folder Tahribat.com Forumları
linefolder Eğitim & Ödev & Bilimsel Döküman
linefolder Basit Bir Matematik Sorusu İcin Yardim

Basit Bir Matematik Sorusu İcin Yardim

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ste1n
    ste1n's avatar
    Erkek

Muridler intermediate algebra dersi aliyorum. Faktoriyellerden basladik ama benim bilgiler milattan once kalma oldugu icin su basit soruda takildim.

Bir de anlatirken 5 yasindaymisim gibi anlatilirsa super olur (:

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Dark_Lord
    Dark_Lord's avatar
    Erkek

Soru çıkmamış

"biz televizyon izleyerek, milyonerler, sinema tanrıları, rock yıldızları olacağımıza inanarak büyüdük ama olamayacağız... hepimiz heba oluyoruz... bütün bir nesil benzin pompalıyor, garsonluk yapıyor ya da beyaz yakalı köle olmuş... reklamlar yüzünden araba ve kıyafet peşindeyiz... nefret ettiğimiz işlerde çalışıyor, gereksiz şeyler alıyoruz..
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ste1n
    ste1n's avatar
    Erkek
    Dark_Lord bunu yazdı

Soru çıkmamış

direkt link hocam

http://i.imgur.com/5DslQdI.jpg?1

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    angels_demos
    angels_demos's avatar
    Erkek

(9y-4)(y-1) şeklinde ayıracaksın. 9 ve 1y , -1 ve -4 şeklinde

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ste1n
    ste1n's avatar
    Erkek
    angels_demos bunu yazdı

hocam bu yontemi anlamadim galiba ben ama cevap direkt bu (9y-4)(y-1) dimi? geri dagitinca 9y(uzeri 2)-9y-4y+4 yapiyor. zahmet olmazsa nasil buldugunu da yazabilir misin?

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    angels_demos
    angels_demos's avatar
    Erkek
    ste1n bunu yazdı
    angels_demos bunu yazdı

hocam bu yontemi anlamadim galiba ben ama cevap direkt bu (9y-4)(y-1) dimi? geri dagitinca 9y(uzeri 2)-9y-4y+4 yapiyor. zahmet olmazsa nasil buldugunu da yazabilir misin?

hocam ikinci dereceden denklemlere ve çarpanlara ayırmaya çalışmalısın.

9ykare-13y+4'u

9y            -4 
    1y            -1

şeklinde ayırdım. bunu şöyle yaptım y'lerin çarpımı üste sayıların çarpını da diğer üste eşit olacak. karşılıklı çarptığında ise -13y'yi sağlayacak. 9'a 1 değil 3-3 de ayırabilirdim farklı sayılar olsaydı. veya 4'ün de diğer versiyonu 2 2 olur lakin bu soru için böyle ayrılır. en iyisi çarpanlara ayırma çalış hocam

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    clogu
    clogu's avatar
    Erkek

hocam nerde okuoyrsun. Bunlar birçok eğitim sistemi için çok temel şeyler. Bizde bu zorrluk seviyesi 8. sınıf düzeyinde. Bups gib falan yerlerde ise 9-10. sınıfa denk gelen yerlerde. Eğer bunlarda genel olarak zorlanıyorsan yardımcı olabilirim.

edit:İngiltere de okuyormussun simdi farkettim.

clogu tarafından 19/Oca/16 08:21 tarihinde düzenlenmiştir
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ste1n
    ste1n's avatar
    Erkek
    angels_demos bunu yazdı
    ste1n bunu yazdı
    angels_demos bunu yazdı

hocam ikinci dereceden denklemlere ve çarpanlara ayırmaya çalışmalısın.

9ykare-13y+4'u

9y            -4 
    1y            -1

şeklinde ayırdım. bunu şöyle yaptım y'lerin çarpımı üste sayıların çarpını da diğer üste eşit olacak. karşılıklı çarptığında ise -13y'yi sağlayacak. 9'a 1 değil 3-3 de ayırabilirdim farklı sayılar olsaydı. veya 4'ün de diğer versiyonu 2 2 olur lakin bu soru için böyle ayrılır. en iyisi çarpanlara ayırma çalış hocam

sagolasin hocam bu sekilde daha biraz anlasilir oldu. diger sorularda carpanlarina ayiriyordum cok rahat bir sekilde ama bu soruda ne oldu bilmiyorum haha.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ste1n
    ste1n's avatar
    Erkek
    clogu bunu yazdı

hocam nerde okuoyrsun. Bunlar birçok eğitim sistemi için çok temel şeyler. Bizde bu zorrluk seviyesi 8. sınıf düzeyinde. Bups gib falan yerlerde ise 9-10. sınıfa denk gelen yerlerde. Eğer bunlarda genel olarak zorlanıyorsan yardımcı olabilirim.

edit:İngiltere de okuyormussun simdi farkettim.

amerika da okuyorum hocam. dedigin gibi ortaokul lise konulari bunlar ama hocanin boyle temelden anlatmaya baslamasi iyi oldu carpim tablosunu bile yarim yamalak hatirliyorum :D bir daha takildigim yer olursa ozel mesaj atarim o zaman :)

Toplam Hit: 1036 Toplam Mesaj: 9
matematik faktor