşsundur ödemiştir borcunu bankaya ama küsürat kalmıştır mesela haberi yoktur  icralık olur icradan tahsil edilmek istenir sen avukata verirsin parayı yatırsın diye avukat yatırmaz o zamanda girersin. bir yakınımın başına geldi ordan biliyorum.

Bankalar özellikle özel bankalar insiyatif kullanabiliyorlar böyle durumlarda yani anayasa gibi birşey değil anladığım kadarı ile.

<< Nitrous@TahriBaT.com >>
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    31 yaşında emekli
    ajan1111
    ajan1111's avatar
    Erkek

öyle bişey var. geçen kredi başvurusu yapmıştık. başka bankaya ödememiz gereken havale parasını vermemiştik. faiz filan binmiş. bu yüzden kredi vermemişlerdi.

Kayalardan kayarım yoktur benim ayarım (;
Toplam Hit: 4401 Toplam Mesaj: 7