folder Tahribat.com Forumları
linefolder İnternet Güvenliğine Giriş
linefolder Bilgisayar Kullananlar Nelere Dikkat Etmeli

Bilgisayar Kullananlar Nelere Dikkat Etmeli

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tahir
    tahir's avatar
    Erkek
    Bilgisayar Kullanan Nelere Dikkat Etmeli?
    11/08/2007

Bilgisayar kullanıcıları en sık bel, boyun, baş ağrısı, ellere kramp girme ve gözlerde yaşarma gibi sorunlarla karşılaşıyor.

Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizik Tedavi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Güler, "Bilgisayara veriler klavye ve fare kullanılarak girilir. Çalışma sonuçlarını görmek için sürekli olarak monitöre bakmak gerekir. Üstelik bunları yaparken saatlerce bilgisayar karşısında hareketsiz oturmanız gerekebilir. Böyle olunca bilgisayar kullanırken sağlığınızı korumak için bazı konulara dikkat etmelisiniz. Bazı bilgisayar kullanıcıları yemeği bile unutabilirler" dedi.

Prof. Dr. Güler, bilgisayar kullanırken ilk olarak oturulan koltuğun doğru seçilmesi gerektiğini vurguladı:

"Yüksekliği ayarlı, sırt için desteği olan yumuşak minderli vedayanıklı bir koltuk almalısınız. Sert ve ayarlı olmayan bir koltukta uzun süre oturmak şiddetli bel ve boyun ağrılarına neden olabilir. Koltuk seçiminden sonra eğer yoksa bir bilgisayar masası almalısınız.

Normal çalışma masaları çoğu zaman bilgisayarlar için kullanışlı değildir. Örneğin bilgisayar monitörünün gözünüzden biraz aşağıda ve tam karşınızda bulunması gereklidir. Ayrıca klavyenin, dik oturduğunuz zaman kollarınız dirsekten 90 derece kıvrıkken ellerinizle aynı hizada ve tam karşınızda olması gereklidir."

Bilgisayar kullanırken gereken fare, telefon, printer ve diğer araçlarında masa üzerinde kolayca ulaşabilecek yerlerde olması gerektiğini dile getiren Güler, "Bilgisayar kullanırken sık olarak yazı okumanız gerekirse yazıları bir askı ile tam önünüze koyup monitörü biraz yana almalısınız. Monitörünüzün pencereden veya diğer ışık kaynaklarından uzak olması gereklidir. Ayrıca monitörünüzün rezolüsyonunu yazıların kolayca okunacağı bir ayara ve yenileme hızını titreşme olmayacak bir hıza ayarlanması gereklidir" dedi.

Bilek, diz ve dirsek kireçlenmesi

Prof. Dr. Güler, parmak, el bileği ve dirseğin bilgisayar kullanırken yaptığı küçük ve tekrarlayıcı hareketlerin özellikle el bileği hizasında bozukluklara neden olabileceğini kaydederek, "Bu hastalık da el bileği içinden geçen sinir ve tendon denilen kasların kemiğe yapıştığı dokularzedelenip sıkışır. Bu durumda elde uyuşukluk ve ağrı, başparmak hareketlerinde ve el sıkma gücünde azalma ortaya çıkar, el becerisi bozulur. Bu rahatsızlığın tedavisi için bir ortopedi uzmanına danışmalısınız" dedi.

Göz bozuklukları

Prof. Dr. Güler, uzun süre bilgisayar karşısında çalışmanın gözlerde de bazı rahatsızlıklara neden olabildiğini anlattı:

"Böyle durumlarda en sıklıkla göz çevresi ve başta ağrı, gözlerde yorgunluk hissi, yanma, batma ve kızarıklık görülebilir. Yakınmalar daha çok günde 4-6 saatten fazla bilgisayar karşısında çalışan, özellikle gözlerinde miyop veya astigmatizm kusurları olan kişilerde sık görülür.

Bilgisayarla çalışmanın gözlerde kalıcı bir etkiye neden olmadığı bilinmektedir. Fakat gündelik yaşamda pek sorun oluşturmayan astigmatizm gibi kusurlar bilgisayar karşısında rahatsızlıklara neden olabilir. Yanma, batma, kızarıklık, sulanma gibi yakınmalar monitöre bakarak çalışan kişilerde göz kırpma sayısındaki belirgin azalmaya bağlı olabilir."

Ekranın gözlerden 50-70 santimetre uzakta ve göz hizasından biraz aşağıda bulunmasının yorgunluk yakınmalarının azalmasını sağlayabileceğini belirten Güler, "Gözle ilgili yakınmalarınazaltılabilmesi için öncelikle iyi bir göz muayenesi yapılmalıdır. Ayrıca çalışma sırasında sık ara vermek ve aralarda örneğin pencereden uzak nesnelere bakmak göz sağlığı açısından önemlidir" dedi.

Bel, baş ve boyun ağrıları

Prof. Dr. Güler, bel, baş ve boyun ağrıları, omuz ve boyun tutulması, boyun ve belde disk zorlanmaları, sırt bölgesinde şekil bozuklukları, eğilmeler, osteoporoz gibi bölgelerde ağrıların oldukça sık görülen rahatsızlıklar olduğunu belirtti.

Bilgisayar kullanırken yapmanız gerekenler:

2. Bilgisayar karşısında dik olarak oturun.
  3. Yazı yazarken klavyedeki tuşlara fazla güçlü olmayan bir biçimde dokunun.
  4. Fareyi yumuşak bir biçimde tutun.
  5. Kol ve parmaklarınızı yazma işlemi yapmadığınız zaman dinlendirin.
  6. Uzun süreler çalışmayın ve sık sık aralar verin.
  7. Çalışma sürenizi planlayın.
  8. Her gün belli sürelerle çalışın ve ara verin
  9. Oturduğunuz sandalyenin arkası belinizi destekleyecek şekilde olmalı,
  10. Bilgisayarınız göz hizasında olmalı, bileğinizi olabildiğince düz bir şekilde tutun.
  11. Ayağa kalkın ve sağ elinizle sol omzunuzu sol elinizle sağ omuzunuzu kavrayın. Başınızı kolunuzun aksi yönünde çevirebildiğiniz kadar hareket ettirin.Başlangıçta kendinizi zorlamayın.
  12. Gün geçtikçe ve boyun kaslarınız güçlendikçe zaten hareket mesafesi artacaktır.
  13. Boynunuzu beşer kez sağa sola öne ve arkaya doğru hareket ettirin. Her iki omuz, dirsek ve el bileği eklemlerini ve parmakları 2-3 saat arayla hareket ettiriniz, açıp kapatın.
  14. Oturduğunuz yerden kalkarak ayakta durunuz ve dizlerinizi kırmadan parmaklarınız yere değecek şekilde öne eğilin.
  15. Ayrıca sağa sola ve arkaya belden eğilmeye çalışın.
  16. Oturduğunuz yerde derin nefes alıp verin. Bu hem gerginliğinizi azaltır, hem de kaslarınızı gevşetir
  17.  

2. kez konuyu yanlış yere açıyorsun. Uyarmam rağmen.

3. kez tekrarlarsan cezası bandır haberin olsun.

Lütfen özen gösterelim.

8mm.

Cenab-ı Hak sana amel defterinin oku dediği zaman yanına da Kur"an-ı Kerim"i koyacak Soracak: "Bu günahı Benim kitabımın neresinde buldun da yaptın," buyuracak Mahmud Efendi Hz. (k.s.)
  18. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Nautilus
    Nautilus's avatar
    Erkek

hacı sende hep konları alakasız  yerlere açıyosun

bune amk 1 gün 2 kere yourt nu yedin  

şizofren olabilirsiniz yardım alın!
  19. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zamansehri
    zamansehri's avatar
    Erkek
    bu olm resmen egsersiz yap daha iyi:p

dün, bugün, iki gün önce ...
  20. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tabela Fatihi
    kaygusuz
    kaygusuz's avatar
    Erkek
    sonumuz hayr olsun... arka bölgenin sandalyeden kaymasına engel bulabilinirse iyi olur :)bide sol elin rahat olacağı bişey :)

Aldananlar aldanmaktan zevk aldıkları için hile ortaya çıkmıyordu Tolstoy
  21. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Nautilus
    Nautilus's avatar
    Erkek

mayrip bunu yazdı:
    -----------------------------
    sonumuz hayr olsun... arka bölgenin sandalyeden kaymasına engel bulabilinirse iyi olur :)bide sol elin rahat olacağı bişey :)

katılıyorum  inş sonumuz hayırlı olur  

22. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    CameL
    CameL's avatar
    Erkek
    ya benim götüm arıo oturmaktan buna bi çözüm war mı xD

Haberin var mı seni çok sevdiğimden ?
  23. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    darkblood
    darkblood's avatar
    Erkek

CaMeL bunu yazdı:
    hoca sana katılıyorum :D  ağzımdan aldın lafı!  ama aynı sorun bendede war! bi tane patron koltuğu aldım biraz daha iyiyim şimdi! xD

bilenle bilmeyen bir olur mu?
  24. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Nautilus
    Nautilus's avatar
    Erkek
    gluonpower bunu yazdı:

CaMeL bunu yazdı:
    hoca sana katılıyorum :D ağzımdan aldın lafı! ama aynı sorun bendede war! bi tane patron koltuğu aldım biraz daha iyiyim şimdi! xD

ya hacı rahat işi kolayda otur otur büyüdü beeeeeeeeeeeeeee :D

neyse zaten benim derssane başlıyoo  8 ay felan biraz az takılcam

ama yine oturcam büyüyecek ne olcak şimdi  

25. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Anarsist
    Anarsist's avatar
    Erkek

Bilgisayarla çalışmanın gözlerde kalıcı bir etkiye neden olmadığı bilinmektedir. Fakat gündelik yaşamda pek sorun oluşturmayan astigmatizm gibi kusurlar bilgisayar karşısında rahatsızlıklara neden olabilir. Yanma, batma, kızarıklık, sulanma gibi yakınmalar monitöre bakarak çalışan kişilerde göz kırpma sayısındaki belirgin azalmaya bağlı olabilir."

Gozlerim fazla bilgisayar kullanmaktan bozuldu. Bir cok insan'in gozleride ayni sebepten dolayi bozulabiliyor. 

Çok günahım varsa neden gamım var Ali gibi şahı-ı merdana düştüm
  26. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    klinsmann
    klinsmann's avatar
    Erkek
    bilgisayar tabiki bozukluklara neden olur. en basitinden kamburlaşma. yada göz bozukluğu. bir zamanlar parammmı vardı da 0.20 mm 85 hz monitör alalım. gözlerde oluşan problem parlaklığın ve bozuk piksellerin sonucudur. monitör dandikse elbette gözlerin bozulur. o sandalyeleri hele hiç sormayın.
Toplam Hit: 2019 Toplam Mesaj: 10