Bilgisayara Ne Oldu?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek

Oldukça güçlü donanımda bir pc var, win10 çalıştıran.

Basit bir işlem yaparken (not defterinde bir şeyler yazıyordum sanırım) dondu. Biraz bekledim, tepki alamadım.

Reboot attım.

POST almadı (ekrana sinyal gelmiyor monitör devreye girmedi)

Epey uğraştım tepki vermiyor.

Fanlar ilk enerji geldiğinde fırt hafif dönüyor sonra bırakıyordu kendini.

BIOS pilini söküp takınca fanlar normal şekilde devreye girmeye başladı.

Farklı ramler ve ekran kartıyla denendi, değişiklik yok

CLRTC pinleri 30sn kadar kısadevre yaptırdım bios resetlemek için, yine değişiklik yok

Pili çıkarıp bekledim, powera basılı tuttum falan yine yok.

Ne olmuş olabilir? Anakart biosu silinmiş olabilir mi kendi kendine?

Asus Prime x670-p modeli.

Bios silindiyse lehimle falan uğraşmadan kendim atabilir miyim acaba tekrar?

Fikir yürütemiyorum.

En sevmediğim arızalı bilgisayar görüntü vermeyen, derdinin ne olduğunu söylemeyen bilgisayar...

...said addicted.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    can498
    can498's avatar
    Erkek

Aanakart yanmıştır muhtemelen. Geçen benzer durum benim 12 yıllık masaüstü emektar pc de oldu. Power tuşuna basıyordum, işlemci fanı bi çalışıyor bi duruyor bi çalışıyor bi duruyordu. Sorun anakartta çıktı. tamire gerek görmedik gittik laptop aldık.

Bir bulutun aya ulaşma mücadelesiydi hayat...
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    osmaman
    osmaman's avatar
    Erkek

1 - Anakart bozulmuş olabilir

2 - Powersuply bozulmuş olabilir

3 - 2 veya daha çok ram kullanıyorsan tüm slotlara tek ram takarak sırayla dene

4 - İşlemci arızası olabilir 

5 - Anakartta takılı her şeyi sök. Sadece power takılı kalsın. Her seferinde sırayla bir parça takarak (örnek ilk olarak ram sonra harddisk gibi) açmayı dene.

6 - Bunları yaparken anakarta takılan küçük buzzer hoparlörler var açılışta duyduğun bip sesini çıkaran. Varsa onu tak. En azından çıkan bip sesine göre sorunu anlayabilirsin.

Tüm bunları yaptıktan sonra hala arızayı bulamadıysan büyük ihtimalle anakarttın kuzey köprüsünde arıza var. Tamir edilebiliyor. Yenisini almaktan daha ucuza gelir. 

İmza mı? O da ne demek?
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Elif - Efe
    rakkoc
    rakkoc's avatar
    Homo

gecen aynı durumda bi pc gördüm. amk ram yanmış nasil oldu ise :D çıkarttık 8 gb ile devam ke 

Bu aralar fazla yogunum. Unuttugum seyler oluyorsa affola. DM vs atın.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    adama
    adama's avatar
    Erkek

Powersuply  dostum bunda sıkıntı gorunuyor pc klıtlenmıs olabılır bıos pilini cıkar fişi çek pc fiş takılı değilken bir kaç defa açmayı dene içindeki elekt boşaltsın tekrar kontrol et 

Beleş wireless kahramanı.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hypnot1c
    hypnot1c's avatar
    Erkek

Bütün donanımların doğru takıldığına emin miyiz ? 

Cihaza speaker ya da buzzer bağlayıp sadece temel donanımlarla cpu+tek ram(bütün ramler tek tek denenebilir) ile başlatıp bir 60 sn kadar bekle. Beep sesi geliyor mu bir bak. Beep sesi geliyorsa sorun hakkında bilgi verir.

https://dlcdnets.asus.com/pub/ASUS/mb/Socket%20AM5/PRIME%20X670-P/E20186_PRIME_X670-P_UM_WEB.pdf?model=PRIME%20X670-P

hypnot1c tarafından 28/Mar/23 16:31 tarihinde düzenlenmiştir

Nerde o eski minecraftçılar. Unutulmadın X3uqM4 - Tahribatın yanlışlıkla banlanmış en bahtsız müridi. Böyle bir şans nasıl olabilir ? Banlanmış bir üyenin login olmaya çalıştığındaki IP sini sen kalk 1 gün sonra tahribata girerken nasıl denk geldiyse onun IP siyle gir. Bunu bir admin görsün fark etsin ve AB ban ı al şaka gibi :|
Toplam Hit: 865 Toplam Mesaj: 6
bios gitti